Dovolená

Znáte italské regiony? Představíme vám ty nejnavštěvovanější a nejkrásnější z nich

Divoké pobřeží Amalfi / Shutterstock
Itálie je nesmírně rozmanitá země, v které můžete objevovat vysokohorské scenérie v Alpách na severu, oblasti plné přírodních krás kolem velkých jezer, jako je Lago de Garda nebo v přímořském Cinque Terre, památky ve střední Itálii nebo si užívat pohody na nekonečných písečných plážích podél pobřeží. Když k tomu připočteme rušná velkoměsta jako Řím nebo Miláno a božské gurmánské zážitky, má Itálie všechno, co si jen můžeme o dovolené přát.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

23. dubna 2019   |   11:00

Vybrat si pro svoji dovolenou ten nejlepší region v Itálii tedy není jednoduché. Všichni přihlížíme k celé řadě faktorů, které při výběru uplatňujeme. Je to samozřejmě dostupnost a cena, přihlížíme k zájmům většiny členů rodiny nebo přátel, s kterými na dovolenou vyrážíme, zda budou preferovat toulky po horách nebo po památkách, či si raději užívat plážové pohody. K usnadnění výběru jsme vám připravili malý přehled italských regionů s tím, co od nich můžete očekávat.

Severní Itálie

Piemont

Piemont je jedním z nejsevernějších regionů Itálie a je proslulý svou dokonalou kuchyní, v které vévodí zejména těstoviny, dušená masa a samozřejmě místní lanýže. Je to krajina vinic, kde se produkují jedna nejlepších italských vín. Hlavní město Piemontu je Turín, krásné město s císařským architektonickým stylem. Najdete v něm úžasná muzea, příjemné kavárny a vinárničky. To vše obklopuje nádherná krajina s nekonečnými vinicemi a věnec alpských vrcholků.

Ligurie

Jižně od Piemontu se nachází Ligurie plná kopců a hor s výhledy na pobřeží a jeho nádherné pláže. V Ligurii je hlavním městem Janov, a přestože je atraktivní svým starým městem, velkým námořním přístavem a známým akváriem, hlavním klenotem regionu je Cinque Terre. zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Skalnaté pobřeží je lemováno náhrdelníkem malebných městeček. Jde o jedno z turisticky nejpřitažlivějších míst Itálie. Kuchyně zde zahrnuje především ryby a plody moře, vynikající těstoviny a nesmí chybět ani místní, všudypřítomné piniové oříšky.

Lombardie

Je to nejbohatší italský region, kterému vévodí města jako Miláno, Mantova, Cremona či Bergamo, která se mohou pyšnit historickou architekturou a spoustou památek. Na všechno shlíží blízké, zasněžené vrcholky Alp. Do Milána, známého jako město módy se jezdí hlavně nakupovat, turisty lákají samozřejmě i horská jezera, jako Como, Lago Maggiore a Lago di Garda. Musíte ale počítat s tím, že dovolená vás zde vyjde o dost dráže než v jiných regionech. Pochutnat si zde můžete hlavně na těstovinách, proslulých rizotech a Lombarďané si rádi dopřávají i masité pokrmy.

Benátsko a Friuli

 Zejména region Benátsko asi nemusíme českým turistům příliš představovat. Většina z nich už navštívila Benátky a Benátskou riviéru. Dobře znají zdejší letoviska, jako Lido di Jesolo, Bibione, Eraclea Mare, Lignano či Caorle. Tady si pochutnáte na dobrém víně a v letoviscích si po dni stráveném na písečné pláži můžete užívat spoustu nikdy nekončící zábavy.

Na zdejší Riviéře si užijete nejen koupání, ale i spoustu zábavy

Podél pobřeží se téměř všechno podřizuje potřebám turistů, všude najdete velké aquaparky se spoustou atrakcí, a ke kulinářských zážitkům vás zvou stovky restaurací, trattorií a pizzerií, nabízejících tradiční italskou kuchyni, postavenou především na těstovinách, rybách a plodech moře.

Emilia-Romagna

Tenhle hornatý region, který se táhne od Apenin až k řece Po na severu, je nesmírně bohatý na přírodní krásy i na historické památky. Za návštěvu určitě stojí historické univerzitní město Bologna, nebo další významná města jako Parma a Modena. Obyvatelé regionu tvrdí, že právě zde je mekka té nejlepší italské gastronomie.

Svědčí o tom i řada kuchařských škol, do kterých se sjíždějí něco přiučit i ti nejslavnější mistři kuchařského řemesla na světě. Pochutnáte si zde zejména na sýrech, třeba proslulém Parmigiano Reggiano, vepřových specialitách, jako je nesmírně chutná porchetta. Pokud odbočíte z pobřeží do hor, můžete obdivovat starobylé hrady, vypínající se na skalnatých pahorcích a ochutnávat i zdejší vynikající vína. A pro ty, kdo touží po plážové idylce jsou připraveny nekonečné pláže kolem Rimini.

