Dovolená

Zimní letový řád přináší řadu novinek. Na co si dát pozor?

Co je nového v letecké dopravě? / Depositphotos
V uplynulých dnech vstoupil v platnost i na českých letištích zimní letový řád a například z Prahy směřují přímé linky do celkem 121 míst ve 46 zemích světa. Oproti minulým létům přibylo i 15 zbrusu nových spojů a tak si můžete zaletět přímou linkou například i do marocké Casablanky, na Maltu, do Florencie, Benátek, Bejrútu, do islandského Keflaviku nebo do Oděsy. Vzhledem ke zvýšenému zájmu přibyly i nové linky na Ukrajinu a do Ruska.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

01. listopadu 2019   |   11:38

Celkem provozuje přímé lety z Prahy 60 leteckých společností, z nichž je 13 nízkonákladových. Nejčastějším cílem leteckých spojů zůstává stále Velká Británie, kam se od nás létá do 17 destinací, včetně všech londýnských letišť. Otázkou je, jak to bude s létáním do Británie po Brexitu. Druhým nejčastějším cílem přímých leteckých linek je Itálie s 11 destinacemi, v Rusku je jich 10, ve Španělsku 9 a ve Francii 8. Letové řády se mohou měnit ještě v průběhu zimy a není vyloučeno, že se řada přímých leteckých spojů ještě rozšíří o další.

Teplé krajiny jsou dostupnější

Stále častějším cílem českých turistů je na podzim i během zimy Izrael a to zejména jeho pobřeží u Rudého moře. Pokud si chcete prodloužit léto, můžete využít nového spojení z Prahy do izraelského Eilatu. Trasu provozuje z Prahy společnost Rynair a let trvá asi 4 hodiny. Přeletíte přitom celé Středozemní moře a přistanete na pobřeží moře Rudého, ve vyhlášeném letoviskuEilat.

Teploty vzduchu v Eilatu se nyní pohybují kolem 27°C a vody okolo 22 °C

Letenky do Izraele patří už tradičně k těm nejlevnějším a seženete je už kolem tisícovky. Ještě levnější letenky pořídíte například pokud byste letěli z Vídně, tam se můžete dostat u WizzAiru až na polovinu ceny. Dalším cílem zimních toulek může být Maroko, které je nyní dostupnější díky přímým letům z Prahy do Casablanky. Let tam trvá také 4 hodiny a můžete si užívat příjemných, pro nás téměř letních teplot v Maroku.

Levnější jsou letiště v okolních zemích

Už jsem se zmínil o nabídce levných letenek do Izraele z Vídně a totéž platí i pro řadu dalších destinací. Jedním ze zimních cílů našich turistů je často Egypt, kam létá stále více nízkonákladových aerolinek. Například z Berlína se dostanete s EasyJetem nově nejen do Hurghády, ale i do letoviska Marsa Alam a to za velmi solidní ceny. Jak se zdá, tak na egyptské Sinaji se zlepšila bezpečnostní situace a tak už se mají brzy obnovit přímé lety i do tamějšího Šarm al-Šajchu. Z Berlína se nově dostanete přímou linkou EasyJetu dokonce i na portugalský ostrov Madeiru, kam se dosud muselo létat s přestupem. Let trvá necelých 5 hodin.

Lepší spojení i na východ

Letecká spojení na západ Evropy a do severoafrických destinací z Prahy jsou dnes už kapánek předimenzována a na nebi už nezbývá moc místa. Proto se řada leteckých společností začíná více orientovat i na lety na východ od nás, zejména do Ruska a na Ukrajinu. Odpovídá to také zvýšenému zájmu cestujících o tyto destinace. Ty ukrajinské využívají stále více tisíce Ukrajinců, kteří u nás pracují, ale i i turisté, kteří chtějí tuto zemi poznat. Ukrajinská společnost SkyUpAirlines rozšířila nabídku svých letů do Charkova a Lvova. Stejná společnost zahájila nově i provoz na lince z Pardubic do Kyjeva.

Roste zájem o Rusko

Podepsala se na tom hlavně nová vízová politika Ruska. Odpadly zdlouhavé formality vyřizování víz na ruském velvyslanectví a turisté teď mohou získat víza snadno elektronicky. Zatím to platí pouze pro Petrohrad a okolí a dále pro Kaliningradskou oblast. Šušká se i o rozšíření turistických víz na další ruské destinace, zejména na Moskvu a tak není divu, že na to reagují aerolinky novými linkami. Letecký provoz nad Ruskem není tak hustý a pro aerolinky může být Rusko skutečně zemí zaslíbenou. Do Petrohradu létají zatím z Prahy přímo Smartwings, ČSA a Aeroflot a zájem projevují už i další nízkonákladovky. Smartwings posilují nově své lety do Moskvy a společnost Ural Airlines otevřela přímou linku z Prahy do ruského Permu.

Další zajímavé články
Reklama