Dovolená

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu Hra o trůny i gurmány

Split je druhým největším chorvatským městem / Shutterstock
Většina turistů, a to nejen našich, bere Split spíše jako tranzitní město při své cestě na jadranské pobřeží nebo ostrovy. Přitom nezáleží na tom, zda cestují autem, vlakem nebo letadlem. Pravdou je, že pokud cestujte na blízké ostrovy jako Hvar, Vis a další, většinou přesedáte ve Splitu, stejně tak jako při příletu letadlem vás dále rozvážejí autobusy cestovních kanceláří a hotelů dále po jadranském pobřeží. Nicméně, Split určitě stojí za zastávku a má spoustu lákadel, která vám představíme.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

20. března 2019   |   09:15

Split je nejen druhým největším chorvatským městem, ale i rušným přístavem, kam připlovají i velké zaoceánské lodě. Vzhledem k masovému přílivu turistů, kteří v posledních letech dusí Dubrovník, je Split nejlepší volbou, jak poznat další chorvatské historické město. Město, poznamenané duchem římských císařů, kde se můžete pochutnat na výborné dalmatské kuchyni a prohlédnout si třeba podzemní žalář draků, kde je držela Daenerys Targeryen z proslulé ságy Hra o trůny.

Po stopách seriálu

Není to jen Dubrovník, kde se natáčela řada scén slavného seriálu, ale je to i Split. Právě tady, v podzemí Diokleciánova paláce, trénovala a také věznila Daenerys své tři draky. Mnohá místa, známá ze seriálu poznáte sami, na jiná vás upozorní průvodce. Jen 13 km severně od Splitu leží středověký hrad a pevnost Klis. Ta se proměnila v Meereen, největší ze tří měst, kde Daenerys svrhne otrokáře. Pevnost bývala královským sídlem chorvatských králů, a střežila Split před tureckou invazí. Dnes je volně přístupná návštěvníkům.

V útrobách Diokleciánova paláce

Nejznámější památkou ve Splitu je Diokleciánův palác, 1700 let stará budova chráněná UNESCO. Palác byl původně postaven jako sídlo odpočinku pro jednoho z největších římských císařů Diokleciána ve čtvrtém století našeho letopočtu. Město později začalo výrůstat kolem něj. Ačkoli se horní patra nedochovala, podzemní prostory byly použity k ukládání odpadu, takže zůstaly nedotčeny. V roce 1952 byly sklepy nakonec odkryty a návštěvníci jimi mohou procházet.

Město Split vyrostlo kolem Diokleciánova paláce

Velkolepý palác, kde prožil Dioklecián své poslední roky, byl po jeho smrti opuštěn a stal se útočištěm křesťanů a dalších uprchlíků, kteří byli za císařova života pronásledováni. Navíc bylo zdivo pomalu rozebíráno na stavbu okolních domů. Dnes palác, jakoby vrostlý do starého města, nabízí procházku příjemnými chladnými nádvořími, po mozaikových podlahách, při které můžete obdivovat malý chrám Jupitera, nádherné atrium s kolonádou či císařovy obytné místnosti.

Projděte si Staré město

Staré město ve Splitu je přibližně dvakrát větší než oblast, kterou zabírá Diokleciánův palác, a jeho úzké, asymetrické ulice vedou k nejrůznějším památkám, kostelům, náměstíčkům a sochám. Obdivovat můžete i fórum, obklopené novorenesančními budovami v benátském stylu. Celou prohlídku Starého města stihnete pohodlně i s obědem za jediný den, protože v nové části města už toho není moc k obdivování. Odpočinout si můžete ještě v parku Marjan, což je zalesněný vrch na okraji města, odkud je krásný výhled na okolní ostrovy. Fanoušci sochařství by si neměli nechat ujít Galerii Mestrovic, bývalou vilu a ateliér slavného chorvatského umělce. Najdete ho v podhůří parku Marjan.

Město, které se umí bavit

Jakmile vypukne turistická sezóna, zaplní se Split i fanoušky muziky nejrůznějších žánrů. Právě tady probíhá v červenci a v srpnu celá řada hudebních, ale i divadelních festivalů. Září je pak věnováno filmovému festivalu. Chorvatsko je již delší dobu neoficiálním domovem letních elektronických hudebních festivalů v Evropě, na které se sjíždějí přední světoví interpreti, kapely a dýdžejové. Jednou z největších letních událostí je pak Split Beach Festival

Výlety do okolí

Pokud se rozhodnete využít Split jako základnu pro další výlety, většinou jednodenní, určitě nebudete litovat. Můžete odtud vyrazit například na Plitvická jezera, známá z příběhů o Vinnetouvi, nebo na bližší vodopády Krka a zkombinovat to s výletem do Šibeniku. Z přístavu ve Splitu vyjíždějí denně desítky výletních lodí, které vás vezmou na okolní ostrovy. Můžete tak navštívit Hvar, Vis, Ravnik, Budikovac či Biševo se známou Modrou jeskyní.

Vychutnejte si dalmatskou kuchyni

Je fakt skvělá a byl by hřích nedat si v některé z místních hospůdek místní pršut, dalmatské sýry, jaderské ančovičky, či mořské plody a ryby, které zde upravují na desítky rozmanitých způsobů. Chorvatská kuchyně čerpá ze středomořských, slovanských, maďarských a tureckých tradic. Chcete-li ochutnat klasická místní jídla, zkuste navštívit některou z konobas, hospůdek v rustikálním stylu, kde vám naservírují opravdové dobroty, a to za celkem příznivé ceny.

Pokud se rozhodnete strávit ve Splitu i nějaký ten večer, nabízí se vám zde spousta barů a nočních podniků, mnohé s živým programem. Největším a nejspíše i nejlepším barem ve Starém Městě je Fabrique, s více než čtyřiceti druhy piv na pípě včetně místních. Zajímavým zážitkem je návštěva Academia Ghetto Club, historického centra alternativní kultury zasazeného do zdí císařského paláce.

Jak se tam dostanete

Mým oblíbeným způsobem dopravy byl vlak, který měl přímé vozy z Prahy až do Splitu. Tento noční spoj byl však před dvěma roky zrušen a zatím není jasné, zda jej letos České dráhy obnoví. I tak se dá do Splitu dostat vlakem, ale je to o něco složitější. Trasa může vést buď přes Vídeň nebo Mnichov a za jednu cestu zaplatíte asi 1500 korun.

Jednodušší je letecká doprava, která vychází přibližně stejně jako vlak. Za obousměrný let dáte v případě akčních cen necelé 3000 korun, běžně stojí letenky kolem 4500 Kč. Od nás tam létají přímo České aerolinie a Smartwings. Do Splitu míří z Česka i několik přímých autobusových spojů a pochopitelně se sem nejsnáze dostanete autem. Vzdálenost je z Prahy 1100 km a trasu ujedete asi za 11 hodin.

Další zajímavé články
Reklama