Střední Itálie

Toskánsko

Pro ty, kdo už Toskánsko navštívili, se tento region stává zcela určitě srdeční záležitostí. Úžasná krajina, města, jako Florencie, Pisa, San Gimignano či Lucca jsou doslova nabita památkami, muzei a úžasnou architekturou. Tady si můžete pochutnat na možná nejznámějším italském víně Chianti přímo v místě jeho zrodu. Na západě lemuje region Tyrhénské moře, podél jehož pobřeží se nacházejí dnes mondénní letoviska s písečnými plážemi, jako Viareggio a přístavy jako Livorno. Nádherná je i toskánská krajina se svými olivovými háji, rozsáhlými vinicemi a osamělými kamennými statky na návrších.

Lazio

Hlavní město Itálie, Řím je kapitola sama pro sebe a je neustále středem pozornosti milionů návštěvníků z celého světa. Úžasná historie, jídlo, architektura a umění, to všechno Řím proslavilo. Forum Romanum, Vatikán, Koloseum, římské chrámy a stovky dalších památek jsou neustále v obležení turistů. Za návštěvu ale stojí i ostatní části regionu, jako Orvieto se svými vilami římských císařů, lázeňské přímořské město Ostia a okolní nádherný kraj s etruskými památkami.

Marche, Umbrie, Abruzzo a Molise

Tyhle menší italské regiony mají také co nabídnout. Nejsou tak přelidněné a turisty přitahuje zejména zdejší divočejší krajina. Nacházejí se zde klidnější města i přímořská letoviska, na kterých se nebudete tlačit mezi tisícovkami dalších návštěvníků.

Regiony, které učarují hlavně milovníkům přírody

Tady se vyplatí půjčit si auto a vydat se po venkovských silničkách mezi vinice, rozsáhlé pastviny, zaplněné ovcemi a navštívit třeba úžasný národní park Abruzzo. Zdejší divoká příroda nabízí úchvatné scenérie a o tom, že civilizace zde tolik nezapůsobila svědčí i to, že se zde zabydleli i vlci.

Jižní Itálie

Kampánie

Pokud postupujeme dále na jih, dostáváme se do těch chudších regionů Itálie. Kampánie vám nabídne starobylé památky, zříceniny, divoké pobřeží Amalfi, ale i kouzelná místa, jako je ostrov Capri, nebo pohádková městečka jako Positano, Sorrento či Ravello. Hlavním městem regionu je Neapol, považovaná za hlavní město té pravé italské pizzy. Nedaleko od města se rozkládá rozsáhlý archeologický komplex Pompeje, zničené výbuchem sopky Vesuv v roce 79 n. l.

Apulie

Tenhle italský region je stále dost podceňovaný a přesto zde najdete jednu z nejlepších kombinací přírodních krás, památek a výborného jídla. Až sem dosáhl v minulosti vliv řecké a arabské kultury, což se podepsalo i na architektuře i umění ve městech, jako je Lecce, Brindisi či Bari. Region je pověstný svými kulturními akcemi, lidovými zvyky a festivaly, které sem lákají i mnohé turisty. Tady si můžete také zaplavat v jedněch z nejčistších vod Itálie,.

Kalábrie

Tradičně chudý a nejjižnější region musíte poznat opravdu zblízka, abyste si ho zamilovali. Podél mořského pobřeží nenajdete sice tak nekonečné pláže jako výše na severu, ale i tady jsou kouzelné zátoky s písečnými plážemi, na kterých můžete být docela sami. Navíc je zde moře díky průzračné vodě jako stvořené pro potápění či šnorchlování. Je zde daleko levněji, než je zvykem jinde na pobřeží a region je pověstný úžasnou gastronomií, ve které vyniká spousta ovoce, pikantní salám nduja, rozmanité druhy ovčích sýrů a skutečná pochoutka, proslulá cipolla rossa di Tropea z červené cibule.

Italské ostrovy

Sicílie

Největší italský ostrov Sicílie láká návštěvníky starobylým uměním a architekturou, idylickými přímořskými městy a bohatým kulturním dědictvím. Díky své úrodné zemědělské půdě a vodám bohatým na mořské plody se také jedná o jednu z nejlepších oblastí co se týká produkce potravin.

Nenechte si ujít hlavní město Palermo, kde můžete navštívit katedrálu z 12. století, či třeba koncert v divadle Teatro Massimo, což je největší operní sál v Itálii. Za návštěvu stojí také město Taormina, které se pyšní starověkým řeckým divadlem a středověkým palácem Corvaja. V Agrigentu pak navštivte Údolí chrámů se sedmi dórskými chrámy, které je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO

Sardinie

Druhý největší ostrov Itálie, je našimi turisty poněkud opomíjený, ale je to chyba. Právě tady najdete jedny z nejkrásnějších italských pláží, s jemnými bílým pískem a smaragdově zelenou vodou. Zvláště kouzelné jsou pláže Costa Smeralda (smaragdové pobřeží) na severu ostrova. Sardinie je rájem pro milovníky pláží a aktivní turisty, milující surfování, plachtění, šnorchlování či potápění.

Kromě pláží jsou po celém ostrově také historické a archeologické lokality. Například Olbia, na severovýchodě, byla ve středověku důležitým obchodním přístavem a můžete zde vidět i fénické a Kartáginské archeologické lokality. Vyznavači dobrého jídla si zde pochutnají především na darech moře, ale i na sýrech, mezi nimiž vyniká proslulý pecorino.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama