autor Jitka Jarošová
06. června 2021 | 14:06
Doba volného cestování, jaké jsme znali před pandemií, je ještě stále v nedohlednu. Klesající počty pozitivně testovaných i pokrok v očkování ale umožňují trochu svobodnější pohyb.
Čeští občané musí sledovat nejen pravidla pro vycestování do konkrétní země, která naleznou na webových stránkách příslušného českého zastupitelského úřadu, ale i pro návrat zpět do Česka, k čemuž slouží cestovatelský semafor. Pokud je země v oranžové barvě, potřebuji jeden antigenní test. U červených je to PCR test po návratu, případně ještě jeden antigenní test před cestou, pokud cestuji hromadně. Toto neplatí pro osoby, které jsou 22 dní po očkování první dávkou, protože z oranžových a červených zemí se mohou vracet bez dalšího.
Evropská unie spěchá na zavedení covid pasů, které by usnadňovaly cesty přes hranice. Ty by měly platit od 1. července. Situace se ale po zavedení evropského covid pasu podle odborníků příliš nezlepší. Nový cestovatelský průkaz je o formě, nikoli o obsahu. Jaké jsou tedy podmínky protikoronavirových opatření jsou platné k 6. červnu 2021 v oblíbených destinacích, do kterých Češi míří nejčastěji?
Co vás čeká v Bulharsku
Bulharsko od 19. května uznává potvrzení o provedeném očkování proti covidu-19. Čtrnáct dní po druhé dávce tak může očkovaný s certifikátem do země vstoupit. Děti do pěti let navíc nemusí předkládat vůbec žádné potvrzení.
Pokud cestující v uplynulých 180 dnech prodělal koronavirus, stačí mu potvrzení o provedeném pozitivním testu (nejdříve 15 dní po odebrání vzorku). Všichni ostatní se musí prokázat negativním výsledkem PCR testu (ne starší 72 hodin před vstupem do země) nebo negativním antigenním testem (ne starší 48 hodin). Na letišti v Sofii navíc všem pasažérům měří teplotu.
Při návratu do Česka veřejnou dopravou musí cestovatelé vyplnit příjezdový formulář, podstoupit antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) před cestou a následně nosit 14 dní všude mimo domov respirátor. Očkovaným osobám (nejméně 22 dní po první dávce) a lidem, kteří v posledních 180 dnech prodělali koronavirus, stačí vyplnit příjezdový formulář. Při individuální cestě není povinné se před návratem testovat. Je ale potřeba se nechat otestovat nejpozději pátý den po návratu do Česka.
Co platí v Chorvatsku
V současnosti platí, že při vstupu na území Chorvatska musí každý předložit negativní výsledek PCR testu, ne staršího 72 hodin, nebo výsledek antigenního testu provedeným zdravotnickým zařízením nebo laboratoří, ne starší 48 hodin. Výjimka se vztahuje na očkované cestovatele, kterým od podání první dávky vakcíny uběhlo nejméně 22 dní.
Bez testu se obejdou také děti do 12 let. Vstup do země je také umožněn lidem, kteří v uplynulých 180 dnech covid-19 prodělali. Těm stačí pozitivní výsledek o antigenním nebo PCR testu - nejdříve 11 dní po odběru. Cestující by měli vyplnit formulář o svém pobytu. V Chorvatsku platí nadále některá opatření, jako je nošení roušek na místech, kde nelze dodržovat 1,5metrové rozestupy, zákaz prodeje alkoholu po večerní desáté hodině nebo zákaz provozu vnitřních prostorů restaurací.
Při návratu veřejnou dopravou do Česka musí cestovatelé vyplnit příjezdový formulář, podstoupit antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) před cestou a následně setrvat nejdéle pět dní v samoizolaci, kterou ukončí dalším PCR testem. Očkovaným osobám (nejméně 22 dní po první dávce) a lidem, kteří v posledních 180 dnech prodělali koronavirus, stačí vyplnit příjezdový formulář. Při individuální cestě není povinné se před návratem testovat.
V Itálii nouzový stav
Itálie vyžaduje po cestujících z Česka negativní PCR nebo antigenní test (ne starší 48 hodin). Pokud test nemá, musí se odebrat do desetidenní karantény zakončenou PCR testem. Výjimku z testu mají děti do dvou let. Neplatí zatím ani žádná výjimka pro očkované a uzdravené lidi po covidu-19.
Cestovatel musí před příjezdem vyplnit elektronický formulář. Po příjezdu se navíc musí cestující nahlásit na místním zdravotnickém zařízení ASL. Před vstupu na Sardinii se musí každý zaregistrovat vyplněním formuláře a mít potvrzení o registraci. Dále je povinnost být otestovaný antigenním nebo PCR testem (ne starší 48 hodin).
V Itálii platí až do 31. července nouzový stav, opatření se ale různí podle regionů. Nošení roušek zůstává povinné a omezený je i noční pohyb, zatím od 23.00 do 5.00. Otevřené jsou již také obchody a zahrádky restaurací.
Při návratu do Česka veřejnou dopravou musí cestovatelé vyplnit příjezdový formulář, podstoupit antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) před cestou a následně nosit 14 dní všude mimo domov respirátor. Očkovaným osobám (nejméně 22 dní po první dávce) a lidem, kteří v posledních 180 dnech prodělali koronavirus, stačí vyplnit příjezdový formulář. Při individuální cestě není povinné se před návratem testovat. Je ale potřeba se nechat otestovat nejpozději pátý den po návratu do Česka.
V Řecku hrozí pokuta
Občanům České republiky je vstup na řecké území povolen. Každý nad 18 let však musí nejpozději den před odletem vyplnit příjezdový formulář a následným QR kódem se prokázat již při vstupu do letadla. Za nevyplnění formuláře hrozí pokuta až 500 eur.
Pro vstup do země navíc musí každý starší pěti let disponovat jedním z dokumentů – certifikát o provedeném očkování, potvrzení o negativním PCR testu nebo o prodělání nemoci covid-19 – až devět měsíců od data pozitivního testu. Očkování musí být kompletní, nejdříve 14 dní po druhé dávce.
Negativní test nesmí být starší 72 hodin a vzorek nesmí být odebraný ze slin nebo kloktáním. Řecko navíc provádí náhodné kontrolní testy při příjezdu do země. Cestující jsou povinni je strpět. V Řecku jsou povinné roušky vevnitř i venku. Otevřené jsou všechny služby - obchody i restaurace, za dodržení přísných hygienických podmínek.
Při návratu veřejnou dopravou do Česka musí cestovatelé vyplnit příjezdový formulář, podstoupit antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) před cestou a následně setrvat nejdéle pět dní v samoizolaci, kterou ukončí dalším PCR testem.
Očkovaným osobám (nejméně 22 dní po první dávce) a lidem, kteří v posledních 180 dnech prodělali koronavirus, stačí vyplnit příjezdový formulář. Při individuální cestě není povinné se před návratem testovat.
Mimo Evropskou unii
Ministerstvo zahraničí hodlá vyjednávat i s mimoevropskými zeměmi, které jsou oblíbenými destinacemi českých turistů, například s Tureckem, Tuniskem nebo Egyptem, aby přizpůsobily svá pravidla pro vstup a uznávaly český certifikát o provedení očkování.
Letní prázdniny by se mohly podobat normálnímu životu, minimálně v Evropě. Co se týče třetích zemí, tak na tom se pracuje, plány jsou, ale je potřeba vyčkat.