Dovolená

Nádherné pláže Evropy, které zatím neokupují davy turistů a určitě stojí za objevení

Ostrov Milos a jeho nádherné pláže si zaslouží vaší pozornost / Shutterstock
Přemýšlíte, kam se vypravit na příští letní dovolenou a hledáte klid? Nejpopulárnější pláže v evropských destinacích přitahují čím dál tím větší davy turistů, a někdy začíná být problematické, najít na nich nějaké to volné místečko. Mnohdy marně hledáte klidnější část, kde vám nepřistane na hlavě každých pár minut míč, nejste neustále zasypáváni pískem od skotačících dětí, nebo nejste neustále obtěžováni bludnými prodavači suvenýrů. A přesto takové pláže existují.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

10. prosince 2018   |   07:18

Možná vám na nich budou chybět atrakce v podobě létajících draků, gumových banánů, rozstřikujících gejzíry vody, hučení motorových člunů, restaurace a bary v dosahu několika minut či prodavači zmrzliny, ale zato si užijete tyrkysově průzračnou vodu, ticho, rušené jen šuměním vln a nebeskou pohodu. Provedeme vás po plážích, které v katalozích cestovních kanceláří sice nenajdete, ale zato je velmi dobře znají zkušení cestovatelé a samozřejmě místní obyvatelé.

Ostrov Milos, Řecko

Zatímco drtivou většinu letních turistů pohltí další, mnohem známější ostrovy v souostroví Kyklad, jako Mykonos, Paros, Naxos či Santorini, jeden z nejkrásnějších ostrovů v této části Egejského moře zůstává stranou jejich pozornosti. Stejně jako nedaleký ostrov Santorini, je i Milos sopečného původu a v mnohém Santorini připomíná. Jsou to zejména modrobílé domy, rozházené podél pobřežních srázů. Milos odmění své návštěvníky snad největším množstvím nádherných, nedotčených pláží, známých kvůli své tyrkysové vodě, kontrastující s pestrými barvami oranžových, růžových a sněhobílých útesů.

Čeká na vás 70 pláží!

Pláží je tu na poměrně malém ostrově 70 a jedna je krásnější než druhá. Písečné pláže Palaiochori, Firiplaka a Tsigrado jsou nejoblíbenější, zatímco Sarakiniko a Kleftiko stojí za pěší túru, abyste mohli obdivovat bělostné skalní útvary a jeskyně vyhloubené mořským příbojem. Hlavní město Plaka tvoří labyrint úzkých, klikatých, uliček, lemovaných jednoduchými tavernami a obchody se suvenýry a všechny vás dovedou k impozantnímu hradu Kastro.

Jak se tam dostanete

Nejjednodušší je dopravit se na Santorini, kam létá během letní sezóny řada leteckých společností a odtud pokračovat na Milos trajektem. Ty nejrychlejší to zvládnou za dvě hodinky. Další možností je letět do Atén a odtud místní společností Olympic Airlines přímo na Milos, který má i své malé letiště. Na Milosu přistávají několikrát denně i trajekty z dalších Kykladských ostrovů.

Ostrov La Maddalena, Sardinie

Zatímco na Italské riviéře, Toskánském pobřeží, či na plážích kolem Benátek, jako je Bibione a další, je v létě hlava na hlavě, Italové prchají z pevniny a směřují na Sardinii. Tady přesednou milovníci klidu v přístavu Palau, na severovýchodě ostrova, na 20minutovou plavbu trajektem do souostroví La Maddalena. Tvoří jej sedm větších ostrovů a desítky menších ostrůvků a celé souostroví bylo prohlášeno národním parkem.

Na ostrov La Maddalena prchají Italové z přeplněných pláží

La Maddalena je se může pyšnit opravdu těmi nejkrásnějšími plážemi Itálie, které navíc neokupují davy turistů. Kuriózní je, že k rozvoji ostrova přispěla hlavně námořní základna NATO, která zde sídlila až do roku 2008. Ostrovy se tak nemusely spoléhat na cestovní ruch, aby uživily svých 11 000 obyvatel, ale vzniklo zde překvapivě živé hlavní město, nazývané také La Maddalena. Navíc většina zdejších obyvatel mluví dobře anglicky.

Pláže jako v Karibiku

Na hlavním ostrově můžete obdivovat velké písečné duny, které poznenáhlu přecházejí v široké pláže s bílým pískem. Pak můžete přejít most na ostrov Caprera, kde žil ve vyhnanství slavný Garibaldi. Za návštěvu stojí i místní Námořní archeologické muzeum.

