Dovolená

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této rychle se rozvíjející asijské zemi čeká

Nejlepší období na návštěvu Vietnamu se právě blíží / Depositphotos
Od tropických korálových útesů Nha Trang po severní hory Sapa je cestování po Vietnamu jedním velkým dobrodružstvím, plným neobyčejných kulturních i přírodních zážitků. Vietnam je více než země, je to zážitek. Ulice ve městech jsou plné pouličních prodavačů nejrůznějších exotických pochoutek, ale vlivem určité amerikanizace během vietnamsko-americké války jsou zde běžné i hot dogy nebo hamburgery. Bezkonkurenční je i vietnamská přívětivost a pohostinnost. Zkrátka Vietnam vás v mnohém překvapí.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

13. ledna 2020   |   10:51

Nejlepší období na návštěvu Vietnamu se právě blíží a jsou jím měsíce únor – duben a potom na podzim srpen – říjen. Teploty jsou v těchto obdobích snesitelné a v ono jarní období máte navíc jistotu, že budete mít příjemné počasí, protože jsou zde nejnižší srážky. Pokud máte v plánu procestovat celý Vietnam, může to být z hlediska počasí poněkud složitější, protože země má na délku přes 1000 kilometrů a počasí se může v jednotlivých regionech velmi lišit. Vietnam je nesmírně rozmanitou zemí, kde se můžete ráno procházet po písečných dunách, poté se vydat na pláž a užívat si zdejší nádherné moře a večer se vydat do města, zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Nejzajímavější místa Vietnamu

Určitě je to především delta Mekongu, rozsáhlého říčního systému protékajícího Čínou, Laosem, Kambodží a končící na jihu Vietnamu. Mekong vám nabídne, zejména právě ve své deltě jedinečné zážitky navštívit plovoucí tržiště, kterých jsou zde desítky. Tady najdete ten pravý Vietnam s úžasnými lidmi a bohatou gastronomickou nabídkou. Pro turisty je jednou z nejzajímavějších oblastí Halong Bay, komplex více než 3 000 vápencových ostrovů poskytujících nekonečné možnosti k projížďkám na lodích, nebo jen tak na půjčeném kajaku. Udělejte si čas na odpočinek na lodi nebo se vydejte do kouzelného národního parku Cat Ba, pověstného svými úžasnými vodopády!

Příroda a památky

Pokud chcete na své cestě po Vietnamu zažít trochu dobrodružství, vydejte se do Phong Nha. Tato oblast je obklopena vápencovými horami, tropickým lesem a je plná jeskynních systémů s podzemními řekami. Tady se také nachází největší jeskynní systém na světě. Jedním z nejúžasnějších měst ve Vietnamu je Hoi An, které vám nabídne typický obraz míst poznamenaných francouzskou kolonizací, nebo navštivte tisíc let staré chrámy My Son, jednu z nevýznamnějších kulturních památek v zemi. A chcete-li toho z Vietnamu poznat co nejvíce, půjčte si zdejší nejoblíbenější dopravní prostředek, motocykl nebo skútr a vydejte se na toulky krajinou po venkovských silnicích, které vás zavedou například do proslavených horských vesniček Dalat nebo Hai Van Pass. Říká se, že nejkrásnější budhistický chrám v Asii najdete právě ve Vietnamu. Tahle obří svatyně se nachází se v Huong Tich Grotto, obrovské jeskyni.

Vietnam je extrémně levný

Nejdražší položkou na vaší návštěvě Vietnamu bude pouze letecká doprava do země. Nejlevnější letenky, které se občas vyskytnou v akcích stojí necelých 8000 korun, nicméně běžně se ceny zpátečních letenek pohybují od 12 000 Kč výše. Možná se už letos dočkáme přímého spojení s Hanojí, které by mělo přinést zlevnění letenek. Ceny ubytování v zemi se pohybují od toho nejjednoduššího až po luxusní v přepočtu od stokoruny za noc, přes střední kolem 500 Kč až po 1300 korun za noc v nejlepším hotelu.

Vaše denní útrata včetně jídla, pití a ubytování nemusí překročit 200 korun

Extrémně levné je i jídlo, to od pouličních prodavačů vás přijde na nějakých 20 korun, v restauraci zaplatíte za celý oběd o několika chodech asi 90 korun, v luxusnějších kolem 200 korun. Pivo vás v obchodě přijde na 19 korun, v restauraci na nějakých 30 korun a navíc je dobré, protože je vařeno podle našich receptur a pochází většinou z pivovarů, které zde postavili Češi. Levné jsou i autobusové a vlakové jízdenky. Zkrátka při cestování po Vietnamu můžete žít levně či draze, ale běžný rozpočet většinou nepřekročí nějaké dvě až tři stovky denně. Ve Vietnamu si tak můžete někdy připadat jako milionáři.

