Dovolená

Pro dokonalé naplánování vaší dovolené stačí dodržet šest jednoduchých kroků

Pro zdar vaší dovolené je důležité vše dobře naplánovat / Shutterstock
Zkušení cestovatelé tvrdí, že dobré naplánování dovolené je tou nejdůležitější fází celé přípravy, a právě na něm závisí, zda bude vaše dovolená skutečně obdobím pohody, odpočinku nebo poznávání. Nabídkami cestovních kanceláří na tu nejúžasnější dovolenou v příštím roce, o jaké se vám zdálo, se to dnes jen hemží a zdá se být jednoduché vybrat si z katalogu, nebo některého z internetových portálů. Někdy se ale příliš rychlé rozhodnutí nevyplatí.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. prosince 2018   |   14:27

Vzpomenete si ještě, jak jste plánovali svou první dovolenou v zahraničí? Mnozí z vás vůbec netušili, co to všechno obnáší a možná právě ta první cesta nedopadla zrovna nejlépe. V dnes již zapomenutých dobách, kdy neexistoval internet, cestovní blogy, online průvodci, spousta cestovatelských portálů či mobilní aplikace, se většina turistů spoléhala jen na papírové mapy, rady známých a další informace čerpali z novinových článků o cestování. Dnes je vše daleko jednodušší a stačí vám pár kliků myší na monitoru a vysněná dovolená je v kapse. Ale funguje to tak opravdu?

Krok 1: Rozhodněte se, kam chcete jet

Tohle rozhodování bývá většinou záležitostí celé rodiny a mnohdy není jednoduché se domluvit. Ten chce prožít dovolenou na pláži a užívat si koupání a opalovačku, druhý by raději cestoval po památkách a děti by určitě preferovaly zážitky ve formě návštěv zábavních parků či akvaparků. Pochopitelně, pokud cestujete sólo, je výběr o mnoho jednodušší, ale i tak je výběr cíle důležitý. Pokud se na něm shodnete, už víte, s jakou destinací pracovat, co hledat a máte konkrétní představu.

Krok 2: Stanovte si délku dovolené

Kolik vás to bude stát? Nemáte tušení, aniž byste věděli, jak dlouho bude dovolená trvat. I tohle rozhodnutí musíte udělat ve velkém předstihu, protože jen tak zjistíte, kolik budete muset na dovolenou ušetřit. Každý den dovolené něco stojí a čím bude delší, tím více finančních prostředků musíte mít k dispozici. Pokud máte vybranou destinaci, určete si tedy délku pobytu, řekněme 10 dní. Teď máte konkrétní plán, s kterým můžete dál pracovat. Například, jede se do italského Rimini na 10 dní.

Krok 3: Vyzkoušejte si své náklady

Takže víte, kam jedete a jak dlouho tam budete, ale důležité je, kolik peněz budete potřebovat. K tomu si musíte zjistit nezbytné náklady v cíli vaší cesty. Pokud jedete s cestovní kanceláří a máte zajištěnou cestu, ubytování i stravu, je to poměrně jednoduché. Připočítáte si náklady na výlety, vstupné do památek a muzeí, nápoje, nějaké ty zmrzliny, dárky a upomínkové předměty.

V cizině budou vaše výdaje dvojnásobné

Nezapomeňte, že u moře budete většinou platit lehátka a slunečníky a všude také pobytovou taxu. Tím by měla být kalkulace vyřešena. Pokud však jedete na vlastní pěst, vyplatí se sledovat rodinné náklady po dobu 10 dnů už ve fázi plánování dovolené. Kolik utratíte za jídlo, nápoje, kulturu či nejrůznější služby. Při dnešním kurzu koruny to vynásobte raději 2x a dostanete se na potřebnou částku.

Krok 4: Spočítejte si nutné výdaje

To je samozřejmě jen zlomek nákladů. Musíte se rozhodnout, zda pojedete autem, autobusem nebo poletíte. Rozdíly jsou značné a náklady na cestu musí být součástí rozpočtu. Musíte se také rozhodnout, zda budete bydlet v hostelu, v kempu, nebo v hotelu a v jaké kategorii. Na internetových portálech, zabývajících se ubytováním dnes zjistíte jednoduše všechny ceny. Nezapomeňte na výdaje za zdravotní pojištění. Připočtete-li ony náklady, které jste si spočítali během běžné, desetidenní spotřeby doma, dostanete se na konečnou částku.

Vězte, že podle průzkumů vycházejí průměrné náklady na jeden den zahraniční dovolené na 2000 korun na osobu. Zdá se vám to přemrštěné? Možná máte pravdu, protože do onoho průměru se samozřejmě počítají i statisícové ceny za ty nejluxusnější dovolené. Nicméně počítejte s tím, že pod 1500 korun na den a osobu se jen těžko dostanete.

Krok 5: Začněte šetřit peníze

Pokud už potřebnou částku nemáte na kontě, nezbývá vám nic jiného než začít šetřit. Zapisujte si všechny své běžné výdaje, abyste zjistili, kde a za co utrácíte a na čem se dá ušetřit. Odpusťte si řadu zbytečností, za které denně utrácíte. Tu je to lahev vody, kterou si můžete natočit z kohoutku, tu káva nebo svačina, kterou si můžete připravit už doma. Jsou to zdánlivě malé výdaje, ale spočítáte-li je za půl roku, který máte na ušetření potřebné částky, tvoří to slušnou část vašich výdajů. Jen za tyhle tři drobnosti, které vás přijdou na nějakou stovku denně, ušetříte za půl roku přes 18 000 korun!

Krok 6: Zaplacení dovolené

Pokud máte potřebnou částku pohromadě, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup dovolené. Destinaci i délku pobytu jste si stanovili, máte spočítány všechny potřebné náklady a zbývá jen vše zaplatit. Odlišná je situace v případě, kdy jste si vybrali leteckou dopravu, protože tu musíte většinou zaplatit daleko dopředu, abyste získali výhodnější cenu.

Pokud však jedete autem, autobusem nebo vlakem, platíte až před odjezdem. Stejně tak je to s ubytováním. Na rezervačních portálech, jako je Booking.com si vždy rezervujte ubytování ve velkém, klidně i ročním předstihu, a vybírejte jen z nabídek, umožňujících storno bez poplatků. Tak můžete vaši rezervaci kdykoliv změnit nebo zrušit.

Další zajímavé články
Reklama