Tady najdete i pláž Cala Coticcioje, známou svým karibským bílým pískem, průzračně čistou vodou, lemovanou okolními růžovými kameny. Je přístupná lodí nebo trochu náročnější túrou po nezpevněné cestě, která končí skalními schody k pláži. V městečku La Maddalena a v jeho okolí je řada ubytovacích možností, zejména v privátech a najdete zde i pár levných hotýlků.

Jak se tam dostanete

Na Sardinii léta řada leteckých společností, ovšem s mezipřistáním a přestupem. Existují i přímé lety z Prahy se Smart Wings. Letenky seženete v akcích už od 1300 korun, běžné ceny se pohybují od 5000 korun. Z přístavu Palau na Sardinii vyjíždějí trajekty na La Maddalenu každou hodinu a poplujete asi půl hodinky.

Salema, Portugalsko

Mezi Lagosem a Cape Sagres na samém jihu Portugalska leží letovisko Salema, zcela odlišné od často přeplněného Algarve. Méně středisek, žádné davy a kolem divoké pláže. Téměř kilometrová písečná pláž je jemnější a bělejší než jsou ty na západním pobřeží a můžete se zde koupat i potápět v křišťálově čisté vodě bez plastového odpadu a mořských řas, často znečišťujících destinace kolem jižního evropského pobřeží.

Ráj mořských lahůdek

Salema není ideálem jen pro milovníky čistých pláží. Pobřeží je také rájem pro amatérské geology, kteří mohou ve vápencových skalách hledat fosilie jejichž stáří se datuje kolem 150 milionů let. Milovníci přírody zde mohou obdivovat v teplých letních měsících desetitisícová hejna ptáků.

V malém městečku, které je pro turisty asi jediným větším setkáním s civilizací, se můžete dosytosti najíst čerstvých ryb a mořských plodů, upravených do fantastických chutí. Posedět si můžete na zahrádkách malých hospůdek, navštěvovaných rybáři a Portugalci, kteří sem přijíždějí z měst za odpočinkem.

Jak se tam dostanete

Nejbližší letiště je Faro a dostanete se tam pouze s mezipřistáním a přestupem. Pokud trefíte výhodnou akci, přijde vás zpáteční letenka na nějakých 1300 korun, běžně stojí od 3000 korun výše. Faro je od Salemy vzdálené 100 km a cesta tam trvá pravidelnou autobusovou linkou něco přes hodinku. Jede se stále po dálnici.

Cirali, Turecko

Na jihozápadě Turecka, zhruba hodinku od letoviska Antalya, je Cirali, nevelké město mezi dvěma skalnatými kopci s nádhernou oblázkovou a písečnou pláží. Oblast je Národním parkem, kvůli velkým, sezónním hnízdištím želv, a právě tato skutečnost chrání Cirali před nekontrolovaným náporem turistů, valících se především na blízké pláže Olimoposu.

Poblíž města vznikla nejdříve jakási enkláva pro koupání místních obyvatel, a jakmile se objevili turisté, byla jim vyhrazena část pláže, kde se usídlila hrstka plážových barů a restaurací. Najdete zde i půjčovnu kol, půjčují zde i lehátka, vybavení na šnorchlování a mořské kajaky.

Uvidíte i plameny Chiméry

Pokud by vám chyběla zábava, vydejte se půlhodinovou procházkou po pláži do blízkého Olimposu. Určitě si nenechte ujít blízký přírodní unikát, jímž jsou plameny Chiméry. Jde o hořící přírodní vývěr zemního plynu. Procházku si ale naplánujte na večer, kdy jsou plameny nejlépe vidět a připravte se na slušné stoupání. Vývěry jsou totiž na dost vysokém kopci. V městečku Cirali najdete kupodivu řadu špičkových hotelů, například Cirali Hera, oblíbený pro svůj obrovský venkovní bazén, ale i mnoho nabídek ubytování v místních penzionech.

Jak se tam dostanete

Do turecké Antalye je v sezóně přímé letecké spojení společností SmartWings. Využít můžete i nabídek řady dalších společností, ovšem s mezipřistáním a přestupem. Ceny letenek se pohybují od 3000 korun výše. Z Antalye do Cirali je to 80 kilometrů a doveze vás tam místní autobusová linka.

Další zajímavé články
Reklama