Dovolená

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete koupání v průzračné vodě i kouzelné památky

Středověké hlavní město Malty La Valetta obklopují mohutné hradby / Shutterstock
Už přemýšlíte, kam vyrazíte na jaře nebo v létě na dovolenou? Máme pro vás další z dobrých tipů. Zkuste navštívit Maltu. Velikost není rozhodující, tvrdí Malťané a tenhle malý, středomořský stát, rozkládající se na třech ostrovech, má skutečně co nabídnout. Možná více než mnohem větší země.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

06. prosince 2018   |   08:42

Strategicky umístěné uprostřed Středozemního moře, byly vždy maltské ostrovy v centru zájmu. Prehistorické nálezy naznačují, že Malta byla důležitou součástí cesty mezi Evropou a Afrikou. Féničané a Římané znali ostrovy velmi dobře. Od roku 870 byly po 200 let obsazeny Araby, než se dostaly do područí Sicílie. V roce 1530 však Španělsko darovalo ostrovy rytířům Řádu sv. Jana z Jeruzaléma, kteří přišli o svou základnu na Rhodu.

Pestré střídání vládců

Počet obyvatel souostroví činil tehdy pouze 12 000 lidí a jediným městem byla Mdina, která se nachází uprostřed hlavního ostrova. Rytíři se usadili nejprve v Birgu, nyní Vittoriosa. Později se hlavním městem, díky svému přírodnímu přístavu, stala Valletta. Jako vládci se zde pak vystřídali Francouzi i Angličané, pro které byla Malta strategickou základnou zejména za 2. světové války, kdy ji zasáhlo těžké bombardování. Nezávislost získala Malta v roce 1964. Dnes je Valletta jedním velkým muzeem, jehož historii vidíte na každé rohu. Projděte se po ulicích a uličkách, a i když je Valletta klenotem světového dědictví UNESCO, je to také živé, dýchající město.

Tři kouzelné ostrovy

Pokud máte v plánu strávit na Maltě delší dovolenou, můžete se spolehnout na stabilní, krásné počasí, průzračné a teplé moře i množství památek, úžasně soustředěných na poměrně malé ploše souostroví, složeného z tří největších ostrovů, Malty, Goza a Comina. Spousta návštěvníků však přijíždí na Maltu i na kratší dobu, například v rámci eurovíkendů. Ať už budete na Maltě jakkoliv dlouho, určitě se vám hodí malý průvodce, kterého jsme pro vás připravili. Během letních měsíců je země poměrné vyprahlá a teploty vysoké. Nejlepší čas na návštěvu Malty je proto na jaře a na podzim.

Tiché město Mdina

K prohlídce Mdiny se nejvíce hodí pozdní odpoledne, kdy nejlépe poznáte město, jemuž se přezívá Silent City, neboli Tiché město. Ohromující středověká zástavba, záměrně křivolaké uličky, stavěné tak zčásti z obranných důvodů, zčásti kvůli chládku, už nejsou tak plné turistů. Mohou sem vjíždět jen místní obyvatelé a zásobovací automobily, takže se můžete volně toulat ulicemi.

V Mdině vás auta nebudou obtěžovat

Dominantou hlavního náměstí je katedrála sv. Pavla. Většina původní stavby byla zničena při velkém zemětřesení z roku 1693, a přestavba začala o několik let později. Za vstupné zaplatíte 2,50 eur. Zájemce o historii čeká Palazzo Falson, historické muzeum, plné starožitností, které shromáždil jeho předchozí majitel, kapitán Gollcher. Pokud vás přepadne hlad, určitě si zajděte na večeři do restaurace Mondion na hradbách. Z její terasy je nejkrásnější vyhlídka na většinu ostrova a pochutnáte si na opravdu dobrém jídle.

