Dovolená

Turecko je nádherná země, ale je pár věcí, kterých byste se měli vyvarovat. Jak je to s bezpečností?

Na Turecké Riviéře jsou ty nejkrásnější pláže ve Středomoří / Shutterstock
Tahle otázka se objevuje velmi často a zejména v posledních letech se jí zabývá spousta turistů, cestujících do Turecka. Turistický ruch se v zemi stabilizoval a po řadě teroristických útoků a pokusu o vojenský převrat v roce 2016, se dnes Turecko řadí mezi bezpečné země. Přesto je však pár věcí, kterým byste během své dovolené v Turecku měli věnovat zvýšenou pozornost.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

02. března 2019   |   08:31

V Turecku se mísí východ i západ, je moderní i zastaralé, klidné i chaotické. Na většině jeho území neexistují větší bezpečnostní rizika, i když by se měli turisté stále vyhýbat oblasti, hraničící se Sýrií a některými dalšími částmi jihovýchodního Turecka. Například britské orgány stále varují své občany, aby byli ostražití, sledovali své okolí, zejména na místech, hojně navštěvovaných turisty, na tržištích, při festivalech a slavnostech či větších shromážděních lidí. Za nejméně stabilní část země je stále považováno východní Turecko. 

Bezpečné je pobřeží 

Zejména pobřežní oblasti Turecka jsou na turistickém ruchu zcela závislé a turecké orgány tam věnují bezpečnostní situaci nejvyšší pozornost. I proto země zažívá velký návrat turistů z celého světa. Nejnavštěvovanější turistické destinace v přímořských rezortech se vyznačují vysokou úrovní služeb. V loňském roce zaznamenal příliv turistů do Turecka obrovský nárůst a je to nejen v důsledku lepší bezpečnostní situace, ale i v důsledku nízkého kurzu turecké liry, který umožňuje pořídit dovolenou mnohem levněji než v jiných zemích Středomoří.   

Pozor při cestování autem 

Pokud se rozhodněte v Turecku pro půjčení auta, můžete očekávat, že vás na silnicích budou co chvíli zastavovat policejní kontroly. Počet kontrolních stanovišť se na některých tazích několikanásobně zvýšil. Nesnažte se zastavující policisty nebo vojáky fotografovat nebo filmovat, stejně tak je zakázáno fotografovat všude v blízkosti vojenských objektů. Při cestování autem se držte jen hlavních tahů a nesnažte se poznávat odlehlá místa, i kdyby vám připadala sebekrásnější.  

Ženy v Turecku 

Co si budeme namlouvat, ženy jsou středem pozornosti u mužů na celém světě, ať už cestujete do Paříže, Londýna, Moskvy nebo New Yorku a Turecko není výjimkou. Snad zde jen častěji zaslechnete na ulici obdivné zahvízdání, jindy i přisprostlé komentáře, kterým naštěstí vůbec nerozumíte. Nejlepší věc, co můžete v takových situacích udělat, je nevšímat si toho a jít přirozeně dál.

Mimo pláže raději konzervativnější oblečení

Bohužel, mnoho Turků stále žije v přesvědčení, že ženy ze západu jsou snadnou kořistí. Pokud by vás někdo už opravdu obtěžoval, neváhejte požádat o pomoc kolemjdoucí, většina se vás opravdu zastane. Vzhledem k tomu byste se mimo pláže měly oblékat konzervativněji než obvykle. Nemusíte si zakrývat vlasy, ale vhodné jsou dlouhé rukávy a delší sukně.  

Co si ohlídat 

Z hlediska násilí páchaného na ženách a jejich obtěžování není Turecko zvlášť nebezpečné. Dnes je zde zaznamenáváno mnohem méně napadení osamocených žen než například v Londýně. Přesto by měly ženy dodržovat pár dalších opatření. Pokud vás v hotelu nebo restauraci začne někdo obtěžovat, řekněte, že čekáte na přítele.  
Nedávejte nikdy místním svou hotelovou adresu. Pozor si dávejte na neoznačené “”černé” taxíky, objednávejte si pouze licencovaná taxi pomocí hotelové služby nebo například Uberu. Na přelidněných místech, jako v istanbulském Grand Bazaaru dávejte pozor na kapesní zloděje a své věci mějte stále pod dozorem. Ale to se nakonec nijak zvlášť neliší od Barcelony, Berlína či Prahy.  

Pozor na přestupky 

Turecko má spoustu zákonů, které u nás třeba vůbec neznáme, nebo jsou považovány jen za lehké přečiny. V Turecku vás mohou zatknout za poškození nebo zneuctění státních symbolů, jako vlajky, za úmyslné poškozování peněz nebo urážku tureckého národa.

Na vlajku se nesahá

Za to všechno vám může hrozit i vězení od 6 měsíců do 3 let. Na pozoru by se měly mít i homosexuální páry. Přestože je v Turecku homosexualita legální, Turci jsou mnohdy velmi konzervativní a veřejné projevy náklonnosti by mohly vést až k slovním, nebo dokonce fyzickým útokům.  

Západní Turecko a Turecká riviéra 

Tento pobřežní pás podél Středozemního moře se může pochlubit mnoha nejkrásnějšími evropskými plážemi a je také nejnavštěvovanější částí Turecka. Zdejší pobřežní turistická střediska jsou bezpečná, nicméně zde byla v loňském roce zaznamenána zvýšená kriminalita v podobě krádeží a vloupání. Týkalo se to zejména turistických center jako Didim, Kalkan, Fethiye, kde se ztrácely cennosti či cestovní doklady z hotelů, dokonce i z hotelových trezorů. 

Střední Turecko 

Navzdory odlehlosti a slabší infrastruktuře se i zde rychle zvyšuje cestovní ruch. Většina návštěvníků se vydává do úžasné Kappadokie, známé svými nádhernými skalními útvary, starobylou kulturou a jeskynními hotely. Kappadokie je dnes považovaná z bezpečnostního hlediska za zcela bezrizikovou oblast, a to i pro individuální turisty.  

Východní Turecko 

Východ země je obecně už považován za méně bezpečný, a to vzhledem k tomu, že východní provincie jsou obydleny především Kurdy, usilujícími o autonomii. Turisté by se neměli vydávat do provincií Sirnak, Mardin, Sanliurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay Siirt, Tunceli a Hakkari a do oblasti do 10 km od hranic se Sýrií a Irákem. V těchto oblastech hrozí násilné demonstrace a nepokoje. Právě zde existuje i možnost útoků na zahraniční turisty.  

O Turecko je stále větší zájem 

Celkově je ale Turecko bezpečnou zemí, která má co nabídnout. Služby v turistických destinacích jsou na vysoké úrovni a nijak si nezadají se západním standardem. Možná právě naopak jej mnohdy převyšují v poměru ceny a úrovně služeb. To si cení zejména západní turisté a například pro Brity je Turecko třetí nejnavštěvovanější dovolenkovou destinací. Turecku přicházejí na chuť stále více i čeští turisté, o čemž svědčí současné prodeje zájezdů, které doslova trhají rekordy.

Další zajímavé články
Reklama