Dovolená

Dlouhé písečné pláže, průzračná voda a levné služby. Egyptská Hurghada je opravdový ráj pro seniory

Pokud chcete strávit seniorský věk v pohodě a dobře zabezpečeni, zkuste to v Hurghadě / Depositphotos
Pokud se podíváte na mapu světa, nenajdete na ní moc zemí, v kterých by mohli čeští senioři, se svými nijak zázračnými důchody, prožít důstojné stáří. Někdy se hovoří o Thajsku či Indonésii, ale i tyhle země už jsou pro peněženky penzistů příliš drahé. V poslední době se však stává pro seniory doslova snovou destinací egyptské letovisko Hurghada.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. března 2019   |   21:59

Hurghada není jen největší letovisko na pobřeží Rudého moře, ale i živý přístav a velké město s více než čtvrt milionem obyvatel. Zejména v 80. letech se zde začal rozvíjet turistický ruch a budovat velké komplexy hotelů. Dnes zde najdete skutečně luxusní rezorty nabízející vynikající služby, dokonalou mezinárodní kuchyni a spoustu volnočasových aktivit. Turisty z celého světa sem přitahují zejména dlouhé písečné pláže, průzračná voda a korálové útesy u pobřeží, kolem kterých můžete při potápění pozorovat bohatý podmořský život.

Celé čtvrtě pro cizince

V posledních letech začal v Hurghadě vyrůstat jako houby po dešti bytové komplexy a rezorty, určené především cizincům, kteří se sem stěhují k trvalému pobytu. Domy vyrůstají na atraktivních místech a nedaleko pláží. Většina z nich je vybavena bazény a jsou nepřetržitě střeženy ochrankou. Byty jsou plně vybaveny v evropském standardu a samozřejmě klimatizované. Nabídka těchto bytů je stále ještě slušná, i když jejich ceny stoupají. Ještě před takovými třemi roky se dal luxusní třípokojový byt v Hurghadě pořídit za nějakých 260 000 korun, dnes už je to kolem 800 000 korun. Nicméně senioři si kupují převážně menší byty a takový 1+1 se dá ještě stále sehnat od 250 000 korun. To jsou samozřejmě ceny, o jakých se nám v českých městech může jen zdát.

Proč zrovna Hurghada?

Vzhledem k tomu, že Hurghada není jen letovisko, ale žijí v něm statisíce Egypťanů, jsou zde mimo turistické rezorty velmi příznivé ceny. Právě to, vedle levného bydlení sem přitahuje stále více důchodců z celého světa, především z Velké Británie, kteří zde vytvářejí skutečné krajanské kolonie.

Životní náklady jsou v Hurghadě skutečně minimální

Nechybí ani stále se rozrůstající česká komunita, která má i své facebookové stránky a založila zde i Česko-slovenský klub, organizující nejrůznější kulturní akce jak pro dospělé, tak pro děti. Mnozí senioři zde však tráví pouze část roku, od podzimu do jara, kdy je zde příjemně teplé počasí a v létě své byty pronajímají turistům. Mají tak další zdroj příjmu, který jim umožňuje žít vysoko nad poměry v porovnání s tím, jak by s penzí vycházeli doma.

Důchodci jsou vítáni

Pro seniory jsou vytvořeny v Egyptě příznivé podmínky i co se týká legislativy. Pokud mají nad 60 let nejsou po nich prakticky vyžadována víza, musí mít však status „zajištěného důchodce“. To v praxi znamená, že nebudete mít nižší důchod, než je životní minimum Egypťanů. Pro trvalý pobyt v Hurghadě to znamená v případě, že tam máte vlastní nemovitost, přibližně 4500 korun měsíčně.

Jen si vezměte, že průměrný čistý příjem Egypťanů je 4100 Kč měsíčně. Na to mnozí starobní důchodci hravě dosáhnou, vezmeme-li v potaz, že průměrný důchod u nás přesahuje už 13 000 korun. Ti senioři, kteří už v Hurghadě dnes žijí, tvrdí, že na velmi slušný život, při kterém si nemusí nic odepírat, jim stačí kolem 7000 korun na měsíc a ze své penze ještě slušně ušetří. Svůj pobyt zde berou spíše jako velmi příjemnou a pohodlnou rekreaci.

Mají zde i českou restauraci

Mnozí senioři si v Hurghadě nevaří a stravují se v místních restauracích, a to také za velmi příznivé ceny. Běžně vás takový slušný oběd, včetně nápojů vyjde okolo 70 korun. V Hurghadě funguje i česká restaurace Praha Café, s českou majitelkou a českou kuchyní. Můžete si v ní dát třeba pravou domácí svíčkovou, nebo oblíbený český „smažák“ s hranolky a tatarkou. Restauraci vyhledávají i slovenští turisté a je zde stále plno, zejména ve dnech, kdy se tu pořádají taneční zábavy a hudební produkce.

V Hurghadě se žije levně

Pokud považujte Egypt za luxusní destinaci, tak jste na omylu. Země se ještě stále vzpamatovává z teroristických útoků před pár lety, a ceny jsou ještě stále příznivé, což má přitáhnout další turisty. A také se to daří. I dnes sice pořídíte last-minute zájezdy do Hurghady od nějakých 9000 korun, ale počet turistů raketově narůstá.

Nejlevněji nakoupíte v supermarketech a na trzích

Oficiální měnou jsou libry zde egyptské libry a za jednu libru dáte cca 3 koruny. Nejlevněji budete samozřejmě nakupovat v supermarketech a ještě více, když se soustředíte na domácí produkci. Egypt totiž chrání svoji produkci potravin tím, že zahraniční výrobky jsou zatíženy vysokými cly. Něco je zde také dražší, například připojení k internetu, které vás při zoufale nízké rychlosti vyjde měsíčně na nějakých 450 korun.

Výhodné jsou domácí potraviny

Ceny potravin jsou nízké i z toho důvodu, že je kupují především místní obyvatelé. Drtivá většina zahraničních turistů se stravuje v hotelích, a to ještě all-inclusive, takže nakupovat příliš nechodí. Jen pro ilustraci, kilový bochník sýra dostanete už za 70 korun, bochník chleba 10 korun, kilo kuřecích prsou necelých 80 korun, banány kolem 12 korun, kilo pomerančů vás přijde na 8 korun, stejně jako rajčata či brambory. Dosytosti si můžete užívat i jahod, které jsou k dostání už za 15 našich korun za kilo. Levnější jsou zde i léky, jeden ze seniorů, usazených v Hurghadě tvrdí, že stejné léky, které ho přišly u nás měsíčně na 3000 korun, zde přijdou na necelé čtyři stovky.

Benzin a cigarety za babku

Za 1,5 l balené vody dáte kolem 5 korun a drahé není ani pivo, půllitr v supermarketu přijde na nějakých 20 korun. Pokud si zajdete do restaurace, dáte například za pizzu od 30 do 40 korun a za místní pivo k tomu 38 korun. Dražší už je víno, lahvinka vás přijede na nějakých 140 korun. Na své si přijdou zejména kuřáci, krabička Marlborek zde stojí 50 korun a motoristé, protože benzín přijde na 8,60 za litr. Tomu odpovídají i ceny taxíků, kdy za kilometr zaplatíte na naše koruny 3,60 a doslova směšné jsou ceny hromadné dopravy. Tak co milí senioři, neláká vás přestěhování do Hurghady?

Další zajímavé články
Reklama