Jak si užít Hanoj

Mezi to nejlepší co můžete v Hanoji zažít, patří procházka kolem malebného jezera Hoan Kiem, návštěva katedrály Nha Tho a staré čtvrtí. Z Hanoje si můžete také zajistit výlety do zálivu Halong, Ninh Binh a Sapy. V Hanoji je pivo levnější než voda, což vám umožní prožít si i pár zábavných večerů. Přestože zde mají spoustu módních klubů a restaurací, pokud chcete autentický zážitek, posaďte se třeba u některého s pouličních stánků a dejte si proslulou polévku pho, nebo grilované krevety. Léto v Hanoji trvá od května do září a přináší teplo a vysokou vlhkost, přičemž průměrné teploty dosahují 32 ° C a doprovází je osvěžující krátké, ale vydatné tropické lijáky, především v odpoledních hodinách.

Nejlepší čas na návštěvu Halong Bay

Halong Bay je často pokryta mlhou, což snižuje viditelnost, ale dodává to zdejším přírodním scenériím pohádkovou atmosféru. Od února do počátku května je nebe nad zátokou Halong obvykle jasné a modré a teploty jsou příjemné. Během léta, od května do listopadu, můžete očekávat, že dny budou teplé a vlhké s osvěžujícími odpoledními sprškami. Nejlepší čas na návštěvu Halong Bay je jaro nebo podzim, kdy je nejlepší šance na teplé dny a jasnou oblohu, ideální pro cestování.

Úžasné vietnamské pláže

Pláže ve Vietnamu skvělým místem k odpočinku a určitě nebudete litovat, když na některé z nich strávíte pár dní. Ať už se jedná o pláže v Mui Ne, Hoi An, Nha Trang nebo na ostrově Phu Quoc, všude je i velká nabídka outdoorových aktivit, ať už jde io surfing, potápění nebo plachtění. Centrální pobřeží kolem Danangu a Hoi An je teplé celoročně s teplotami dosahujícími 38° C během vrcholného léta, až po24° C v zimě. Suché období trvá od února do července. Pláže na jihu se mohou pochlubit příjemnými teplotami po celý rok kolem 30° C. Hojně navštěvovanou oblast Nha Trang ovlivňuje monzunové období od září do ledna, kdy ji občas zasáhnou i tajfuny. Phu Quoc a Mui Ne zažívají vlhké období od června do září.

Ochutnejte místní jídla

Jedním z největších zážitků při návštěvě exotických zemí může být jídlo. Ve Vietnamu je spousta úžasných možností místní dobroty ochutnat a vietnamské jídlo je vynikající. Zkuste třeba Goi Cuon což je rýžový papír plný zeleniny, koriandru a různých kombinací mletého nebo drceného vepřového masa, krevet nebo krabů. Podává se se sladkokyselou omáčkou nebo lahodnou domácí arašídovou omáčkou. Další a levnou pochoutkou je Banh Mi. Jedná se o bagetový sendvič naplněný masem, zeleninou, se sójovou omáčkou, koriandrem a někdy vaječnou směsí.

Masovou náplní bude pečené nebo grilované vepřové, pečené kuře nebo smažená vejce. Polévka pho s rýžovými nudlemi, je je silný hovězí nebo kuřecí vývar ochucený koriandrem a zázvorem s jarní cibulkou a kousky masa, kuřecího, vepřového nebo hovězího. Je to jídlo, které můžete mít kdykoli během dne a místní si ji dávají klidně i k snídani. Hanojskou specialitou je Bun Cha, grilované vepřové maso s rýžovými nudlemi, podávané s různými omáčkami a pak samozřejmě nezbytné jarní závitky, které zde mají mnoho podob.

Vietnam je bezpečný

Země patří v tomto asijském regionu k těm nejbezpečnějším, kromě jedné věci a tou je silniční doprava. Vietnamci jezdí na svých motocyklech jako šílenci a nějaké ty dopravní předpisy jsou jim většinou naprosto ukradené. Pokud si půjčíte kolo nebo motocykl, nikdy se nespoléhejte na přednost zprava a mnohdy nejsou respektovány ani semafory. Tak jako v každé zemi, nakonec i u nás, se neprocházejte osamoceni v zapadlých uličkách nebo parcích. Zloději jsou všude. Vyhýbejte se soukromým kasínům, kam vás budou lákat neodbytní naháněči a v žádném případě se nepouštějte do nákupu drog. Za to jsou zde přísné tresty. Nejlepší je, se řídit i zde svým zdravým rozumem.

Další zajímavé články
Reklama