Dovolená

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní aplikace by v něm neměly chybět?

Některé aplikace nabízejí tipy, kam na dobré jídlo nebo obyčejné kafe, včetně hodnocení podniků / Pixabay
Ať už vyrážíte kamkoli po světě, nebo po vlastech českých, většinou si s sebou berete svůj chytrý telefon. Co si do něj nainstalovat, než vyrazíte na cesty?
Reklama
Reklama

autor  redakce

07. srpna 2018   |   12:08

Hodí se kdykoli - smartphone vám pomůže najít spoustu věcí, vyznat se. Důležité ovšem je vědět, jaké aplikace vám tuhle službu zajistí. Pojďme se podívat na některé z nich. 

Když někdo plánování udělá za vás 

Plánování cest není zrovna vaší silnou stránkou? Potom zkuste Google Trips. Má podobu docela šikovného plánovače, který umí spoustu věcí. Třeba si dokáže z vašeho Gmailu vytáhnout různé informace jako rezervaci letenky, hotelu, kde se chcete ubytovat, nakrmí se off-line mapami, takže se nemusíte bát, že byste mohli zabloudit v lokalitách, které nemají mobilní signál.

Oblíbená místa vloží do Google Maps, ukáže vám, kde je v okolí cíle cesty nejlepší restaurace, jaké zajímavosti byste neměli minout. Šikovná je i možnost sdílení dat, pokud někdo pocestuje s vámi. 

Mapy aneb jak nezabloudit 

Mapy a zase mapy, to je alfa a omega cestování. Máme tu samozřejmě už zmiňované Google Maps, ale třeba Galileo nám nabídne aplikace map z celé České republiky – z různých regionů a měst. Mapy.cz jsou rovněž skvělá věc. Také Maps.me a Here maps jsou skvělé - stáhnete si mapy zemí do mobilu. 

Aplikace SitOrSquat vám prozradí, kde je nejbližší veřejná toaleta

Letadlo, vlak ani MHD nemusí být oříšek 

Dobrá je rovněž aplikace IDOS. Kromě perfektního přehledu spojů je užitečné třeba možnost koupit si jízdenku SMSkou, nechat se upozornit na odjezd spoje. Pěkným oříškem někdy mohou být i místní MHD, proto není od věci stáhnout si Citymapper.

A když už jsme u té dopravy, pro létání je užitečná FlightAware, kde najdete nejlevnější lety a není problém je objednat, můžete si stáhnout palubní vstupenky a nepotřebujete je tisknout.

Jak najít ubytování, když nevíte, kde večer skončíte?

Pro cestovatele do celého světa je užitečné Momondo. Najdete a rezervujete hotel po celém světě, umí najít ubytování podle vaší současné polohy. Booking.com vám nabídne také ubytování v okolí. Když cestujete a nevíte, kde se ocitnete večer, není nad to mít v mobilu něco podobného. Hotel, ale i restauraci nebo atrakci v okolí, nabídne TripAdvisor.  

Tištěné knihy tahat nemusíte

Průvodce po městech vám nabídne třeba Triposo, nebo Lonely Planet Traveller - už dávno nemusíte tahat ty krásné, nicméně pořádné objemné, tištěné knihy. Tipy kam na dobré jídlo nebo obyčejné kafe zase včetně hodnocení podniků obsahuje Foursquare nebo také Yelp.

Hledáte WiFi nebo toaletu?

Na cestách se vám určitě stane, že budete shánět WiFi, proto se hodí WiFi Map s asi 100 miliony bezdrátových sítí v celém světě. Sehnat nejbližší WiFi zdarma ale může být někdy legrace proti tomu, když budete hledat nejbližší veřejnou toaletu. Ve chvíli, kdy opravdu musíte řešit tento nepříjemný problém, je tu naštěstí aplikace Sit or Squat. 

Peníze a zase ty peníze 

Neustálé přepočítávání koruny vůči místní měně státu, kam míříte, je trochu otrava. Celkem zdatně si s tím ovšem poradí aplikace Elk. Všechno přepočítá za vás, protože ruku na srdce, každý z nás není zdatným matematikem. Podobnou možnost nabízí i aplikace XE Currency, kdy vše zjistíte i offline, ovšem musíte si sem nejdříve stáhnout kurzy. 

Další zajímavé články
Reklama