Dovolená

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy, čarokrásné pláže a čisté tyrkysové moře

Kypr si není možné nezamilovat / Shutterstock
Ostrov Kypr lahodí asi každému. Jsou zde krásné pláže, milí lidé, neskutečné historické památky a výborné jídlo. Můžete se sem proto vydat zcela bez obav, protože vás tady prostě nic nezklame. Tady absolutně zapomenete na všechny starosti všedního života.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. června 2019   |   15:06

Největším lákadlem pro návštěvníky Kypru jsou krásné pláže s křišťálově čistým mořem, ve kterém se můžete koupat od května do října. Fantastická je například Nissi Beach. Návštěvníky uchvátí krásným bílým pískem a malým ostrovem, na který se dá přejít po pískovém mostě. Jedinou její nevýhodou je, že zde během sezóny narazíte na početný dav turistů.

Čeká vás tady bohatá historie

Kypr má bohatou historii, a proto má co nabídnout zejména lidem, kteří i na dovolené obdivují místní kulturních památky. Najdete zde například pozůstatky osady staré deset tisíc let nebo nádherné antické město Kourion, kde si můžete i dnes vyzkoušet akustiku původního římského divadla. Přímo uprostřed pódia se nachází v dlažbě malá díra. Pokud se na ni postavíte, dostanete se do perfektního akustického úhlu, přičemž se váš hlas rozléhá opravdu do široka daleka. Z amfiteátru je také úchvatný výhled na nedaleké mořské pobřeží.

Kypr by měli alespoň jednou za život navštívit všichni milenci
Navštivte hrobky králů

Jednou z možností je také návštěva lokality hrobky králů - The Tombs of the Kings u města Paphos na západě ostrova. Uvidíte zde kamenné katakomby, či lépe řečeno, umělé jeskyně vytvořené lidskou rukou s vytesanými sloupy a freskami na stěnách. Prakticky hned vedle přístavu v Paphosu se nachází archeologický areál známý jako Mozaiky.

Zrození bohyně lásky

Kypr je legendárním místem zrození bohyně krásy, lásky, sexu a vášně, nádherné Afrodity. Proto by jej měli navštívit zejména milenci. Nezadané dívky a ženy by se měly ve vlnách kolem skály alespoň vykoupat. Podle legendy zaručeně omládnou a zkrásní. Legendární dějiště Afroditina zrození z mořské pěny je u Petra tou Romiou, známé jako Afroditina skála, Skála Řeků či Římská skála a leží v moři blízko pobřežních útesů nedaleko Paphosu.

Kyperská gastronomie je neskutečný zážitek

Kypřané velmi rádi vaří, ale také vyhazují. Nejvíce peněz na ostrově utratí za jídlo. To musí být každý den čerstvé, nikdy se nejí to, co se navařilo předchozí den. Každý, kdo zavítá na Kypr, by měl ochutnat něco z místní kuchyně. Zcela určitě se setkáte se sýrem Halloumi. Je ručně vyráběný, nejčastěji z ovčího nebo kozího mléka s přidáním máty peprné.

Vhodným, trvanlivým a ještě i chutným suvenýrem nebo dárkem jsou sladkosti Loukoumi, které svým vzezřením připomínají naše želé. Možná je znáte i pod názvem Turecké želé. Typickým potravinářským produktem Kypru je i Rohovník obecný, známý jako Svatojánský chlebíček.

Každý oběd začíná tradičním řeckým salátem. Po něm následují fantastické grilované sýry jako například zmíněný Halloumi a kyperské sladké brambory. Teprve potom přichází na řadu maso, nejčastěji jehněčí či skopové, zapékané těstoviny, grilovaná zelenina, ryby, moučníky, a to vše se zapíjí kvalitním kyperským vínem.

Meze jako způsob stolování

Říká se, že všechno má své meze, ale ty kyperské „meze“ snad žádné hranice nemají. Jde o rozsáhlé menu, kdy je hostům v tavernách servírováno hned několik chodů za sebou a samotné jídlo se stává zážitkem. Meze však není druh jídla, ale spíše způsob podávání. Na talířích vám postupně donesou téměř vše, co je pro Kypr typické. Meze tedy není určeno pro jednotlivce, ale pro více lidí. Takové celovečerní menu je složeno z několika druhů masa, salátů, pomazánek a chleba. Na meze je dobré se vydat s lidmi, kteří mají opravdu apetit a rozhodně nejsou svázáni žádnou dietou. Při jeho podávání se obsluha, ale vlastně i hosté, vždy potýkají se stejným problémem: jídla je tolik, že není kam dát.

Další zajímavé články
Reklama