Dovolená

Tradice, precizní spolehlivost i famózní sněhové podmínky. Vítejte v lyžařském ráji

Švýcarsko je v tomto čase jedno z mála míst, kde si v závěru letošního roku bez komplikací zalyžujete / Pixabay Jörg Vieli
Švýcarsko je v tomto čase jedno z mála míst, kde si v závěru letošního roku bez komplikací zalyžujete. Země nabízí kvalitní sjezdovky ve střediscích zvučných jmen s famózními kulisami švýcarských Alp. A letos jako bonus přidala i skvělé sněhové podmínky.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. prosince 2020   |   15:32

Ve Švýcarsku nenajdete moderní monstra, propojená panelákovými vesnicemi jako třeba ve Francii, nýbrž s citem vystavěná tradiční lyžařská střediska. Důraz zde kladou na harmonické sladění krajiny a potřeb turistů a přitom garantují funkčnost a spolehlivost služeb, sněhovou jistotu, krásné terény pro lyžaře i širokou nabídku pro nelyžaře.

Najdeme zde jednak velká lyžařská střediska francouzského typu, jako jsou například 4 Údolí nebo Les Portes du Soleil, ale i menší resorty. Nacházejí se tady i střediska zvučných jmen jako třeba Davos nebo Zermatt. Švýcarsko má více než 250 lyžařských areálů se 7 000 km sjezdovek. Vybere si opravdu každý.

Lyžování na švýcarských kopcích nikdy nezklame

Několik lyžařských středisek ve švýcarských Alpách je uzavřeno pro motorová vozidla. Návštěvníci musejí zaparkovat na záchytných parkovištích a do střediska pokračovat vlakem, lanovkou nebo elektrickým vozíkem. V rámci střediska se potom přemisťují taxíky a autobusy s elektrickým pohonem. Jde o střediska Zermatt, Bettmeralp, Saas Fee a další.

Ve Švýcarsku se slova ochránců přírody berou velice vážně, a tak se fandové nových terénů asi ničeho velkého nedočkají. Novinky se odehrávají spíše na poli modernizace a zvyšování přepravní kapacity lanovek a vleků. Kvalita přepravních zařízení i sjezdových tratí ve Švýcarsku vyhoví i velmi náročným kritériím. Turistický průmysl se již dávno stal součástí, ba spíše základem švýcarského všedního života, a dokonale fungující infrastruktura je vlastně samozřejmostí. 

Švýcarská lanovková nej

Dokonalost proslulého systému švýcarské dopravy a touhu vyniknout v modernosti a nápaditosti lanovkové přepravy dokládají následující rekordy:

  • Nejstarší horskou dráhou Evropy je dráha Vitznau-Rigi. Do provozu byla uvedena v roce 1871.
  • Nejvyšší je ve výšce 3 821 m a jedná se o horní stanici kabinové lanovky vedoucí z Zermattu na Kleines Matterhorn. Nejvýše položenou stanicí metra na světě je konečná stanice Metra Alpin na Mittelallalinu ve výšce 3 456 m.
  • Nejdelší kabinová lanovka v Evropě měří 6.240 m a vede z Grindelwaldu na Männlichen.
  • Nejstrmější dráhou je zubačka s Alpnachstad na Pilatus-Kulm se 48% stoupáním.
  • Největší a navíc dvouposchoďová je kabinová lanovka ze Samnaun na Alp-Trida, pojme 180 cestujících a tvoří spojení s grandiózní rakouskou oblastí Ischgl. Kapacitu 150 cestujících má i další kabinová lanovka JUMBO, vedoucí na Mont-Fort u Verbier.
  • Nejneobvyklejší lanovky jsou kabiny lanovky Titlis-Rotair, které se otáčejí během jízdy kolem vlastní osy. Z kabin lanovky Gemmibahn můžete na bungee laně seskočit do hloubky 300 m a z kabin lanovky Schilthornbahn 180 m. V kabinách lanovky Les Diablerets-Isenau a Grachen-Seetalhorn se během jízdy servíruje kulinářská specialita - fondue.

Švýcarsko je prostě tak trochu jiné než ostatní a zakládá si na tom. Drží si suverenitu, vládu lidu a ekonomickou převahu nad většinou okolního světa. Je rezistentní proti krátkodobým řešením a sociálním experimentům a z hlediska trvale udržitelného rozvoje je tam, o čem se mnohým ani nezdá. To jsou všeobecné rysy, které se projevují ve všech oblastech. Když to vše spojíte s faktem, že ve Švýcarsku se nachází nejvíce čtyřtisícových vrcholů, vyjde vám z toho hned na první dobrou skutečný lyžařský ráj .

Další zajímavé články
Reklama