Dovolená

Prodlužte si léto na dokonale utajeném ostrově ve Středomoří

I v opevněném přístavu městečka Pantelleria je vidět blízkost afrického pobřeží / Wikimedia Commons/mauro
Ostrov Pantelleria byl dlouho stranou pozornosti turistů, mířících na ostrovy ve Středomoří. Je to především dáno jeho vzdáleností od nejbližšího pobřeží, protože se nachází zhruba na polovině cesty mezi italským ostrovem Sicílie a Tuniskem. Dostupný je trajektem ze Sicílie, ale má i své letiště. Nicméně ti, kdo na ostrov zavítají, jsou odměněni azurově modrými lagunami s křišťálově čistou vodou, úžasnými termálními prameny, či horkými sopečnými jezery.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. října 2019   |   10:07

Na mapě světa vypadá Pantelleria jako malá tečka uprostřed Sicilské úžiny. Ostrovu se také díky jeho sopečnému původu a tmavým lávovým svahům přezdívá Černá perla Středozemního moře. Není divu, že si tento drsný, řídce osídlený sopečný ostrov oblíbila řada známých osobností, jako například Giorgio Armani nebo italský herec Luca Zingarelli, známý i u nás ze seriálu Inspektor Montalbano, kteří si na ostrově pořídili své soukromé rezidence. Pokud dáváte přednost písečným plážím, na ostrově je nenajdete. Pobřeží je většinou skalnaté, ale v zátokách jsou romantické, kamenité pláže s pohodlným přístupem do vody.

Ostrov s pohnutou historií

Pantelleria je jedním z nejcharakterističtějších menších italských ostrůvků a není součástí žádného souostroví jako Egadis nebo Liparské ostrovy. Ostrov má díky své poloze mezi Afrikou a Evropou docela divokou historii, střídali se zde Féničané, Římané, Arabové či Španělé a všichni zde zanechali stopy. Nejvíce viditelný je zde arabský vliv, zejména v podobě tradičních domů dammusi, na které narazíte na ostrově téměř všude.

Ty se zde stavěly už v 10. století z místního lávového kamene a mají zvláštní tvar střech, které slouží k zadržování dešťové vody. Jejich silné stěny udržují v létě chladný interiér a zajišťují izolaci během zimy. Díky stavebnímu materiálu a své barvě se v okolní krajině dokonale ztrácejí. Obydlí jsou většinou obehnána vysokými, kamennými zdmi, které je ochraňují před divokými zimními větry, zvanými sirocco. Ostrov byl prvním odrazovým můstkem pro arabskou invazi na Sicílii v osmém století našeho letopočtu a jeho jméno Pantelleria pochází z arabštiny "Bint-al Rion" - Dcera větru.

Navštivte Venušino jezero

Jezero ve tvaru srdce, jež se v italštině nazývá Lago di Venere, se nachází v bývalém sopečném kráteru a je napájeno horkými prameny i dešťovou vodou. Úchvatné je jeho zabarvení, pohybující se od smaragdové, přes akvamarínovou a tyrkysovou, až po tmavě modrou. Na jeho okrajích jsou nánosy léčivého bahna, bohatého na minerály, kterým se můžete namazat a pak si zaplavat do středu jezera, kde si bahno smyjete.

Po horké bahenní lázni omládnete o 10 let

Ti kdo to zkusili si nemohou vynachválit regenerační účinky této kůry, po které je prý kůže jako samet. Nejkrásnější zážitky se dostavují brzy ráno nebo v pozdním večeru a místní obyvatelé tvrdí, že nejsilnější regenerační účinky má zdejší lázeň v noci za úplňku. Po takové koupeli prý omládnete o 10 let. Pokud jste milovníci saunování, najdete na ostrově jednu z mála přírodních saun na světě. Nachází se v jeskyni na úbočí nejvyšší hory ostrova, Montagna Grande.

Ostrov nejlépe poznáte na kole

Pokud si myslíte, že vám na malém ostrově bude chybět zábava a společnost, vězte, že v hlavním městě Pantelleria, podle kterého nese název celý ostrov, je spousta restaurací, barů, příjemných kavárniček, nočních podniků i obchodů. Další jsou roztroušené po celém ostrově, který se dá nejsnadněji poznávat na kole nebo na mopedu. Půjčovny najdete v městě Pantelleria. Pobřeží lemují černé skály, provrtané mnoha jeskyněmi. Na ostrově nechybí ani pravěké památky, jimiž jsou tzv. sesi, což jsou kamenné hrobky, staré 4000 let.

Na své si přijdou i gurmáni

Pokud máte rádi ryby či mořské plody, je pro vás ostrov Pantelleria skutečně zemí zaslíbenou. Tady si přijdou na své snad všechny mlsné jazýčky, preferující tento druh stravy. Většina dalších potravin se sem dováží ze Sicílie a skladba jídel je podobná těm, která se podávají právě na Sicílii. Jen tady ale můžete ochutnat místní světoznámé kapary, které jsou nezbytnou součástí většiny jídel. Místní speciality, které je třeba vyzkoušet, jsou ricotta a ravioly s mátou, pesto pantesco, jehož ingredience jsou olivový olej, rajčata, česnek, bazalka a paprika, ochutnejte i rybí kuskus, nebo Sciakisciuka, což je pikantní medový guláš s cukety.

Víno sem dovezli Arabové

Vyznavači vína určitě ocení zdejší odrůdy, vyznačující se díky poloze ostrova vysokým obsahem cukru. Lahodné, sladké víno passito, se vyrábí z hroznů odrůdy Zibibbo jejich sušením na slunci, což obsah cukru ještě zvyšuje a připomíná naše slámová nebo ledová vína. Tuto vinnou odrůdu sem dovezli Arabové. Na ostrově se servíruje hlavně před jídlem, ale nabídnou vám jej třeba i k talíři s místními uzeninami. Magické jsou zejména noci na ostrově, kdy při posezení v kavárničce pod širými nebem můžete sledovat nebe poseté hvězdami, jaké jinde skutečně neuvidíte.

Ráj pro potápěče

Symbolem ostrova, nebo přinejmenším nejvíce fotografovanou dominantou, je skalní výběžek ve tvaru slona, s chobotem ponořeným do vody. Z určitých úhlů se skutečně slonovi až neuvěřitelně podobá. Dokonale čisté vody, neznečištěné civilizací jako pobřežní vody, jsou plné života. Rozmanitost mořských živočichů, které můžete v pobřežních vodách vidět, je obrovská a jinde tak bohatý podmořský život v okolí Itálie nenajdete.

I proto se sem stahují velká stáda delfínů, jejichž dovádění můžete pozorovat jak z pobřeží, tak se s nimi potápět. Mimochodem, i když je ostrov Pantelleria mnohem blíže k africkému pobřeží než známý ostrov Lampedusa, není hlavním přistávacím bodem pro migranty ze severoafrického pobřeží. Možná je to i tím, že Itálie už od arabské invaze před stovkami let, udržuje na ostrově silnou vojenskou posádku.

Další zajímavé články
Reklama