Dovolená

Turisty neobjevený ráj. Malebný ostrov, kde se zastavil čas

V Evropě stále existují turisty opomíjená místa / Pixabay Dimitris Vetsikas
Objevujete rádi zapomenuté kouty světa? Zkuste malebný ostrůvek v Egejském moři, který vás okouzlí svou poklidnou atmosférou, panenskou přírodou, neuvěřitelnou pohostinností místních obyvatel a členitým pobřežím s průzračným mořem a překrásnými zlatavými plážemi. Vítejte na ostrově Limnos.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

04. listopadu 2020   |   16:17

Pokud hledáte místo pro klidnou dovolenou, kde život plyne svým vlastním tempem, vyberte si Limnos. Jeho unikátní příroda, horská údolí, lesy, ale hlavně dlouhé a často opuštěné pláže vás chytnou za srdce.

Něco málo z historie

Původními obyvateli ostrova byli Thrákové. Řekové tento krásný ostrov dobyli a osídlili až kolem roku 800 př. n. l. a poté Limnos patřil Athénám. V roce 1657 byl ostrov na dlouhých 264 let obsazen Turky a teprve v roce 1921 se vrátil pod správu Řecka.

Kde ho najdete

Limnos leží v severovýchodní části Egejského moře, nedaleko od řecké pevniny. Nejblíže má ke známému Chalkidiki a v blízkosti leží Lesbos, pod jehož správu Limnos spadá. Díky své poloze na jihu Evropy má velmi příjemné klima a vyhledávaný je zejména na sklonku léta.  

Pyšní se nádherným pobřežím

Ač se ostrov pyšní velmi pestrým a členitým pobřežím bohatým na kouzelné zátoky a písčité pláže, nepatří k turisticky nejnavštěvovanějším místům Řecka. A nutno říci, že je to velká škoda. Na druhou stranu snad právě proto si stále udržuje svou nezaměnitelnou originalitu, původní ostrovní atmosféru a především krásnou, téměř nedotčenou přírodu.

Nejkrásnější pláže

Na ostrově je více než sto pláží a plážiček, takže je skutečně z čeho vybírat. Na Limnosu najdete jedny z nejkrásnějších pláží v severovýchodních vodách Egejského moře.

Lymnos má řadu dlouhých a opuštěných pláží, které vás chytnou za srdce

Některé pokrývá písek, jiné zase hladké oblázky. Všechny si však zachovávají svůj původní, přírodní ráz a nabízejí dostatek soukromí pro celodenní lenošení a opalování. Voda je tu křišťálově čistá, okolí kopcovité, místy skalnaté, porostlé svěží zelení.

Velmi populární pláží je Plati, ležící dva kilometry jihovýchodně od hlavního města Myriny. Je dlouhá 700 metrů, lemována příjemnými bary a tavernami a nabízející bezpočet možností sportovního vyžití. Oblíbené jsou také pláže Riha Nera a Myrina. Na nich se dá nejen relaxovat, ale i aktivně odpočívat, neboť jsou plně turisticky vybavené.

Pokud preferujete spíše méně známá, odlehlejší místa, vyrazte na poklidnou Kokkinu, která získala své jméno podle načervenalého písku, označovaného v řečtině právě slovem „kokkina“ neboli „červený“. Milovníky procházek nadchne pláž Makris Gialos, dlouhá několik kilometrů.

Hlavní město Myrina

Hlavním městem ostrova Limnos je Myrina. Základy tohoto sídla, pojmenovaného po manželce jednoho z tehdejších vládců, byly položeny již ve 12. století. Dnes město není jen centrem služeb, jako jsou banky nebo nemocnice, ale také architektonickým a kulturním skvostem ostrova. Řady jednoduše pojatých domů v neoklasicistním stylu, připomínající zašlou slávu řeckého impéria byly postaveny převážně ve 2. polovině 19. století. Malý přístav byl po staletí pečlivě střežen z mohutné pevnosti nad městem, která byla později přestavěna na zámek. Nejen u ní, ale také v samotném přístavu se můžete kochat kouzelnými západy slunce, lemujícími zlatem celé pobřeží.

Milovníci historie si přijdou na své

Na své si tu přijdou i obdivovatelé starodávných kultur pokud navštíví zdejší muzeum, do kterého byly shromážděny vzácné předměty z celého ostrova Limnos. Navštívit můžete také Byzantské nebo Církevní muzeum. A za návštěvu stojí i katedrála Agia Triada, nacházející se v centru města. 

Další zajímavé články
Reklama