Dovolená

Dokonale utajené ostrovy ve Středomoří, které čekají na to, až je objevíte

O některých ostrovech většina lidí ani neslyšela / Depositphotos
Do Středomoří míří o prázdninách většina Čechů a je těžké najít místo, které by neokupovaly davy turistů. Ale přesto taková jsou. Nevěříte? Pojďme se podívat na 5 ostrůvků které čekají na to, až je objevíte.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. března 2020   |   11:12

O těchto ostrovech většina z vás nikdy neslyšela. Nelétají tam chartery a ani je nenajdete v nabídce klasických cestovních kanceláří. Podívejte se, jaké skvosty se skrývají ve Středozemním moři.

Chorvatsko

Ostrůvek Susak najdete v Kvarnerském zálivu jihozápadně od ostrova Lošinj. Má rozlohu zhruba 6 km² a žije na něm asi 200 obyvatel, Ostrůvek, kde se výjimečně daří vinné révě, skrývá nedotčenou přírodu, průzračné moře, písečné pláže a romantické zátoky. Místní zátoka Bok je proslulá léčivým pískem a kdysi tu dokonce stály malé lázně.

Podívejte se, jaké skvosty se skrývají ve Středozemním moři

Na ostrůvku nevede jediná silnice a panuje tu zákaz aut, jezdit tu mohou jen traktory nebo kola. Jediným městem je stejnojmenný Susak se starobylými úzkými uličkami. Ostrůvek, na němž se našly při archeologických průzkumech římské a dokonce i pravěké artefakty, je chráněnou rezervací. I proto tady nestojí ani žádné hotely, ubytovat se však dá v některém z malé hrstky apartmánů.

Řecko

Chrissi

Řecký ostrov Chrissi o rozloze asi 5 km² leží jižně od Kréty v Libyjském moři. Na ploše 35 hektarů se tu rozprostírá les z libanonských cedrů, jediný svého druhu v Evropě. Kromě cedrů je ostrov, který vypadá jako střižený z Karibiku, známý unikátními památkami. Atrakcí ostrova je pláž v zátoce Belegrina, známá také jako Zlatá pláž, bohatě pokrytá malinkými mušličkami, korály i různými zkamenělinami. Ostrov je kvůli nedotčené přírodě chráněný jako národní park, nesmí se tu kempovat ani rozdělávat oheň. Návštěvníci se sem dostávají na výlety lodí z Lerapetry na jižním pobřeží Kréty. 

Serifos

Ostrov Serifos v souostroví Kyklady v Egejském moři láká hlavně ty, kteří touží po klidné dovolené v příjemném klimatu. Hlavní atrakcí ostrova je starověká mramorová rozhledna Bílá věž, klášter Taxiarches či krápníková jeskyně Koutalas. Kde najdete takový luxus, že budete dokonce v srpnu u moře téměř sami a budete ve vzduchu cítit vůni tymiánu a zralých fíků, jako třeba na místních plážích Karavi či Ampeli?

Itálie

Ostrov Linosa patří k Pelagickým ostrovům v Sicilském průlivu ve Středozemním moři. Dopravit se na tento sopečný atol je zdlouhavé, ale za tu námahu to určitě stojí. Když se sem dostanete, budete mít pocit, jako byste se ocitli na jiné planetě. Najdete tady například uhlově černou pláž La Pozzolana se žlutými i červenými vrstvami písku. Naopak hlavní vesnička se skládá z růžových a zelených stavení. Ostrov je i domovem želv Caretta caretta.

Turecko

Půvabný ostrov Bozcaada se opakovaně umisťuje v prestižních anketách i renomovaných průvodcích mezi desítkou nejkrásnějších ostrovů Evropy i světa. Ostrov, spojený s dávnou historií, je zmíněný v Homérově Iliadě jako místo, kde řecká flotila čekala na Odysseovo znamení, aby mohla zaútočit na Tróju.

Na ostrově najdete úchvatné skryté pláže, romantické zátoky, malebné domky i rybářské taverny. Dominantou ostrova je hrad, přestavěný v roce 1855, který je považovaný za nejzachovalejší v Turecku. Nezapomeňte navštívit ranní trh u přístavu, kde si mimo jiné můžete koupit například místní specialitu, kterou je džem z rajčat a okvětních lístků růží nebo třeba tymiánový med.

Francie

Ostrůvek Ile Piana vypadá jako nějaký atol někde v Mikronésii, leží však 300 metrů od jižního cípu Korsiky. S ní je spojený písečnou šíjí, ležící asi 40 centimetrů pod hladinou, dá se na něj buď doplavat, nebo dojít pěšky z korsické pláže Pintarella. Ostrůvek se vyznačuje pudrově jemným pískem a jednou z nejčistších vod ve Středomoří. Ubytovat se dá v golfovém resortu Villa Sperone. 

 
Vstoupit do diskuze  (1)
Další zajímavé články
Reklama