Dovolená

Dovolenkové cíle se letos změní. Jaké destinace budou v popředí zájmu?

O dovolených budou lidé více preferovat bezpečí a soukromí / Pixabay
Turistický ruch je jedním z odvětví s kterými zamávala epidemie koronaviru asi nejvíce. Zasaženy jsou všechny kontinenty a dnes už je například jasné, že evropská přímořská letoviska a jejich pláže zůstanou poloprázdné. Těm, kdo mají už dnes svou letní dovolenou zaplacenou, nezbývá nic jiného, než doufat, že se jim podaří vyjednat s cestovními kancelářemi výhodné podmínky storna a těm, kdo teprve vybírají, poradíme bezpečné destinace, kam se vypravit.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

13. března 2020   |   10:44

Úvodem ale jednu důležitou radu. Pokud si nechcete letos dovolenou v zahraničí odpustit, v každém případě spojte nákup dovolené s příplatkem za storno, protože nikdo neví, jak se bude epidemická situace dále vyvíjet. Zaplatíte sice pár stovek navíc, ale máte jistotu, že o své peníze nepřijdete. Experti na turistický ruch přepovídají obrovský propad celého odvětví turistického ruchu, ale zároveň jsou přesvědčeni, že se zájem turistů alespoň částečně přelije do jiných destinací, než jsou ty tradiční.

Potáhnou hlavně ostrovy

V popředí zájmu tak budou především tichomořské a karibské ostrovy. Otázkou však zůstává, jak to bude v souvislosti s karanténními opatřeními s leteckou dopravou, bez které by byly ostrovy nedostupné. Mnohé rodiny sice letos raději zahraniční dovolenou oželí, ale mnozí si letní odpočinek někde u moře neodpustí. A právě pro ty zde máme pár tipů. Musí však počítat s tím, že dovolená bude dražší než obvyklé levné pobyty v Chorvatsku nebo v Itálii.

Luxusní snídani vám tu naservírují rovnou na pláž

Anguilla, malá Británie

Britské zámořské území Anguilla je okouzlující ostrov, nabízející dokonalý odpočinek a relaxaci. Na západním konci ostrova se nachází rezort Belmond Cap Juluca, nabízející 108 pokojů, přímý přístup k pláži Maundays Beach, což je jedna z nejkrásnějších pláží v Karibiku. Obklopuje celý záliv a každý z hostů zde má dostatečné soukromí. Zdejší restaurace se pyšní perfektní kuchyní a z nápojů jsou tu nejoblíbenější čerstvé džusy z tropického ovoce. Vyznavači aktivní dovolené si tu mohou vybrat mezi cykloturistikou, plachtěním nebo surfováním. Na Anguille budete mít pocit, že jste na svém vlastním ostrově.

Jamajka nabízí soukromé bungalovy

Jamajka rozhodně patří mezi místa, kde se dá prožít úžasná dovolená. Pokud preferujete pobyt v hotelu, je nejlepším řešením například Round Hill Hotel and Villas v jihozápadním zálivu Montego kde si užijete kombinaci vodních sportů, relaxace a gastronomických zážitků. Pokud byste chtěli více soukromí, můžete si pronajmout jeden ze samostatných bungalovů, s přímým přístupem na pláž a nádherným výhledem na Karibské moře. Po šnorchlování v soukromé zátoce rezortu si můžete pronajmout auto a prozkoumat kulinářské zajímavosti v Montego Bay. V programu byste neměli rozhodně vynechat návštěvu Zimbali Retreat, oblíbené farmy, nabízející místní speciality, nacházející se v horské oblasti ostrova.

Ostrov Mnemba, Zanzibar

U severovýchodního pobřeží Zanzibaru leží malý ostrov Mnemba, který má po obvodu necelý kilometr a je obklopený korálovými útesy. Na ostrově může být najednou pouze 24 hostů, což umožňuje nezapomenutelné zážitky i dostatek soukromí.

Ti, kteří přijedou na pobyt v jedné z 12 plážových chat na ostrově Mnemba Island, se mohou těšit na dokonalé služby, zahrnující například i servírování snídaní na pláž pro ty, kdo si chtějí vychutnávat zdejší teplé moře už od rána. Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo si přispí, těm servis rezortu nachystá snídani do postele. Ostrov je vyhlášenou lokalitou zejména pro šnorchlování a potápění, při kterém můžete pozorovat bohatý život kolem korálových útesů pod hladinou.

Bermudy nejsou jen pro milionáře

Slavný růžový písek, kouzlo starého světa, připomínajícího Británii a chráněné jižní pobřeží dělají z Bermud oblíbené místo na dovolenou. Přímo na Růžové pláži se nachází nejnovější letovisko Loren s přímým přístupem na pláž a nekonečným bazénem, který vypadá, jako by pokračoval přímo do tyrkysového moře. Samozřejmostí je i možnost pronájmu některého ze stovek bungalovů, rozesetých po celém pobřeží, v kterých si užijete dokonalé soukromí. Bermudy jsou vyhlášené i svou kuchyní, v které najdete nejen místní speciality, ale i evropská jídla.

Kajmanské ostrovy

Dovolenou na ostrovech si dopřávají především milovníci dobrého jídla. Zatímco mnoho ostrovních destinací se spoléhá na dovážené produkty, většina restaurací na Grand Cayman využívá místních surovin, především ryb a dalších darů moře, místního ovoce, zeleniny a zvěřiny. Vydejte se do nově zpřístupněné zátoky Camana Bay na vzdělávací výlet Flavour Tour, během kterého se návštěvníci, ale i místní byvatelé dozvídají všechno o bylinkách, dostupných na ostrově, které jsou nezbytné pro přípravu zdejších specialit. Na návštevníky čeká i bohatý výběr sportovních možností, od golfu, po potápění či plachtění a surfování.

Okinawa, Japonsko

Okinawské svěží subtropické deštné pralesy a termální vody dělají z ostrova jakousi oázu zdraví a relaxace zejména pro ty, kteří hledají wellness. Navíc, okinawská strava prý přispívá k dlouhověkosti, mezi domorodci není žádnou výjimkou dožívat se 100 let. Vyhlášené jsou zejména zdejší farmy, na kterých se dodržují všechny zásady čistého zemědělství a kde vám nabídnou velký výběr jídel z domácích surovin. Na ostrově najdete mnoho přírodních lázní s horkými prameny, nebo si můžete vybrat k pobytu rezort přímo v Okinawa Kaigan Quasi-National Park, v jehož vyhlášených lázních využívají kombinaci japonských a havajských léčebných metod.

Další zajímavé články
Reklama