Dovolená

Senecká jezera jsou pro tu pravou dovolenkovou pohodu jako stvořená

Nechcete se o dovolené nudit? Navštivte slovenský Senec / Shutterstock
Pokud máte rádi aktivní dovolenou a nejlépe, když chcete propojit nicnedělání s poznáváním, tak rozhodně navštivte slovenský Senec. Toto město leží v Bratislavském kraji a jedná se o středisko cestovního ruchu na křižovatce mezi Bratislavou, Trnavou, Nitrou a Pezinkem. Od hlavního města Slovenska, v Podunajské rovině a pahorkatině, je to pouhých 25 kilometrů.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

27. dubna 2019   |   16:02

První písemná zmínka o Senci pochází z roku 1252 a jedná se o listinu vydanou palatinem a prešporským grófem Rolandem. Je vcelku jasné, že Senec má historické a kulturní kořeny v tomto kraji a každý turista si může vychutnat nejen je. Ostatně, není to tak daleko od hranic s Českou republikou a Slovensko je obecně krásné.

Největším lákadlem jsou Sluneční jezera

Senec má bez přehánění výborné podmínky pro turistiku, vodní sporty či rybářství. Největším centrem cestovního ruchu je zde areál zvaný Sluneční jezera. Celkově jde o pět jezer, kde vodní plocha zabírá 10 ha, délka je 2200 m a průměrná šířka 400 m.

Dokonalý ráj vodních sportů

Rekreační středisko nabízí ubytování, dětská hřiště, kurt pro plážový volejbal či tenis, půjčovnu lodí a kol, tobogány a prakticky velkou škálu možností pro vodní sporty a koupání. Historie areálu sahá až do roku 1845 a název Sluneční jezera má od roku 1960. Platí se zde vstupné: dospělí 3 eura, děti 2 eura, za auto 3 eura. Sezonní permanentka přijde dospělého občana Sence na 10 eur (ostatní 20 eur) a děti 5 eur.

Kulturními památkami se to jen hemží

Pokud rádi poznáváte kulturní památky, tak zde si přijdete na své. Nejvzácnější památkou Sence je tzv. Turecký dům – renesanční zámeček z roku 1560, který nechal postavit prešporský župan Kristof Battyhány. Dále stojí za vidění kostel svatého Mikuláše, nejstarší historická stavba města. Patrně nepřehlédnete morový sloup Panny Marie – Immaculaty z roku 1714 ani Sloup hanby, který dal v roce 1552 postavit András Báthory. K čemu tento sloup sloužil, je více než jasné. Při prohlídce města nevynechejte renesanční zámek rodiny Esterházyů Velký Štift. Od roku 1773 sloužil jako sídlo ženské polepšovny a od roku 1780 měl funkci sirotčince.

Šlápněte do pedálů a poznejte okolí ze sedla kola

Nemusíte se „jen“ brouzdat uličkami Sence nebo koupat se ve vodách Slunečních jezer. Vezměte si kola (vlastní či z půjčovny) a vydejte se na cesty po okolí. K tomuto účelu slouží cyklistické trasy, které jsou vhodné i pro děti. V nabídce je cyklotrasa Senec – Pezinok (16 km), Senec – Slovenský Grob (3 km) či Senec – Šenkvice (5 km). Jak je patrné z délky jednotlivých úseků, lze mít sebou děti a jednoduše si vyberete tu variantu, která nejlépe vyhovuje vašim možnostem a přáním. Dejte prostor výletům, nebudete v žádném případě litovat

K zahození nejsou ani pěší toulky

Senec leží pouhých 15 km od pohoří Malé Karpaty. Každý, kdo má rád pěší turistiku si tedy může přijít na své. Pro vaše toulky přírodou ideální prostředí. K výletům za zajímavostmi pak vyrazte například do Oázy sibiřských tygrů, Kostolná při Dunaji, kde chovají osmnáct tygrů usurijských. Muzeum včelařství pak najdete v obci Králová při Senci a vodní kolový mlýn lze spatřit ve vesničce Jelka. No řekněte sami, nejsou to dohromady nádherné podmínky pro dovolenou? Bezpochyby jsou.

Další zajímavé články
Reklama