autor Tomáš Lipnický
07. ledna 2020 | 19:04
Nejprve si uvědomte, že jídlo, které běžně jíte doma, nemusí být stejně bezpečné v zahraničí. Je to prostě prostě tím, že vaše tělo na to není zvyklé. Jedním z důležitých faktorů hrajících roli v rozdílu mezi domácími a zahraničními potravinami je to, že v řadě zemí se používají zcela jiná, ať už přírodní nebo umělá hnojiva, která mohou obsahovat bakterie, na které nejsme zvyklí a která mohou způsobit například střevní potíže. Používají se i jiné suroviny, jiná koření a další ingredience. Kdo navštívil Egypt, nebo některou ze severoafrických zemí zná dobře problémy, jaké může způsobit ona pověstná „faraonova pomsta.“
Zjistěte si předem co vás čeká
Mezi nejběžnější nemoci patří salmonelóza, infekce způsobené E. coli a noroviry. Ohniska těchto a dalších chorob jsou sledována Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Před cestou do zahraničí, zejména do některé z exotických zemí, od subtropických, po tropické oblasti, se vyplatí zkontrolovat si webové stránky těchto organizací, aby jste si ověřili, zda některá z navštívených míst nejsou aktuálně postižena nějakou nákazou. Tyto weby také informují o všech probíhajících hrozbách, kterým můžete čelit, například tyfus nebo hepatitida. Vaší nejlepší obranou proti nemocem přenášeným potravinami není panikaření, ale používání zdravého rozumu a nápomocné vám mohou být i následující tipy pro bezpečné stravování a další hygienické zásady.
Co vám může ublížit a čemu se vyhnout
Nejčastějším zdrojem zdravotních problémů při cestování je místní pitná voda, včetně ledu, který vám v řadě zemí automaticky sypou do alkoholických i nealkoholických nápojů. Zdrojem problémů mohou být i jídla, podávaná v rámci bufetové nabídky snídaní a mnohde i obědů a večeří, která si získávají stále větší oblibu. U těchto jídel, si vždy zkontrolujte, zda jsou nabízena v chlazeném prostředí.
Obloukem byste se měli vyhnout mísám s uzeninami, sýry či saláty s majonézou, vystaveným volně na bufetových stolech, místo chlazených vitrin. Bakterie se v nich množí, zejména za vyšších teplot neuvěřitelně rychle. Doplatit můžete i na oblíbené mořské plody, které nemusí být vždy dokonale čerstvé, nebezpečné jsou zejména mušle a ústřice. Nebezpečí skrývají i ryby, které dnes mnohdy hromadí ve svých tělech nejrůznější kontaminanty a pamatujte, že čím menší ryba, tím bývá bezpečnější.
Nápoje ovoce a saláty
I když si v letních parnech na nápojích bez přídavku ledu tak nepochutnáte, měli byste se jim vyhnout. K jeho výrobě je ve většině případů používána místní voda, sice pitná, ale pro naše zažívací ústrojí mnohdy nebezpečná. Vyhýbejte se nepasterizovaným mléčným výrobkům, včetně sýrů a jogurtu. Káva a čaj jsou obecně bezproblémové, ale nebezpečí se může skrývat v mléku, které si mnoho lidí do těchto nápojů přidává. Pokud jsou k dispozici mléčné či smetanové kapsle, jsou bezpečné. Velmi často bývají viníky problémů nejrůznější zeleninové či ovocné saláty, které nemusí být dobře umyté a jejichž dresinky jsou opět připravovány z místní vody. Zkušení cestovatelé se drží pravidla, „co si sami nemůžete oloupat, nejezte.“ Majonéza, dresinky či kečup v původních, uzavřených obalech jsou obvykle bezpečné.
Pouliční prodavači versus restaurace
Sám patřím k lidem, kteří nikdy neodolají ochutnat nějakou tu místní specialitku, nabízenou pouličními prodavači. Jak o mně ale tvrdí kolegové, s nimiž jsem absolvoval řadu zahraničních cest, mám tzv. kachní žaludek a možná i slušnou imunitu, protože na rozdíl od nich mne nejrůznější infekce, které měly za následek dlouhé pobyty v místnůstce kam i císař pán chodil pěšky, podobné problémy nikdy nepostihly.
Zapomeňte na krvavé steaky
Pokud neodoláte, dbejte na to, aby vám jídlo od pouličních prodejců bylo podáváno vždy horké a zkontrolujte si i jak dodržuje prodejce hygienické zásady. Nabírá a podává-li vám jídlo stejnou rukou jako bere peníze, zapomeňte na to a jděte o kus dál. V restauracích se vyvarujte grilovaných jídel, podávaných tzv. medium, vše musí být dokonale propečené. Navštěvujte ty nejrušnější podniky, stejně jako místní, obvykle tam mají díky obratu jídlo čerstvé a bezpečné. Pokud je restaurace poloprázdná, je zde riziko, že vaše jídlo nebude zrovna čerstvé. Zcela samozřejmě si před každým jídle pečlivě umývejte ruce.
Snažte se o rozmanitost stravy
Nemoci, přenášené potravinami nejvíce ohrožují malé děti, těhotné a starší lidi, kteří mají sníženou imunitu. Nicméně v ohrožení mohou být i ti nejzdravější. Může vám uškodit jiná skladba stravy, na kterou nemusíte být zvyklí či jiné druhy koření. Po radikální změně složení potravy, kterou konzumujete po dobu několika dní, nebo při nepravidelnosti stravování, může dojít k poruše imunitního systému a následným zdravotním problémům. Snažte se o vyváženou stravu a nezapomeňte ji doplňovat přírodními vitamíny, zejména zeleninou a ovocem, které lze oloupat, jako melouny, okurky, citrusy, banány a podobně. Pravidelně doplňujte vlákniny jako chléb, celozrné pečivo či rýže. Nezapomeňte ani na pravidelnou hydrataci a pijte dostatek vody, výhradně balené.
Bezpečné jsou velké řetězce
Uvedené rady platí především v exotických zemích, ale vyplatí se je dodržovat i při dovolené v Evropě, zejména na jihu kontinentu, v Řecku, Chorvatsku, Španělsku, Bulharsku či v Itálii. Nejmenší nebezpečí v exotických zemích vám hrozí v hotelích, patřících do velkých řetězců, které mají většinou jednotné předpisy pro stravování, přísně dodržují veškerou hygienu a přizpůsobují složení stravy evropským návštěvníkům.
Největší naopak hrozí podle zkušeností v málo navštěvovaných motorestech podél silnic v severoafrických zemích, ať už se jedná o Egypt, Maroko, či Tunisko či v asijských jako Turecko, Jordánsko, Indie nebo Thajsko. Místní turistické kanceláře mají totiž často s těmito podniky dohody a rádi u nich během autobusových zájezdů zastavují na „občerstvení.“ A pokud tam během dne zastaví jeden nebo dva autobusy, dovedete si představit, jaké následky může mít jídlo, které čeká třeba půl dne na své konzumenty.