autor redakce
25. června 2018 | 10:42
Snažili jsme se, aby mezi nimi byly i takové, které uspokojí nejenom milovníky poznávání a historie, ale i věčně znuděné pubertální potomky. Posuďte sami. Podíváme se nejprve, co by určitě zaujalo milovníky historie.
Banská Štiavnica bývala vůbec největším středoevropským centrem těžby drahých kovů a odlesk dávné slávy tu uvidíte i dnes. Právě tady, uprostřed Štiavnických vrchů, se těžilo zlato a stříbro.
Centrum města se nachází kolem Trojičného náměstí a Banské Štiavnica je právem zapsaná na seznamu UNESCO. Na své si tu přijdou hlavně milovníci historie. Hned na Trojičném náměstí najdete budovu někdejšího Komorského dvora, která je dnes hlavní budovou Slovenského hornického muzea. Dokonce zde roku 1735 vznikla nejstarší uherská hornická škola, která byla roku 1762 povýšena na Báňskou akademii. Kromě toho dominanty města tvoří Starý a Nový zámek, dnes sloužící také jako muzea.
Pro zábavu celé rodinu včetně puberťáků
Samozřejmě, že Tatry nemůžete minout. Ovšem zkuste se na ně podívat také trochu jinak. Necestujte do hor, ale užijte si jednu nádhernou atrakci, na kterou s přehledem nachytáte i vaše znuděné pubertální potomky. I ty to nadchne. O jaký zázrak jde?
Jedná se o Aquapark Tatralandia, který se rozprostírá na úpatí Tater, respektive u Liptovského Mikuláše. Najdete zde devět termálních bazénů, kde se teplota vody pohybuje v rozmezí 24 - 39 °C. Jsou zde vodní lezecké stěny, plavecké dráhy, masážní stěny, chrliče, vodní lůžka nebo vodní houpačky. Bonbónkem je 23 tobogánů, které dohromady měří 1500 metrů. Zábavu si tu najde každý, od nejmenších až po seniory.
Pro milovníky chladu
Nebaví vás letní horko a rádi byste se trochu zchladili? Potom se vydejte do Dobšinské ledové jeskyně. Vchod najdete v severní stráni Duče poblíž hornického městečka Dobšiná ve Slovenském ráji. Měří na délku 1232 metrů. Led tu najdete všude, v podobě podlahy, ledových stalagmitů a sloupů i ledopádů.
Nejsilnější led měří dokonce 26,5 metru. Drobnou perličkou je skutečnost, že až do roku 1946 tu mohla veřejnost bruslit. Mimochodem jeskyně byla objevena roku 1870 a veřejnost do ní mohla nahlédnout už o rok později. V roce 1877 byla celá elektricky osvětlena. Atrakce je to pro celou rodinu.
Poznávání i odpočinek pro celou rodinu
K létu patří i poznávání. Umění naplánovat si poznávací výlet tak, aby nikoho nenudil. To znamená propojit turistiku s dostatkem odpočinku, nabídnout atrakce jak pro děti, tak pro dospělé. Takovým tipem je Oravský hrad.
Nejvýše položená část hradu pochází už ze 13. století. Hrad vznikl na ochranu obchodní stezky do Polska a jeho majiteli bývali uherští králové. Prohlídka je zábavou pro celou rodinu, pravidelně se tu v sezóně konají noční prohlídky spojené s různými atrakcemi. Ty rozhodně zkuste. U Námestova je Oravská přehrada, kde se můžete vykoupat, nebo si dopřát vyhlídkovou plavbu či vyzkoušet některý z vodních sportů. Propojení návštěvy hradu a koupání je příjemné i pro děti.
Pro děti, které mají rádi zvířata a nejenom pro ně
Nejstarší ZOO na Slovensku (otevřená už od roku 1955) je v Bojnici a její návštěva rozhodně stojí za to. Najdete zde na 2000 zvířat, celkově téměř 400 druhů. Například tu mají nádherné motýly. Ze čtyř slovenských zoologických zahrad je vůbec největší a pro děti tu má i řadu atrakcí. Doporučujeme ale zdržet se zde déle, protože Bojnice, to není jenom úchvatná zoologická zahrada, ale také překrásný zámek.
Vchod do něj je hned vedle ZOO. Připomíná zámky na Loiře, ovšem zajímavé je, že původně šlo o starobylý hrad – svoji dnešní zámeckou podobu získal až rekonstrukcí v roce 1888, kterou zainvestoval tehdejší majitel Jan Pálffy. Je považován za nejkrásnější zámek na Slovensku a dost možná i ve střední Evropě. Kromě toho v okolí Bojnic vyvěrají i léčivé termální prameny. Zkrátka tady najdou povyražení děti i dospělí - v Bojnici se v rámci Bojnického kulturního léta koná řada různých koncertů, představení atd.