Dovolená

Chcete se ještě ohřát? Nádherné pláže, úžasné potápění a výborné počasí nabízí Sharm El-Sheikh

Sharm El-Sheikh je v Egyptě jedním z nejoblíbenějších turistických cílů / Depositphotos
Egyptský Sharm El-Sheikh, neboli Šarm aš-Šajch, se stále více dostává do povědomí našich turistů, zatímco například Angličané, Francouzi nebo Němci jej objevili už dávno a je dnes v Egyptě jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Důvody jsou více než jasné. Úžasné podmínky pro potápění, nádherné pláže, poušť i historické památky dělají z Sharm El-Sheikhu mnohem více než jen místo k povalování na pláži.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

01. prosince 2019   |   20:35

Během své dovolené v Sharm El-Sheikhu si nemusíte dělat starosti s počasím. Město i pobřeží mají typicky teplé, suché klima, i když v letních měsících může být trochu vlhké. V zimních měsících může oblast zasáhnout chladnější počasí, ale je zde stále tepleji než u nás. Ještě v prosinci se můžete koupat v příjemně vyhřátém moři a ochlazovat se začne až v lednu. Ostatně leden a únor jsou zde nejchladnější měsíce, kdy se denní teploty pohybují od 18°C do 25°C. Naopak nejtepleji je zde v letních měsících, kdy se mohou teploty přehoupnout i přes čtyřicítku. Nejpříjemnější podnebí zde zažijete v březnu a dubnu a na podzim v říjnu a listopadu.

Příroda v okolí

Blízký Národní park Nabq tvoří naprostý kontrast k životu v letovisku a nabízí téměř opuštěné pláže a krásné mangrovníkové porosty. Pokud chcete uniknout davům, vydejte se právě sem. Není žádným tajemstvím, že Egypt tvoří převážně pouště a tady začíná poušť skutečně už za humny. Do téhle písečné krajiny se můžete vydat na výpravu na velbloudech nebo na čtyřkolkách. Pokud budete mít štěstí, vaše cesta může skončit večer u ohně, kde ochutnáte i jídlo pohostinných domorodců. Pak už zbývá jen zahledět se na noční oblohu, protože tolik hvězd jako nad pouští jen tak někde neuvidíte.

Nechybí ani památky

Klášter sv. Kateřiny, který je světovým kulturním dědictvím UNESCO na úpatí hory Sinaj, je jedním z nejstarších křesťanských klášterů na světě, který dodnes funguje. Klášter byl vystavěn v šestém století na místě, kde Mojžíš viděl hořící keř, a v jeho areálu je skutečný živý keř, o kterém se říká, že je ten původní.

Klášterní knihovna směle konkuruje té Vatikánské

Klášter má také největší sbírku rukopisů a kodexů mimo Vatikán. Dalším památným místem je hora Sinaj. Tady prý Mojžíš obdržel Desatero přikázání od Boha, a hora Sinaj je tak oblíbeným poutním místem. Pokud budete chtít vylézt na vrcholek hory, budete potřebovat místního průvodce, i když stezky jsou dobře viditelné.

Staré Město a noční život

Do Starého města je to z letoviska Sharm El-Sheikh jen krátká jízda taxíkem. Staré Město nabízí návštěvníkům pohled na život místních obyvatel, který někde zůstává po staletí nezměněný. Projděte se klikatými uličkami a obdivujte starobylé budovy, nebo zkuste smlouvat v obchodech se suvenýry na místním trhu. Po návratu do letoviska se můžete vrhnout do víru zdejšího nočního života, který si můžete užívat ve spoustě klubů, kaváren, barů a restaurací. Takovým centrem, kde se žije opravdu naplno je zdejší zátoka Na'ama.

Pláže a potápění

V Sharm El Sheikhu samotném i v jeho okolí najdete spoustu nádherných pláží. Ať už budete chytat bronz na nějakém odlehlejším místě, nebo v centru živého letoviska, budete se na vyhřátém písku a v jasně modré vodě cítit jako v ráji. Nicméně, to, co sem přitahuje desítky tisíc turistů z celého světa je potápění. Sharm El Sheikh je považován za jednu z nejlepších potápěčských destinací na světě. Díky teplé vodě a hojnosti planktonu potápěči uvidí širokou škálu ryb, včetně barakud, murén a žraloků. Vraky lodí a jeskyně zde tvoří součásti kouzelné, podmořské krajiny. Právě tady se nacházejí jedny z nejkrásnějších korálových útesů v Egyptě.

Národní park pod vodou

Mezi oblíbené cíle potápěčů patří národní park Ras Mohamed s potápěčskými oblastmi Fishermans Bank, Eel Garden či Shark Bay. Zdejší korálový útes je dlouhý 80 km a svažuje se prudce dolů. Potápěči tak mohou na jeho stěnách sledovat rozmanité druhy ryb a korálů. V národním parku jsou vyznačena místa vhodná k sestupu potápěčů i šnorchlujících turistů do moře a je samozřejmostí, že korálové útesy se nesmí jakkoliv poškozovat. Ulomený kousek korálu na památku by pro vás mohl znamenat velké nepříjemnosti.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama