Dovolená

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

V řadě zemí už je díky proočkovanému obyvatelstvu bezpečno / Pixabay
Zahraniční destinace se chystají na zahájení sezony. Bulharsko se turistům otevřelo od 1. května a Řecko nebo Itálie ohlásily, že po polovině května cestovatelé z ciziny nebudou po příjezdu muset do karantény. Do kterých dalších zemích se mohou Češi vydat na dovolenou a jaká je čekají omezení?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

09. května 2021   |   18:47

Jak to bude letos o prázdninách s cestováním? I když někdo plánuje strávit i druhé léto po sobě raději na domácí hroudě, není to z hlediska epidemiologické bezpečnosti nutné. V řadě zemí už je díky proočkovanému obyvatelstvu bezpečno. 

Chorvatsko

Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších destinací, kam každý rok míří statisíce Čechů.  Ačkoliv je země otevřena turistům, bude Chorvatsko až do 15. května spadat mezi tmavě rudé destinace. Tedy destinace s velmi vysokým rizikem nákazy. 

Letos o prázdninách bude cestování o něco složitější

Až do 15. května tak platí pro neočkované cestovatele několik pravidel. Zatímco očkovaným bude stačit příjezdový formulář a potvrzení, že uběhlo minimálně 14 dní od podání druhé dávky, neočkovaní musí vedle formuláře předložit antigenní test ne starší 24 hodin nebo PCR test ne starší 72 hodin. Po návratu pak musí dovolenkáři podstoupit samoizolaci a nejdříve 5 dní po příjezdu na vlastní náklady podstoupit PCR test. 

Řecko

Řecko patří mezi další velmi oblíbené destinace. Přijet sem můžete s negativním PCR testem nebo ukončeným očkováním.A nákazy, třeba od personálu hotelů, penzionů a restaurací, se také nemusíte bát.

Už v březnu ministr pro cestovní ruch Harry Theoharis prohlásil, že očkování těch, kteří pracují v turistickém sektoru, je absolutní prioritou. A naočkováni byli i všichni obyvatelé ostrovů, kde žije méně než tisíc obyvatel.

Turecko

Země do 17. května vyhlásila přísnou uzávěru. Turecká vláda chce pandemii co nejvíce utlumit před nadcházející turistickou sezonou. Místní počítají s tím, že se to povede a začátkem června se země pro turisty otevře. Turecko se dlouhodobě umísťuje na druhém, nebo třetím místě v žebříčku oblíbenosti. Jelikož ale doposud země neoznámila přesné podmínky pro cestovatele, lidé zatím s odjezdem do Turecka váhají.

Španělsko

U Španělska je zapotřebí si předem zjistit, jaká pravidla platí pro pevninu a jaká pro španělské ostrovní destinace. Podle informací ministerstva zahraničních věcí Španělsko požaduje od všech osob, které do země přicestují letecky či po moři z rizikových oblastní, negativní PCR test. Při cestách na Kanárské ostrovy jsou negativní výsledky testů na COVID-19 vyžadovány turistickými ubytovacími zařízeními.

Ve Španělsku platí až do 9. května nouzový stav a s ním i noční zákaz vycházení. Výjimku mají opět Kanárské ostrovy, ale platí zde třeba zákaz kouření na veřejnosti kvůli epidemiologické situaci. Pevninské Španělsko včetně Kanárských ostrovů je nyní v červených barvách. 

Itálie

V Itálii platí povinnost nastoupení do karantény až do 15. května. Vstup je do této doby povolen také jen s negativním PCR testem a po pětidenní karanténě je nutné opětovně podstoupit test. Italská vláda navíc prodloužila až do konce července nouzový stav, který upravuje podmínky pro cestování mezi regiony.

„Zelený pas či zelené potvrzení umožní přejezdy mezi regiony různých barev a rizik. Týká se osob, které dokončily očkování (tj. obě dávky), nebo které prodělaly COVID-19, nebo které se mohou prokázat antigenním nebo PCR testem. Platnost potvrzení má být 6 měsíců pro očkované nebo vyléčené osoby, 48 hodin pro osoby, které se prokáží testem. Potvrzení mohou být písemná nebo digitální,“ upozorňuje ministerstvo zahraničí na svých stránkách. 

Madeira

Pro osoby přijíždějící z Česka byla v celém Portugalsku prvního května zrušena karanténa. Vstoupit sem můžete ale jen s negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin. . Madeira také nabízí test zdarma po přistání na letišti.

Izrael

Podle studie zdejších vědců dosáhla populace díky masivní proočkovanosti kolektivní imunity vůči covidu, proto se otevřely nejen restaurace, obchody a galerie, ale lidé také mohli odložit roušky. I přesto je ale Svatá země vůči turistům velmi opatrná. 23. května uvolní vstup pro malé skupiny očkovaných návštěvníků ze Spojených států, Dubaje a Velké Británie. Z Čech sem vpustí pouze zájezdy cestovních kanceláří, účastníci se musejí prokázat negativním testem. 

Další zajímavé články
Reklama