Dovolená

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé jídlo. Právě teď je ideální čas vyrazit do Thajska

Tyrkysová a prohřátá voda, bělostný písek, to je Thajsko uprostřed zimy / Pixabay
Zatímco u nás vládne paní Zima, v Thajsku začíná právě koncem listopadu ta hlavní sezóna, která trvá až do začátku března. Teploty se tam v tomto období pohybují kolem 29°C a jde zároveň o nejsušší období, kdy vás nepřekvapí tropické lijáky. Nejhorší čas, který byste si mohli pro návštěvu Thajska vybrat je od dubna do června, kdy zde vládnou pro nás nesnesitelná vedra a navíc v květnu zde řádí monzuny.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

30. listopadu 2019   |   10:00

Mimosezóna v zemi, kdy vrcholí období dešťů, je od července do října. V těchto měsících mohou být dešťové srážky velmi prudké a polevují až koncem října. Thajsko je takovou křižovatkou jihovýchodní Asie a většina návštěvníků přilétá do Bangkoku, který využívají jako základnu pro výpravy po regionu. Země je nejnavštěvovanější z celého regionu a má to své dobré důvody. Pokud hledáte dokonalé pláže, divoké džungle, přátelské prostředí a chutné regionální potraviny, jste v Thajsku na tom pravém místě. Mimochodem, právě tady je i největší ráj potápěčů.

Thajsko vás rozhodně nezruinuje

Thajsko je příležitostí jak poznat Asii a je dostupné jak pro náročné turisty, tak třeba i pro batůžkáře. Největší položkou vaší dovolené bude letenka, ale i tady se dá ušetřit, pohlídáte-li si nejrůznější akční ceny. Samotný pobyt v zemi vás rozhodně nezruinuje a i s tím nejnižším rozpočtem zde můžete prožít pohádkovou dovolenou.

Na návštěvníky čekají jak luxusní letoviska a hotelové rezorty, tak i levnější penziony nebo ubytování v soukromí, které vám zde budou nabízet na každém kroku. A vůbec se nemusíte obávat, spousta pronajímatelů ubytování má již zkušenosti s evropskými návštěvníky a vědí co vyžadují. Navíc máte příležitost poznat zblízka život místních a ochutnat jejich domácí stravu.

Kontrasty měst a venkova

Do Thajska zamíří každý rok na 16 milionů turistů ze všech koutů světa a navzdory tomu zůstává kulturní integrita země do jisté míry nedotčena. Je to i v důsledku toho, že sem nezasahovala kolonizace jako v okolních zemích a Thajsko si dokázalo si zachovat své národní dědictví i při jistém absorbování západního vlivu. Ačkoliv vás například v Bangkoku oslní zářivé výlohy, blikající neony a celkový ráz velkoměsta, stačí vyjet pár kilometrů za město a vidíte tradiční thajské vesnice, rybářské osady, rýžová pole i budhistické chrámy. Okolo čtyřiceti procent Thajců si vydělává na živobytí pěstováním rýže, která tvoří základ místní jedinečné kuchyně.

Bezpečnostní situace v zemi

Cestovní ruch byl jen jedním z faktorů ve vývoji země, ale poškozují jej některé nebezpečné jevy, které v Thajsku vyžadují vysoký stupeň opatrnosti. Zemí zmítají občanské nepokoje a hrozby teroristických útoků a to včetně Bangkoku a Phuketu. Nedoporučuje se cestovat do jižních provincií Yala, Pattani, Narathiwat a Songkhla nebo do vnitrozemí a do blízkosti malajských hranic. Teroristé za poslední léta napadli i několik míst, která navštěvují turisté.

Vyhněte se demonstracím, politickým shromážděním či procesím. Časté jsou zde i dopravní nehody. Oblíbeným způsobem cestování je jízda na půjčených motocyklech a skútrech. Přestože mnoho místních jezdí bez helmy, neměli byste riskovat a vyjíždět bez ní. Velký pozor si dávejte na prodavače drog, kteří nabízejí své zboží jak ve městech, tak v turistických destinacích. Pokud by vás chytla policie, hrozí vám dlouholeté vězení a v těžších případech i trest smrti.

