Dovolená

Dovolená s covidovými otazníky. Na co se musí Češi připravit na svých cestách

Cestování bude letos trochu jiné, než jsme zvyklí / Depositphotos
Češi s napětím vyhlíží dovolenou. Loni v létě zůstala většina obyvatel kvůli koronavirové pandemii v tuzemsku. Nyní již jsou hranice do řady zemí otevřené, mnozí lidé se ale stále ve strachu z nákazy bojí vycestovat do světa.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

29. května 2021   |   10:32

Cestovní kanceláře uklidňují, že už vzhledem k častému testování nebezpečí nehrozí. Doporučují však, aby se na komplikace spojené s koronavirem připojistili. Na den je to navíc vyjde jen na pár desítek korun.

Usnadnit cestování by měl i covid pas, který dostal v Evropě zelenou. Certifikát, který umožní úřadům určit status cestovatele na základě záznamů v jeho domovské zemi, bude buď na papíře, nebo v podobě QR kódu v chytrém telefonu. Celoevropský covid pas má fungovat od začátku července. Bude založený na informacích o očkování, testování nebo prodělané nemoci. V Česku se ale spustí už o měsíc dříve. 

Letos bude dovolená trochu jiná, než jsme zvyklí

Od 1. července bude spuštěn celoevropský covid pas, díky kterému lidé budou moci cestovat mezi státy Evropské unie. „Standard je daný a už se nic měnit nebude. Česko už ho bude mít připravený, protože se u nás spustí o měsíc dřív. Od 1. července jej ale už budou uznávat všechny členské země Evropské unie. A možná i další na základě nějakých bilaterálních jednání," vysvětlil vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla s tím, že covid pas výrazně zjednoduší cestování.

Aplikaci si každý stát vyvíjí zvlášť. „Pravidla jsou ale unifikovaná. Každý stát si je může zapracovat do svých procesů, jestli tam něco dalšího potřebuje. Nemyslím, že je špatně, že si to dělá každý stát sám. Na druhou stranu by mi nevadilo, kdyby byla jedna centrální aplikace," uvádí vládní zmocněnec pro IT.

Připomenul, že před týdnem odborníci testovali české QR kódy a dánský verifikátor a naopak a fungovalo to bezproblémově. Kdyby se v Česku epidemie zhoršila a v některé zemi by se například opět dostalo na červený seznam, systém se podle odborníka aktualizuje. „Může se člověku stát, že mu řeknou, že mu nestačí například antigenní test, ale že potřebuje PCR. Systém se bude aktualizovat podle pravidel," vysvětlil.

Jak je to s dovolenou v nejbližších dnech? Čechům se nyní výrazně rozšiřují možnosti pohodlného cestování. Od 31. května zmizí dosavadní omezení pro všechny, kteří mají za sebou první dávku vakcíny proti COVID-19 a vracejí se do Česka z Rakouska, Slovenska, Polska, Chorvatska, Slovinska, Německa a Maďarska. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že se jedná o otevření standardní turistiky. Odpadnout by tak měly povinnosti testu či karantény.

Kdo absolvoval první dávku vakcíny proti COVID-19 před více než třemi týdny (v případě jednodávkové vakcíny před dvěma), má mít výrazně jednodušší návrat do Česka z výše uvedených zemí. Odpadá nutnost absolvovat test či karanténu. Pravidla jednotlivých států pro vstup na své území se ale liší. Maďarsko považuje za bezpečnou už první dávku očkování, Němci ovšem vyžadují obě.

Certifikáty turistů z těchto sedmi zemí budou uznávány i například pro vstup do služeb, které budou v Česku otevřené. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na Twitteru uvedl, že očkovaní lidé z Izraele, Austrálie, Thajska, Nového Zélandu, Singapuru a Jižní Koreje budou moci od úterý do Česka také za turistikou a využívat i hotely a restaurace.

Aktuálně od zhruba poloviny května platí, že lidé, kteří mají aspoň 22 dní po první dávce očkování proti covidu v České republice, se mohou bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika. Zároveň je umožněn vstup osobám, které mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Podmínky pro příjezd do ČR se řídí takzvanou mapou cestovatele, jejíž aktualizaci by ministerstvo zdravotnictví mělo vydat příští pátek.

Další zajímavé články
Reklama