Dovolená

Kypr nabízí mnohem více, než úžasné historické památky a kouzelné pláže

Členité kypereské pobřeží skrývá i řadu kouzelných jeskyní, ke kterým vás ochotně dopraví jak turistické lodičky, tak místní rybáři / Pixabay
Ten pravý, řecký Kypr najdete na jihu, zatímco sever je po turecké invazi a rozdělení ostrova z roku 1973 stále v tureckém područí. Některá letoviska na jihu, jako Agia Napa, Lemesos a Larnaca, jsou v sezóně extrémně turisticky vytížena, ale my vám představíme trochu jiný Kypr. Ostrov má hornatý profil, ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku, kouzelné malé vesničky, tulící se kolem pravoslavných kostelů, ideální místa, kde můžete relaxovat v příjemných venkovských tavernách.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

30. května 2019   |   15:57

Řecká část Kypru je také mnohem bohatší na historické památky, nejstarší v regionu, mnohdy pocházející už ze 13. století př. n. l., jako například v Kourionu. Pokud si je budete chtít prohlédnout v klidu, raději si přivstaňte a vypravte se tam za kouzelného osvětlení při svítání. Zabalte si pár dobrot na piknik a vypravte se ke kamennému skalnímu útvaru u oblázkové pláže Petra tou Romiou, nedaleko Paphosu, kde se podle legendy zrodila bohyně krásy Afrodita. Místní vás ujistí, že pokud se zde vykoupáte, omládnete o hezkých pár let. A pokud máte radi divoké pobřežní scenérie, vydejte se lodí do nekteré z romantických modrých jeskyní. 

Zkuste si užívat život jako místní

Pokud se vydáte do podhůří horského pásma Troodos a budete putovat po zdejších horských vesničkách, určitě nebudete zklamáni. Spousta zdejších tradičních, kamenných domů je obnovena a přizpůsobena pro návštěvy turistů. Tady můžete zažít tu pravou kyperskou atmosféru autentického kyperského života, kombinující rustikální kouzlo s veškerým komfortem moderního bydlení. Mnohé z nich mají kouzelná nádvoří, zahrady a terasy, balkony a bazény.

Tady absolutně zapomenete na všechny starosti všedního života

V těchto venkovských sídlech je snadné zpomalit i své životní tempo na úroveň místních obyvatel, kteří jsou přirozeně příjemní a pohostinní. Při příjezdu vás nejspíše uvítají sklenkou vynikajícího vína, nebo kyperskou kávou doprovázenou glykem, čili tradičními sladkostmi vyrobenými ze sladkého ovoce, mandlí, vlašských ořechů, broskví, třešní, datlí a pomerančové kůry.

Čeká vás i vydatné horské jídlo

Zjara jsou podhůří Troodosu a okolní údolí lemována růžovými květy jabloní a broskvoní. Pomerančové a citrusové háje jsou už obtěžkány ovocem, zatímco cesty lemují aromatické keříky rozmarýnu, oreganu a fenyklu. Krajinu obklopují olivové háje a vinice. Není divu, že Kypřané jsou nadšení z jídla, to platí všude! Jídla se připravují z místních surovin, saláty sbírané čerstvé ze zahrady, divoké byliny sbírané na okolních stráních a ovoce jednoduše česané přímo ze stromů.

Gastronomie se špetkou orientu

Zdejší kuchyně využívá i řadu pochutin a koření spojených s Blízkým východem, Evropou a severní Afrikou. Kyperské pokrmy jsou plné rozmanitých chutí a zdejší moussaka, pikantní klobásky loukanika patří k tomu nejlepšímu, co můžete ochutnat. Mimo to si samozřejmě v přímořských oblastech můžete pochutnat na mořských rybách a plodech. Restaurace a taverny nabízejí řadu typicky řeckých pokrmů, jako souvlaki, sýr haloumi či dolmades, plněné vinné listy.

Tady absolutně zapomenete na všechny starosti všedního života

Mezi další jídla oblíbená na Kypru patří trahana, jogurtová polévka a tava, což je jehněčí a hovězí gulášek. Káva se zde pije pořádně silná a pokud budete chtít cukr, požádejte o glykos. Jídlo a víno jsou uctívány na Kypru i nábožensky, v duchu zdejší pravoslavné církve.

