Dovolená

Jak ovlivní čínský koronavirus cestování v roce 2020 a čeho se vyvarovat, abyste se vrátili zdraví

Obrázky z oblastí zasažených koronavirem plní média i sociální sítě / Pixabay
Protože epidemie koronaviru Covid-19 se šíří světem jako lavina, mají i mnozí naši turisté obavy z nákazy, která se objevuje už i v těch nejzajímavějších turistických destinacích, jako je Itálie, Thajsko, Malajsie, Francie, Španělsko, Filipíny či Chorvatsko a Řecko. Přestože Světová zdravotnická organizace WHO zatím nevyhlásila stav celosvětové pandemie, ukazuje se, že dosavadní opatření dalšímu šíření nebezpečného viru nezabrání. Jak se tedy zachovat při výběru letošní dovolené?
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

27. února 2020   |   08:13

Podle reakcí na náš dotaz u několika českých cestovních kanceláří a dopravců se zatím žádná mimořádná opatření nechystají a zatím se nechystají měnit ani stronopodmínky u svých zájezdů. I přes varování českého ministerstva zdravotnictví, aby se lidé vyvarovali cestování například do severních oblastí Itálie, Lombardska a Benátska, tam míří desítky autobusů s českými turisty a tisíce lidí už mají dnes zakoupeny zájezdy na dovolenou na severním pobřeží Itálie, tedy v postiženém Benátsku. Ať už jsou to přímo Benátky, či oblíbená letoviska jako Lido di Jesolo, Caorle, Lignano. Rosolina Mare či Bibione, všechna tato místa žijí především z turistického ruchu a jsou dovolenkovým cílem turistů nejen z Evropy. V souvislosti s nákazou na několika obřích výletních lodích se očekává i velký pokles zájmu o tyto plavby. 

O pandemii zatím nejde

Jak u našich turistů, tak i u místních obyvatel už dnes panují obavy z blížící se turistické sezóny, kdy se letoviska naplní zahraničními hosty. Představa, že by měl být každý příchozí turista podroben lékařské prohlídce je za současného stavu zcela nereálná a pokud se situace nijak dramaticky nezmění, neuzavřou se ani hranice mezi evropskými státy.

Podle expertů na epidemii nejvíce doplatí odvětví cestovního ruchu

Zatím se tedy ponechává rozhodnutí, zda vycestovat do těchto oblastí třeba na dovolenou nebo na poznávací zájezd zcela na každém turistovi. Není třeba nikoho strašit, že Covid-19 je něco zvláštního, že je skutečným morem 21. století. Vědci se shodují, že je sice vysoce nakažlivý, ale co se týká počtu obětí, vyrovná se někdejší pandemiím obyčejné chřipky, která si mnohdy vyžádaly miliony obětí na celém světě.

Starší lidé by se měli cestám vyhnout

V první řadě je tedy na každém jednotlivci, zda se rozhodne do zasažených zemí, či přímo regionů vycestovat. Rozhodně by si to měli řádně promyslet zejména starší lidé, pro které je možnost onemocnění novým koronavirem mnohem vyšší než u mladších ročníků. Na druhé straně by neměli mít mladí lidé obavy cestovat s malými dětmi, protože zatím nejsou známy případy, že by je virus nějak zvlášť ohrožoval. Pokud už se rozhodnete vyrazit na dovolenou do rizikových oblastí, je třeba dodržovat ty základní hygienické předpisy a to už od chvíle kdy přijdete na letiště nebo na autobusový terminál.

Základem je hygiena

Na letištích se nestyďte používat respirátory a pamatujte na to, že oblíbené roušky, které vidíte například u čínských turistů, vás před nákazou vůbec neochrání. Na letištích jsou semeništěm nebezpečných bakterií a virů zejména počítačové terminály na odbavení letenek, madla pojízdných vozíků na zavazadla a samozřejmě všechny plochy, kterých se dotýkáte na toaletách.

Jak oznámili nedávno lékaři, nový koronavirus se přenáší i močí a tak při každém spláchnutí ulpí kapičky aerosolu na všech předmětech i na stěnách toalet. V letadlech pak jsou to pak také především toalety, spony bezpečnostních pásů ale i servírovací stolky na opěradlech a madla sedadel. Na každou cestu byste měli být vybaveni dezinfekčními ubrousky, případně lahvičkou dezinfekčního prostředku ve spreji nebo v gelu a samozřejmě si často mýt ruce mýdlem a v horké vodě.

Omezené služby v letoviscích

V důsledku šířící se nákazy přijímají i v dovolenkových destinacích řadu opatření, některé hotely už testují preventivně své hosty hned po příchodu na zvýšenou teplotu, upozorňují je na dodržování hygienických předpisů. Otázkou je, jak to ovlivní turistický ruch v blížící se sezóně. Pokud se chystáte o dovolené někde v přímořském středisku věnovat nočním zábavám, diskotékám a akcím, kde se shromažďuje větší množství lidí, připravte se na to, že v mnoha letoviscích budou tyto masové zábavy omezeny, nebo zcela zakázány.
Také tady musíte dodržovat přísnou hygienu, vědci například zjistili, že v nejpostiženějších čínských městech byly častými přenašeči viru nákupní vozíky v supermarketech, přesněji řečeno jejich madla. Pokud už se nákaza vyskytne, při nákupu tak můžete minimalizovat riziko nošením jednorázových gumových nebo mikrotenových rukavic. Ty mikrotenové dobře znáte i z našich samoobsluh, kde jsou k dispozici například při nákupu pečiva. Jak jsem si ověřil, jsou běžně k dostání v balení po 100 kusech za nějakých 16 korun.

Zvažujte pro a proti, pojistěte si storno

Při pobytu v oblastech, zasažených epidemií, byste se měli vyhnou konzumaci potravin od pouličních prodejců, při stravování se spolehnout spíše na hotelovou kuchyni a používat pouze balenou vodu. Není žádným tajemstvím, že již dnes mají cestovní kanceláře, letecké společnosti a další přepravci obavy z nastávající turistické sezóny a očekávají velký propad zájmu o cestování do zahraničí. Naopak, zvyšuje se zájem o domácí dovolenou.
Statisíce našich občanů si již zakoupily zájezdy v rámci akcí first-minute a teď jsou na rozpacích, zda na dovolenou vyrazit nebo zájezd stornovat. Další jsou stále na vážkách, zda si zájezd do zahraničí vůbec zakoupit. S tím souvisejí i zprávy z médií, varující před krachem mnoha cestovních kanceláří, které na sníženou poptávku nutně doplatí. Tady je jediné doporučení, zachovat si zdravý rozum, zbytečně neriskovat cestu do rizikových oblastí a když už si za žádnou cenu nechcete dovolenou v zahraničí odpustit, v každém případě využijte možnosti připojištění zájezdu pro případ storna.

Další zajímavé články
Reklama