Dovolená

Jedinečné chvíle zažijete i na dovolené v České republice. A nudit se rozhodně nebudete

Za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska je považována Pravčická brána / Shutterstock
Ne vždy je třeba procestovat půl světa, abychom viděli a zažili něco krásného, jedinečného a nezapomenutelného. Někdy zcela stačí porozhlédnout se kolem sebe a uvidíte, kolik pozoruhodných míst máme v blízkém či vzdálenějším okolí.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. července 2019   |   09:45

Dovolená v Čechách nemusí být vůbec nudná záležitost. Přinášíme několik zajímavých inspirací na místa, která stojí za to navštívit.

České Švýcarsko

Tyto přírodní krásy je třeba vidět na vlastní oči. Jedná se o největší skalní město ve střední Evropě s rozlohou téměř dva tisíce hektarů. Kouzelná země skal vás uchvátí natolik, že se budete muset chvílemi štípnout, jestli to není jen sen. Vydejte se do nevšedního světa divoké nespoutané krajiny a poznejte to nejzajímavější, co vám nabízí. Projděte hluboké rokle, skloňte se před skalními věžemi, užijte si nádherné vyhlídky, nebo se vraťte v čase a nahlédněte do historie. Málokde najdete tolik zajímavostí pohromadě, jako v Českém Švýcarsku. Za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska je považována Pravčická brána - největší skalní brána na našem kontinentu.

Dovolená v Čechách nemusí být vůbec nudná záležitost

Český Krumlov

Pokud vás láká atmosféra středověkých uliček a množství fotogenických zákoutí, zvolte si za cíl cesty právě Český Krumlov. Město není velké svou rozlohou, ale o to více přitahuje kouzelnou atmosférou dávných let. Díky jedinečné středověké zástavbě je právem již od roku 1992 chráněno organizací UNESCO. A když už budete v tomto jedinečném městě, nezapomeňte shlédnout divadelní představení v zámeckém parku z originálního otáčivého hlediště. Tento velebený i zatracovaný unikát slaví již 61 let. 

Český Šternberk

Jde o městečko ve Středočeském kraji, v okrese Benešov. Za pozornost zde stojí především stejnojmenný gotický hrad z 13. století. Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Šternberků, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly přeměněny raně barokní přestavbou. Český Šternberk nesporně patří k našim nejhodnotnějším a zároveň i nejstarším šlechtickým hradům. 

Dobrošov

Toto české místo je určeno zejména pánům, kteří mají v sobě stále kousek chlapce s dobrodružnou povahou. Nachází se zde totiž jedinečná pevnost, která vás doslova pohltí svou atmosférou, zvláště, pokud jste fanouškem vojenské historie. Vojenská pevnost Dobrošov se nachází 40 km od obce Adršpach a byla postavená mezi lety 1935 - 1938. Pevnost není bohužel veřejnosti zpřístupněna celá, prohlédnout si zde můžete dva sruby a část podzemních chodeb. Prohlídka pevnosti je doplněna zajímavým výkladem o historii československého opevnění. Ve výstavní síni v provozní budově pevnosti Dobrošov si také můžete prohlédnout kolekci figurek, které ztvárňují Československou armádu v období před druhou světovou válkou.

Kroměříž

O Kroměříži se říká, že je to nejkrásnější historické město naší republiky. Povinnou zastávkou pro vás bude Arcibiskupský zámek a zahrady, zapsané v UNESCO. Sami zjistíte, že město je právem považováno za jednu z perel Moravy. Proto si udělejte výlet do tohoto krásného východomoravského města, kterým procházela historie našeho národa.

Mariánské Lázně

Město najdete v Karlovarském kraji, v okrese Cheb. Kolonáda v tomto lázeňském městě patří jednoznačně k těm nejkrásnějším historickým památkám. Chodili sem odpočívat velikáni, jako básník J.W. Goethe, skladatel R. Wagner či císař František Josef I. Upravené parky, nádherná architektura, krása všudypřítomné přírody, široká nabídka volnočasových aktivit a také slavná minulost. Toho všeho si můžete v Mariánských Lázních užívat plnými doušky, stejně tak, jako místních pramenů. Proto, pokud zdraví a historie současně, tak jedině tady. 

Moravský kras

Mluvíme o jedné z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě. Pokud se sem vydáte na dovolenou, jeden víkend vám stačit nebude, protože se zde nachází tolik fascinujících míst, že nuda tu opravdu nehrozí. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, Jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a Jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií. Jednoduše, pokud Moravský kras, tak minimálně na týden!

Další zajímavé články
Reklama