Dovolená

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na návštěvu a co je na tomto multikulturním městě tak přitažlivého

Noční Singapur připomíná spíše město z jiné planety / Depositphotos
Především je to špičková architektura, které si všimne asi každý, kdo do města přijede. Ať už jsou to hypermoderní výškové budovy, nebo Marina Bay Sands, ArtScience museum nebo indická či čínská čtvrť, obří nákupní centra, stále je zde co objevovat. Někomu Singapur připomíná japonská města, jiní jej srovnávají se západními metropolemi. Jedno je však jisté, Singapur je jednou z nejvíce prosperujících zemí světa, ale také jednou z nejlidnatějších, hned za Monakem.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

14. ledna 2020   |   09:38

Tenhle malý ostrovní stát, vlastně obrovské město s téměř 6 miliony obyvatel, má návštěvníkům skutečně co nabídnout. Díky rozumné politice Singapuru ve vztahu k přírodě si ale v tomto přelidněném městě nepřipadáte jako v betonové džungli. Více než 50% města je pokryto zelení a Singapur se může pochlubit více než 50 velkými parky a čtyřmi přírodními rezervacemi, což nám může připadat jako utopie.

Kdy do Singapuru

Právě teď je v Singapuru monzunové období a panuje tak nejvhlhčí období roku, které trvá od listopadu do konce ledna. Naopak nejsušší období zde panuje od června do srpna. Průměrná roční teplota je zde kolem 27 °C a pokud se chcete vyhnout skutečně velkým vedrům, je nejlepší období pro návštěvu od února do května. Vysoké vlhkosti, která často atakuje i 80% se ale nevyhnete, panuje zde po většinu roku. Pamatujte na to, že slunce tady svítí 12 hodin denně a turisté, kteří nejsou na zdejší ostré sluneční paprsky zvyklí, by neměli zapomínat na opalovací krémy.

Cesta do města a ubytování

Většina turistů, přilétá na letiště Changi a pro cestu do města využívá systém singapurského metra, což je nejlevnější a také nejrychlejší způsob dopravy do centra. Cesta trvá asi 45 minut. Využít můžete i městských autobusů, které jezdí z letiště do centra a jízdenka stojí stejně, jako metro. Cesta je sice o něco delší, trvá asi hodinu, ale zato můžete během ní poznat slušný kus města. Letiště obsluhují i hotelové shuttly, které vás zavezou přímo do vašeho hotelu, ale už si připlatíte, jízdné stojí přibližně trojnásobek toho co metro či autobus. Nejdražší je pak doprava taxíkem, který přijde až na dvacetinásobek jízdného městskou dopravou.

Nejlevnější ubytování v Singapuru poskytují miniaturní pokojíky, nazývané zde kapsule

Singapur poskytuje rozmanité možnosti ubytování, od těch nejednodušších hotelových kapslí, až po špičkové pětihvězdičkové hotely. Ten, kdo má hluboko do kapsy se spokojí i se zdejšími, pro nás značně exotickými „kapslemi“. Jsou to miniaturní, prefabrikované pokojíčky, obsahující pouze postel, někdy patrovou a malý stoleček, vybaveny jsou nabíječkami pro mobil a notebook, ale málokdy televizí. Pro lidi vyšší postavy jsou trochu problematické, protože se do nich musí soukat značně sehnuti. Na jednoduché přenocování za pár korun to ale stačí.

Největší atrakcí jsou zahrady

Gardens by the Bay je určitě nejoblíbenější atrakcí v Singapuru a není těžké pochopit proč. Toto místo je ohromující a ne nadarmo se řadí k zázrakům moderního světa. Najdete je ve čtvrti Bay a přezdívá se jim i visuté zahrady Semiramidiny. Vyrůstá zde 18 tzv, supertrees, čili umělých superstromů, vysokých 25 až 50 metrů a můžete se mezi nimi procházet po visutém chodníku. Vstup je zdarma a nejlepší čas na návštěvu je po setmění, kdy jsou stromy nádherně osvětleny.

