Dovolená

5 tipů, jak ušetřit tisíce korun při cestování letadlem

Záleží, co je pro vás nejdůležitější, zda cena nebo třeba délka letu či počet přestupů / Pixabay
Rádi cestujete a chcete se vydávat i do exotičtějších a vzdálenějších destinací? Potom je pro vás jedinou cestou letecká doprava. Nebojte se a klidně leťte!
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

30. července 2018   |   18:05

Přinášíme vám pár tipů, jak si letecké cestování zjednodušit, zlevnit. Určitě se vám budou hodit. Prvním krokem je už rezervace letenky. Využijte široké spektrum vyhledávačů letenek jako například kiwi.com, letuska.cz nebo třeba pelikan.cz.

Porovnávejte nejvýhodnější varianty

Tyto vyhledávače práci s hledáním odřou za vás a vy přijdete k hotovému. Navíc vám poskytnou skvělý přehled nabídek různých leteckých společností. Můžete volit podle svých potřeb.

Záleží, co je pro vás nejdůležitější, zda cena nebo třeba délka letu či počet přestupů. Mnohdy se vyplatí hlavně u dražších aerolinek koupit rovnou i zpáteční letenku i s rizikem, že propadne. Je to levnější. 

Zvažte svoje priority

Nejlevnější neznamená vždy nejvýhodnější. Často je nízká cena kompenzací za dlouhé čekání při přestupech nebo větší množství přestupů vůbec. Na krátké cestě to může být problém - obírá vás to o čas. Pokud ale letíte na delší dobu a nehoníte čas, bude pro vás prioritní cena.

Řada aerolinek umožňuje online odbavení již 48 hodin před odletem

Než se rozhodnete pro konkrétní let, zvažte, co je v daný okamžik pro vás tím nejdůležitějším. Ještě širší možnosti získáte, když se neomezíte jenom na jedno letiště, ale i na další, která jsou pro vás dopravně dostupná. Stejně tak když máte širší rozpětí termínu - plus minus pár dní, pak můžete vybírat z většího množství výhodnějších nabídek.

Zajistěte si, aby zavazadla nebyla dražší než let samotný

Připadá vám to absurdní? Jenže i tohle se může u nízkonákladových leteckých společností stát. Samotná letenka je levná, ale poplatky za větší, nadrozměrná a těžší zavazadla vás vyjdou mnohem dráž. Zabráníte tomu jedině tak, že si s předstihem ověříte, jaká zavazadla máte v ceně letenky, jaké limity pro zavazadla platí.

Zpravidla je v ceně příruční zavazadlo, někdy i odbavené. Některé společnosti kontrolují na rozměry každé zavazadlo, jiné jen namátkově. Proto přizpůsobte své zavazadla požadovaným rozměrům, ať za ně neplatíte ani korunu navíc. 

Stáhněte cenu parkingu na minimum 

Nepodceňujte ani samotnou cestu na letiště. Měli byste tam dorazit s 2-3 hodinovým náskokem, abyste odbavení stihli včas a bez stresu. Podstatné je i mít u letiště kde zaparkovat.

Pokud pojedete vlastním autem, stojí za to si parking rezervovat s předstihem. Parkoviště v okolí letiště bývají levnější, než přímo u terminálu a cesta shuttle busem nebo limuzínou je v ceně parkovného. Kromě toho cena parkingu může zahrnovat i další zajímavé služby, takže zatímco vy se budete rekreovat, o vaše auto se někdo skvěle postará (mytí, servis). 

Odbavte se online 

Čas jsou peníze, takže i rychlejší odbavení znamená úspory. Jak toho docílit? Výbornou možností je check-in z domova. Řada aerolinek, hlavně těch nízkonákladových, umožňuje online odbavení v období 48 hodin  až 3 hodiny před odletem.

Plusem je i to, že online odbavení vás nic nestojí, zatímco za letištní odbavení musíte zaplatit poplatek. Další příjemná úspora. Máte-li elektronickou letenku, vytiskněte si ji (na letišti vám ji sice taky vytisknou, ale bude to něco stát). Ve výsledku pak různými popisovanými opatřeními můžete ušetřit na letecké dopravě i tisíce korun.

Další zajímavé články
Reklama