Dovolená

Kdy vyrazit na společnou dovolenou s novou známostí?

Nespěchejte, rozvažujte a poznejte svého partnera/partnerku co nejlépe / Shutterstock
Pokud jste právě vstoupili do nového vztahu, je všechno mezi vámi nové a vzrušující. Když jste se svojí novou známostí, cítíte se šťastně, ale jakmile se musíte rozloučit, začne vás trápit stesk a myslíte jen na další setkání. Chcete s ní strávit co nevíce času a mnohdy začněte dokonce přemýšlet i o nějaké romantické společné dovolené. Nicméně, i když všechno vypadá skvěle, měli byste si tento krok ještě pořádně rozmyslet.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

01. října 2019   |   09:05

Podle nedávných průzkumů by spolu měly být nové páry nejméně sedm měsíců, než odjedou na společnou dovolenou. Průzkum proběhl ve Velké Británii, ale není pochyb, že jeho výsledky se dají uplatnit i v dalších evropských zemích, včetně té naší. Dotazováním 1500 zbrusu nových párů zjistili tazatelé, že jedna pětina párů, které se pokusily prožít společnou dovolenou dříve, než po sedmi měsících, se rozpadá. Osm procent z nich dokonce uvedlo, že nečekali s ukončením vztahu na návrat domů a rozešly se už během dovolené.

Jaké jsou hlavní příčiny?

Podle průzkumu nastávají mezi páry, které se dostatečně neznají nejčastěji problémy především vlivem mnoha stresových situací, které společná dovolená přináší. Taková společná dovolená může přinést odpočinek a společnou pohodu, ale také může být živnou půdou pro nejrůznější podráždění, někdy až znechucení z toho, že musíte s partnerem, kterého teprve začínáte poznávat, trávit celý čas, 24 hodin denně.

Společné cestování někdy přináší i stres

Musíte vydržet někdy stresující cestu, kdy zažíváte spoustu nových, často nezvyklých situací, jako zpoždění letadla, nenavazující spojení, zklamání z ubytování, které třeba neodpovídá představám jednoho z vás. Musíte spolu sdílet například malý hotelový pokoj a co je horší i společnou toaletu.

Výhodu mají spolubydlící páry

Pokud jsou spolu páry poměrně krátkou dobu, neměly ve většině případů možnost poznat důvěrněji jeden druhého. To se výrazně projevuje u párů, které spolu dosud žily odděleně a neměly tak možnost vzájemně poznat hlouběji všechny zájmy, potřeby, zvyky nebo hygienické návyky svého protějšku. Větší naději na prožití pohodové společné dovolené proto mají páry, které už sdílejí nějakou dobu společnou domácnost. 

Nejprve absolvujte společný víkend

Jestliže se už se svou láskou poohlížíte po rezervaci nějaké té společné dovolené, a máte pocit, že ji oba zvládnete, zkuste nejdříve kratší víkendový pobyt, nejlépe v nějakém větším městě, kde se nabízí spousta zajímavých programů, atrakcí, muzeí či památek, které můžete navštívit buď společně, nebo se klidně rozdělit a jít za svými zájmy a pak si večer na hotelovém pokoji navzájem sdělovat své zážitky. Nejlepší jsou pro takový společný výlet krátkodobé, poznávací zájezdy. Dobrým řešením je i kratší dovolená, strávená s partou přátel, kteří sdílejí podobné zájmy.
Rozhodně byste se měli vyvarovat delších zájezdů či pobytů v odlehlých destinacích, kde se musíte spoléhat jen jeden na druhého. Nejhorší jsou přitom například pobyty na jednom místě, v plážové destinaci, či na horské chatě, kde, zejména u mladých lidí, nastoupí velmi brzy nuda. Možná se vám to bude zdát nepravděpodobné, ale k ponorkové nemoci může mezi vámi dojít už po několika dnech.

Hlavně to neuspěchejte

Sedmiměsíční „zkušební“ lhůta pro vzájemné hlubší poznání je podle výzkumu skutečným minimem a psychologové, kteří se na něm podíleli, doporučují dokonce před společnou dovolenou až desetiměsíční známost. Takže pokud sníte o romantickém útěku se svou novou láskou ze všedních dnů, pořádně si to rozmyslete a zkuste si představit jak ona nebo on bude psychicky snášet například několikahodinové, úmorné čekání na zpožděné letadlo na letišti.

Další zajímavé články
Reklama