Zažijte staletou kyperskou kulturu

Vzhledem ke strategickému postavení Kypru ve Středozemním moři, kdy byl po staletí okupován různými mocnostmi, zde najdete nesmírné bohatství kulturních pokladů. Navštívit zde můžete řecká a římská divadla, byzantské a latinské kostely a kláštery, benátská opevnění i osmanské mešity. Izolované horské vesnice a údolí se můžou pyšnit množstvím ortodoxních kostelů , bohatě zdobených freskami a biblických artefakty. K tomu všemu patří i tradiční vesnické pekárny, nabízející spoustu domácích lahůdek. Pokud jste milovníci vína, vydejte se na jednu z vinařských cest v pohoří Troodos a vychutnejte si ty nejlepší odrůdy při ochutnávce v některém ze zdejších vinařství.

Okouzlující horské vesnice

Při putování kyperským venkovem můžete navštívit například horskou vesničku Omodos, kde neváhejte zajít do pekárny s vyhlášenými chleby. Ve zdejších uličkách vystavují místní nádherné krajky a vyšívání. Za návštěvu určitě stojí nedaleký klášter Timios Stavros, naplněný církevními poklady, včetně zakrvaveného provazu, jímž byl údajně přivázán ukřižovaný Ježíš. V údolí Marathasa najdete kdysi už opuštěnou vesnici Kalopanayiotis, kterou znovu přivedli k životu místní podnikatelé. Ulice zde dnes lemují obchody, muzea, rekreační domy, butikové hotely a kouzelné restaurace.

V tomto sopečném údolí se nacházejí i horké prameny u kterých vznikl nejmodernější lázeňský hotel Myrianthousa, nabízející termální bazény a řadu lákavých procedur. Nedaleko odtud se nachází středověký kostel Agios Nikolaos tis Stegis, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kyperské želvy měly štěstí

Už v roce 1978 spustil Kypr na řecké části ostrova státní program na ochranu želv, zejména karet obrovských a obecných. A výsledky jsou úžasné, od té doby se počty těchto téměř vyhynulých druhů želv více než ztrojnásobily. Pokud chcete vidět želvy v jejich přirozeném prostředí, tou nejlepší volbou je navštívit nádhernou písečnou pláž Lara Bay, na samém nejzápadnějším výběžku ostrova.

Pláži, která je prý jednou z nejkrásnějších na světě, se přezdívá želví líheň a ne nadarmo. Právě sem připlouvají želvy naklást svá vejce a místní ochránci přírody sem dokonce přinášejí vejce z jiných pláží, kde jsou ohrožena turisty. Na Lara Bay je pak kladou pod speciální kovové koše, aby byla vejce co nejvíce chráněna.

Kdy vyrazit na Kypr?

Léto (červen-srpen) je na Kypru horké, s teplotami přes 30° C. Je to také vrchol prázdnin a turistická střediska praskají ve švech. Jaro a podzim jsou příjemnější a vhodnější pro turistiku. V dubnu a v květnu můžete zažít kyperské kopce pokryté květy. S ubytováním ve venkovských oblastech na Kypru si nemusíte dělat starosti v žádné roční době. Všude najdete prázdninové vily a venkovská stavení, mnohá vybavená tak, že by jim mohly závidět i špičkové hotely. Patří k tomu jak například bazény, wifi připojení, půjčovny kol a dalších sportovních potřeb. Agroturistika je zde velmi podporována, ale počítejte s tím, že si budete muset vypůjčit auto.

Pár faktů o Kypru

• Cestovní doklady: stačí občanský průkaz

• Počet obyvatel Kypru: 789 300.

• Jazyk: řečtina.

• Mezinárodní volací kód na Kypru: +357.

• Napětí na Kypru: 220/240 voltů, 50 Hz.

• Měna na Kypru: euro, na ostrově je dostatek bankomatů, s platebními kartami nejsou problémy.

Jak se tam dostanete

Mezinárodní letiště Larnaca International (LCA) leží 4 km od Larnaky, Paphos International (PFO) 6,5 km od Paphosu. Lety na Kypr zajišťuje od nás řada leteckých společností a nejlevnější zpáteční letenky seženete v akcích už od 3000 korun. Silnice na Kypru jsou v celkem v dobrém stavu vzhledem k malým rozměrům ostrova je to všude blízko.

Pronajměte si auto

Pokud chcete opravdu poznat kyperský venkov, nespoléhejte se na výlety, organizované přímořskými hotely nebo turistickými agenturami, ale pronajměte si auto. Jen tak poznáte ten pravý Kypr, zejména když se dostanete do pohoří Troodos, kam nejezdí žádná veřejná doprava. Mezi přímořskými letovisky a většími městy jezdí pravidelná autobusová doprava, ale pozor, v neděli většinou nefunguje.

Další zajímavé články
Reklama