Proč navštívit Bangkok

Ať už vás zajímá nikdy nekončící zábava, noční trhy, historické chrámy nebo jídlo, nebudete z Bangkoku zklamáni. Bangkok je jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě a jakmile dorazíte, uvidíte proč. Období, kdy sem přijíždí nejvíce turistů je během nejrůznějších festivalů a také kolem Vánoc a Nového roku. Nejoblíbenější událostí v Bangkoku je thajský novoroční festival Songkran v polovině dubna, který se slaví třemi dny všech možných forem vodních bojů a zápasů.

Nový rok se v Thajsku slaví v dubnu. A ve velkém stylu!

Pokud vás lákají památky, navštivte Wat Arun, neboli Chrám úsvitu, jednu z nejznámějších památek v Thajsku. Zdatnější mohou vystoupat po schodech na vrcholek chrámu ve výšce 270 metrů, a pokochat se krásným výhledem na město. Nad Bangkokem se tyčí věž chrámu a ráno se sluneční paprsky odrážejí od jeho pozlacených střech. Před vstupem do haly, kde trůní obrovský zlatý Buddha, zdobené krásnými nástěnnými malbami na zdech, se nezapomeňte zout a mít na sobě vhodné oblečení. To platí i pro muže, kteří musí mít dlouhé kalhoty.

Honosná královská rezidence

Oficiální královská rezidence od konce 18. století, kdy se Thajsko ještě nazývalo Siam, je Grand Palace. Jde o rozlehlý komplex architektonicky rozmanitých budov, sálů, pavilonů a chrámů. Snad nejkrásnější je Chrám smaragdového Buddhy. Uvnitř je uložena posvátná, malá socha Buddhy. Vládnoucí král třikrát ročně mění buddhovo roucho, aby zajistil pro svou zemi štěstí. Kromě smaragdového Buddhy je palácový komplex naplněn sochami, dekorativním umění a dalšími artefakty, především buddhistického charakteru.

Thajské pláže nemají konkurenci

Ať už zavítáte na kterékoliv místo na thajském pobřeží, buďte si jisti, že narazíte na pláž, která vás okouzlí na první pohled. Navíc právě na plážích a v četných restauracích v jejich blízkosti, si můžete vychutnávat poklady thajské kuchyně, založené zde především na chutně připravených pokrmech z ryb a mořských plodů. Mnohé z těch nejkrásnějších pláží se nacházejí na ostrovech a ostrůvcích thajského království.

Jednou z nich je například pláž Sunrise na ostrově Koh Lipe v Andamanském moři. Tady na vás čeká ona tyrkysová voda, tak známá z barevných katalogů a bělostný písek. Podobně oblíbená je pláž Maya Bay v souostroví Koh Phi Phi. Tu jste mohli vidět například i ve filmu Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Nával turistů ale způsobil málem kolaps místního ekosystému a tak byla na dva roky uzavřena. Svůj neopakovatelný půvab má i pláž Kime Bay, nacházející se poblíž města Prachuap Khiri Khan.

Jak do Thajska

Jak už jsem uvedl, největší položkou na dovolenou v Thajsku bývají letenky. Kupodivu v poslední době se zejména díky konkurenci dostaly ceny letenek na minimum a to dokonce i v období té nejvyšší turistické sezóny, tedy na prosinec až březen. Zejména nízkonákladové společnosti, jako Wizz Air, Norwegian Air Shuttle nebo Aeroflot, dnes stlačily ceny jednosměrných letů na hranici 5000 korun. Odlety jsou většinou z Berlína nebo Vídně, ale za jen o pár korun vyšší ceny najdete i lety s odletem z Prahy. Nicméně se mi podařilo najít i letenku s odletem z Prahy na březen za cenu 4949 Kč. Má to jen jednu nevýhodu, všechny tyto lety jsou s přestupem.

Další zajímavé články
Reklama