Historická La Valletta

Valletta je sen, který stojí za podrobnější prozkoumání. Dobrým místem, kde začít, je katedrála svatého Jana Křtitele z 16. století. Uvidíte mimořádný, umělecky zdobený barokní interiér a v oratorii můžete shlédnout dvě mistrovská díla malíře Caravaggia, včetně jeho největšího a nejslavnějšího díla, Stětí sv. Jana Křtitele. Na náměstí Republiky si můžete odpočinout v legendárním Caffe Cordina, pak si prohlédnout nedaleký palác velmistrů, současný parlament.

Určitě nevynechejte zhruba hodinovou prohlídku blízkého Casa Rocca Piccola, paláce z 16. století, kde vás může provázet skutečný markýz, nynější majitel. Pak se můžete vydat do Horních zahrad Barracca s výhledem na velký přístav, střežený historickými děly.

Rabat, město katakomb

Město se nachází ve vnitrozemí hlavního ostrova. Projdete jeho hlavní branou a ocitnete se ve směsici evropské a arabské architektury. Dominantou Rabatu je kostel sv. Pavla, vedle něhož je jeskyně, kde údajně světec žil tři měsíce po svém ztroskotání na ostrově. V jeskyni uvidíte sochu svatého Pavla věnovanou Johanity v roce 1748 a stříbrnou postranní loď postavenou v roce 1960 při příležitosti 1900 výročí ztroskotání světce na Maltě.

Výraznou památkou, která stojí za návštěvu, jsou římské katakomby, jimiž je protkáno podzemí města. Už ve 3. století se zde scházeli k bohoslužbám první křesťané. Katakomby mají dvě oddělené části, sv. Pavla a sv. Agáty. V těch druhých můžete obdivovat i barevné fresky z 12. - 15. století.

Záhadní stavitelé chrámů

Není snad žádný návštěvník Malty, který by vynechal některá z prehistorických chrámových lokalit, jako je například Hagar Qim, nebo Mnajdra, rozesetých jak na Maltě, tak na ostrově Gozo, kde se nachází nejstarší z nich, komplex Ġgantija. Na Gozo vás doveze rychle trajekt a můžete tam obdivovat prastaré kamenné chrámy, pocházející z období 4000 let před naším letopočtem. Kdo tyto chrámy postavil a odkud sem záhadní stavitelé přišli, je dodnes největší záhadou ostrovů. Nezůstalo po nich mimo velkolepých staveb vůbec nic, ani zmínky v antických bájích a není jasné ani to, kdy a proč ostrovy opustili.

Určitě ochutnejte pastizzi

Pastizzi jsou typická maltská verze rychlého občerstvení. Tyhle bochánky zvláštního tvaru, jsou naplněné jsou buď houbovou směsí, sýrem ricotta, zeleninou, nebo masíčkem. Tahle dobrota vám dodá energii jak při toulání po památkách, tak při lenošení na pláži. Najdete je všude na ostrově a prodávají se přímo z okének s nápisem Pastizzeria. Ty nejlepší, jak ví každý místní, dělají v Rabatu. Při objednávání se vyvarujte u sýrových pastizzi vyslovit slovo cheesecakes, a určitě nepoužívejte tento výraz v jednotném čísle. Zvláštní tvar pečiva vedl k tomu, že se stalo běžně používaným eufemizmem pro ženské genitálie.

Jak se tam dostanete

Malta je pro nás nejlépe dostupná letecky. Air Malta létá v letní sezóně na letiště Malta Luqa i z Prahy. Další společnosti létají většinou s mezipřistáním. Přímý let trvá asi 2 a půl hodiny, s mezipřistáním kolem čtyř hodin. Když budete mít štěstí, chytíte akční letenky už kolem tisícovky, běžné ceny letenek se pohybují od 3000 korun výše. Jak cestovat na Maltě? Valletta a Mdina jsou vzdáleny jen 10 km a spojují je pravidelné autobusové linky. Jízdné dělá 2,20 eur; denní jízdenka je 2,60 eur. Můžete si půjčit i auto, ale nezapomeňte, že na Maltě se jezdí vlevo, což je pozůstatek britské kolonizace.

Další zajímavé články
Reklama