Mimo to se zde nacházejí i dvě úžasné zimní zahrady, Cloud Forest a Flower Dome. Vstupenky si můžete zakoupit u vchodu, ale levněji vás to přijde, když si je koupíte předem přes internet. Vstupné pro dospělé je 28 SGD a pro děti 15 SGD. Pokud si chcete užít přirozenější prostředí, vydejte se do Singapurské botanické zahrady. Tahle tropická zahrada funguje už 158 let a je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vstup do zahrad je zdarma, ale budete muset zaplatit malý poplatek 5 SGD, abyste mohli navštívit i Národní zahradu orchidejí.

Universal Studios a Sentosa Island

Oblíbený zábavní park Universal Studios se nachází na ostrově Sentosa a zažijete v něm například scény z Jurského parku nebo Transformers. Pokud cestujete s dětmi, není ve městě lepšího místa pro návštěvu. Ostatně celý ostrov Sentosa je věnován zábavě a najdete tu spoustu dalších atrakcí , jako mořské akvárium, zábavní parky, 4D kina, místa k provozování atraktivních vodních sportů i rozlehlé umělé pláže. Pokud budete hledat místo na koupání, najdete je právě na tomto ostrově. Na ostrově je i spousta restaurací i hotelů a mnozí návštěvníci města preferují ubytování právě zde.

Nejlepší vyhlídky na město

Marina Bay Sands je určitě nejznámější hotel v Singapuru a dominanta města. Tento luxusní hotelový rezort tvoří tři obří věže, na jejichž vrcholcích jakoby kotví obrovská loď. Určitě jste viděli jeho snímky na sociálních médiích. Na 57 podlaží se nachází vyhlídková plošina Skypark, která je přístupná veřejnosti, ovšem za vstupné 23 SGD. Je odtud nejlepší vyhlídka na město. Podobnou vyhlídku si můžete užít i z obřího ruského kola Singapore Flyer, jedné z nejznámějších atrakcí města. Nabízí fantastický výhled na město z největšího kola v Asii.

Singapurská muzea

V Singapuru je mnoho zajímavých muzeí. Mezi nejvýznamnější patří Národní muzeum v Singapuru, Singapurská Národní galerie, Singapurské muzeum umění (SAM) a ArtScience Museum. To posledně jmenované, připomínající architektonicky lotosový květ, vás ohromí svými exponáty, zejména v části Future World, kde najdete interaktivní displeje a všechno co souvisí s moderním životem, současnými technologiemi a uměním.

Na čem si v Singapuru pochutnáte

Návštěva Singapuru se neobejde bez ochutnávání zdejšího jídla, jehož nabídka je nesmírně rozmanitá. Pokud máte dostatek času, zajděte si do některé z restaurací a pokud chcete slupnout jen tak narychlo něco cestou, využijte tisíců pouličních stánků s občerstvením. V restauracích nezapomeňte ochutnat zdejší specialitu, doslova národní jídlo, kraby chilli, spočívající ve smažených krabech v záplavě ostřejší omáčky z rajčat a chilli. Stejně jako krabi, patří k národním jídlům i hainanská kuřecí rýže. Připravuje se z celých kuřat vařených v rýži. Výsledkem je mastná, aromatická rýže, doplněná kousky kuřecího masa. V Singapuru můžete ale ochutnávat i malajskou, tamilskou, japonskou a čínskou kuchyni.

Prozkoumejte singapurské národní čtvrti

Některé z nejzajímavějších singapurských památek se nacházejí národních čtvrtích jako je Čínská čtvrť, Malá Indie a Arabská ulice. Malá Indie, neboli Little India, je jednou ze singapurských kulturních enkláv. Tady zažijete doslova koncert barev, zvuků a vůní. Projděte se na místním trhu a ochutnejte místní indickou kuchyni. Jak už název napovídá, Little India je domovem indické komunity v Singapuru.

Je to živá oblast se spoustou indických restaurací a všemi barvami hrajících obchodů. Své kouzlo mají i Čínská čtvrť, která je skvělým místem k ochutnávání čínské kuchyně, nebo Arabská ulice, kde najdete v malých bistrech klidné posezení a kde vám nabídnou vonný mátový čaj a k tomu pokouření z vodní dýmky. Zkrátka v Singapuru si přijde každý na své.

Další zajímavé články
Reklama