Dovolená

Tipy na nejkrásnější jezera Evropy, která nejsou zahlcena turisty

Především alpská jezera se mohou pyšnit průzračnou vodou a malebnou krajinou / Pixabay
V Evropě je spousta kouzelných míst, která stojí za to navštívit. Pokud se chystáte na dovolenou k vodě, nemusí to nutně znamenat moře. Co zkusit jezera? Přestože je Evropa malý kontinent, nabízí desítky nádherných jezer. Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější, u kterých můžete strávit báječnou dovolenou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

08. března 2020   |   10:38

Odpočinek na zlatavé pláži u azurového moře je snem nejednoho z nás. Byla by ale škoda zanevřít na evropské vnitrozemí překypující nádhernými jezery, stejně jasnými jako vody Karibiku. 

Chorvatsko, Plitvická jezera

Chloubou Chorvatska je národní park Plitvická jezera zapsaný na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO. Jedná se o soustavu zhruba 16 jezer, která jsou propojena vodopády a kaskádami, obklopena vápencovými skalami. Voda v jezerech má několik barev, od smaragdově zelené až po sytě modrou. Byly zde také natáčeny filmy o Vinnetouovi.

V Evropě je mnoho kouzelných jezer, u kterých můžete prožít báječnou dovolenou

Francie

Jezero Annecy leží zhruba 48 km od Ženevy. Vodní plocha pokrývá oblast o rozloze více než 27 km2 a je považováno za jedno z vůbec nejčistších jezer v Evropě. Pokud se více vyznáte v klasickém umění, možná si vybavíte dílo Paula Cézanna Le lac bleu, což je jeho ztvárnění tohoto jezera. Je ideální pro pěší turistiku, plavání nebo klidně jen k pozorování z útulné kavárny. 

Německo 

Walchensee

Úchvatné jezero jižně od Mnichova vás dostane karibsky tyrkysovou vodou. Jezero je ledovcového původu a patří mezi jedno z nejstarších v Německu. Celková plocha jezera Walchensee je 16,4 km2. Jezero je oblíbeným cílem turistů. Velmi populární jsou tady turistické výšlapy, hlavně na horu Herzogstand nalézající se ve výšce 1731 metrů, anebo na horu Heimgarten ve výšce 1790 metrů. Ze sedmi kilometrů dlouhého pobřeží na jihu, je 2,5 km vyhraněno pro rekreační účely, jako je koupání, i když to je zde spíše pro ty otužilejší. V létě se totiž teplota vody většinou pohybuje od 17° C do 20° C.

Königsee

Obklopeno horským masivem je jezero Königsee v Bavorsku, které se velmi podobá norským fjordům. Jezero je hluboké až 190 metrů a má úžasně průzračnou vodu díky svému ledovcovému původu. Voda jezera patří k nejčistější přírodní vodě na světě. Její kvalita se přibližuje ke kvalitě pitné vody z kohoutku. Jezero je unikátní svoji ozvěnou, kterou rád předvede místní trubač na trubku. Ikonou jezera Königsee je kostel sv. Bartoloměje. Z Schönau Königssee vyjíždějí na okružní plavbu výletní lodě, využitím této možnosti se Vám naskytne kouzelný pohled do krajiny. Jezero je po svém obvodu obklopeno příkrým pohořím, a i když některá mapy ukazují turistickou pěšinu, nejedná se o snadný trek.

Rakousko, Mondsee

Asi 32 km východně od Salcburku v regionu Solné komory leží Měsíční jezero, jehož dominantou je tzv. Dračí stěna. Na jižním konci návštěvníky fascinuje vodopád, který vám poskytne magickou podívanou. Kulturním a historickým symbolem Mondsee je pak bazilika sv. Michaela, jeden z největších gotických kostelů v Rakousku. 

Finsko, Saimaa

Největší finské jezero Saimaa znamená pravý ráj pro milovníky paddleboardu, kajaku a plachtění. Slibuje i klidné zážitky v přírodě podél břehů lemovaných lesy. Čistá voda, svěží vzduch a neobydlené ostrovy, kde si můžete vychutnat pohodu v krásné krajině, to vše může Saimaa nabídnout. Jezero se skládá z vlastního jezera Saimaa a dále přirozeně napojených dalších menších jezer. Pobřeží je silně členité, často skalnaté většinou pokryté lesy. V jezeře se nachází téměř 13 tisíc ostrovů a ostrůvků. 

Slovinsko

Bohinj

Bohinjské jezero je největší jezero ve Slovinsku. Je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Dosahuje maximální hloubky 45 m. Patří v Triglavském parku k nejvyhledáva­nějším místům. V jeho blízkosti je krásná vyhlídka z Vogelu, kde je vidět i nejvyšší hora Triglav, dále nabízí mnoho dalších oblíbených turistických cílů, jako je nejnavštěvovanější vodopád Savica a nebo Jezerní cesta, ze které se nechá vyjít až na Triglav. Bohinjské jezero je obklopené rozeklanými horami a tichými zátokami, kde smaragdová voda hladí světle bílé kameny.

Bled

Na severozápadě Slovinska se nachází jezero ledovcového původu Bled. Jedná se o jedno z nejteplejších alpských jezer, díky termálním pramenům v jeho severovýchodní části. Jezero je známé díky ostrůvku s kostelem, který mu dodává na zajímavosti. Lodní doprava Vám umožní výlet na Blejski Otok s poutním kostelem panny Marie a staroslovanským hřbitovem, který je zobrazen téměř na všech fotografiích, které jezero vyobrazují. Můžete také navštívit Bledský hrad tyčící se nad jezerem.

Další zajímavé články
Reklama