Dovolená

Kam se vypravit na pozdní dovolenou? Zkuste málo známá plážová městečka ve Středomoří

Řecký ostrov Milos a jeho hlavní město Plaka jsou skutečnou oázou klidu a pohody / Pixabay
Ještě v září a v říjnu si můžete užít teplých podzimních dnů a vyhřátého moře ve Středomoří. Zatímco nejoblíbenější evropské pláže přitahují i v tomto období ještě poměrně dost turistů, existují destinace, v kterých si užijete dokonalý klid a přitom si krásou svého pobřeží, písečnými plážemi a nádhernými scenériemi nijak nezadají s těmi nejvyhledávanějšími turistickými středisky.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

26. září 2019   |   10:05

Vybrali jsme pro vás tři destinace, v kterých si ještě na podzim můžete dopřát jak příjemně teplé vody Středozemního moře, tak místní památky i kulinářské speciality, které tato místa nabízejí. Vybrané destinace jsou opravdovými skrytými klenoty Středomoří, v kterých se můžete rovnou z městského hotelu vydat na pláž. Přihlíželi jsme přitom i k možnostem dopravy, na všechna místa se dostanete snadno letecky, jen s malou výjimkou. Na řecký ostrov Milos se sice také dostanete letadlem, ale musíte přestoupit v Aténách.

Milos, ostrov růžových útesů a tyrkysové vody

Zatímco jeho sourozenci, Kykladské ostrovy Mykonos, Paros, Naxos, Santorini a další jsou i v pozdním létě v centru pozornosti turistů, krásný Milos zůstává poněkud stranou zájmu. Milos je přístupný nejen zmíněným letadlem z Athén, ale také trajekty z mnoha pevninských přístavů. Po příjezdu každého návštěvníka ohromí nádherné pláže s tyrkysovými vodami, skrývající se v závětří oranžových, růžových a zářivě bílých útesů.

Starobylé uličky lemují příjemné taverny

Nejoblíbenější jsou písečné pláže Palaiochori, Firiplaka a Tsigrado, zatímco na Sarakiniko a Kleftikostoji můžete obdivovat bílé skalní útvary a jeskyně vymleté za staletí mořským příbojem. Hlavním městem ostrova je Plaka, labyrint úzkých klikatých uliček, lemovaných příjemnými a cenově dostupnými tavernami a obchody se suvenýry. Většina uliček směřuje k majestátnímu hradu Kastro, který v minulosti chránil přístav před nájezdníky. Vydejte se na pobřeží za soumraku, abyste zachytili úžasný okamžik, kdy slunce zapadá do Egejského moře, a pak se vydejte zpět do města na večeři v některé z tradiční řeckých taveren.

Turecké Cirali ozařují věčné plameny Chimér

Na jihozápadě Turecka, asi hodinu cesty autobusem od letoviska Antalya, se nachází mezi dvěma skalnatými vrchy nenápadné městečko Cirali. Tady na návštěvníky čekají jak oblázkové, tak písečné pláže a opravdu stále teplé moře. Protože Cirali leží na okraji národního parku, uchránilo se před masovou výstavbou moderních hotelů a zůstala zde atmosféra původního rybářského městečka. Celá oblast kolem je chráněna nejen proto, že jsou zde pozůstatky starověkého města Olympos a na okolních stráních planou věčné plameny Chimér, ale i kvůli tomu, že se zde na plážích nachází jedny z největších hnízdišť mořských želv.

Turisté nejvíce vyhledávají písečné pláže přímo na okraji města, kde jsou půjčovny potápěčského a sportovního vybavení, ale i několik plážových barů a restaurací. Během pobytu si můžete udělat pěší výlet k Olymposu nebo za večerního soumraku, kdy jsou plameny nejlépe vidět, k místním vývěrům plynu, známým jako Chiméry. V centru města najdete řadu ubytovacích možností, od těch nejluxusnějších hotelů, vybavených obřími bazény, až po skromnější malé hotýlky.

La Maddalena, Sardinie, útočiště Italů

Zatímco zahraniční turisté se každé léto vrhnou na italskou riviéru a do Toskánska, Italové prchají ze svých domovů a směřují na Sardinii. Tady se nalodí na trajekt a za 20 minut plavby z přístavu se dostanou na souostroví La Maddalena. Tohle souostroví se skládá ze sedmi větších ostrovů a z několika desítek menších, většinou neobydlených ostrůvků. Většina souostroví je vyhlášena za národní park a nacházejí se zde ty nejkrásnější pláže v Itálii. Právě nyní, v podzimním čase, kdy už ostrovy opustili i italští dovolenkáři, se sem stahují mnohé světové celebrity, které tu nacházejí klid. Na největším z ostrovů Maddalena, byla až do roku 2008 námořní základna NATO a díky tomu se domluvíte se spoustou obyvatel anglicky.

Podél pobřeží si můžete užívat pláže s jemným pískem, nebo se vydat přes most na menší ostrov Caprera, kde byl kdysi ve vyhnanství italský revolucionář Garibaldi. Tady se určitě vydejte na pláž Cala Coticcioje, která je známá svým karibským bílým pískem, průzračnou vodou a okolními růžovými skalisky. Pláž je přístupná nejlépe lodí, ale pokud máte dobrou fyzičku, můžete se na ní vydat po úzké skalní stezce. Ve městě La Maddalena a v jeho okolí najdete mnoho ubytovacích možností různých kategorií a večer si zajděte na hlavní náměstí Piazza Umberto, kde si můžete posedět s místními v některé z příjemných restaurací nebo kavárniček.

Další zajímavé články
Reklama