Dovolená

V minulých letech opuštěné turistické atrakce, které v roce 2019 znovu naplno ožijí

Jordánsko má východní pobřeží Mrtvého moře – nejslanějšího moře na světě / Shutterstock
Turistické destinace na Středním východě a v severní Africe zaznamenávaly v posledních letech trvalý pokles návštěvnosti. Není žádným tajemstvím, že cestování v tomto regionu utrpělo zejména po tzv. Arabském jaru v roce 2011. Podle Světové organizace pro cestovní ruch, poklesly návštěvy v této oblasti v průměru o 8 %, památky, dříve přeplněné turisty mnohde zely prázdnotou, a to od velkých pyramid v Gíze až po mešitu Hassana II v marocké Casablance.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

28. listopadu 2018   |   16:28

V průběhu letošního roku však zaznamenaly tyto regiony trvalý nárůst návštěvníků. Turisté se začali k údivu expertů vracet i na místa, která nejsou dosud považována za zcela bezpečná. Přiliv návštěvníků zaznamenávají nejen egyptská letoviska na pobřeží Rudého moře a egyptské starověké památky, ale i Omán, Tunisko, Izrael či Maroko. Cestovní agentury zaznamenaly letos 13% nárůst turistů v severní Africe a 5 % nárůst na Středním východě.

Jordánskem křížem krážem

Jedna ze zemí, které pocítily zvýšený zájem turistů je Jordánsko. Pro milovníky dálkové turistiky byla zpřístupněna jordánskými organizacemi pro cestovní ruch 370 kilometrů dlouhá trasa, vedoucí kolem největších památek v zemi, i pouštní krajinou hlubokými kaňony a zapadlými beduínskými vesničkami.

Za památkami pohodlně autem nebo dobrodružná cesta na kole?

Kdo se necítí na zvládnutí cca 30denní cesty, nabízejí místní turistické agentury, jako například Discover Jordan, víkendové či jednodenní výlety na ta nejzajímavější místa v zemi. Za necelých 900 korun se vypravíte k Mrtvému moři - nejslanějšímu moři na světě, do starodávné Petry nebo do úžasného údolí Wádí Rum. V nabídce se objevily i týdenní cyklovýlety po nové cyklotrase, vedoucí po památných místech.

Egyptské památky ožívají

Co se týče Egypta a jeho historických památek, zaznamenala tato země snad největší nárůst turistů. Těch českých zde bylo stále dost, jednak kvůli nebývale nízkým cenám zájezdů a také kvůli zvýšené bezpečnosti na kterou kladou egyptské úřady velký důraz. V Egyptě se naplno obnovily oblíbené plavby po Nilu, výlety k nubijským ruinám, do Karnaku i návštěvy Alexandrie a Káhiry. Majitelé velbloudů, nabízející výlety na těchto korábech pouště už si nestěžují, že musejí likvidovat svá stáda kvůli tomu, že neměli ani na jejich krmení a na své sin přijdou i prodavači suvenýrů. Podobný nárůst zaznamenaly i země jako Maroko a Omán.

Přibývá kulinářských cest

Na přitažlivosti nabývají i kulinářské cesty po Středním východě a zajímavé je, že zahrnují například jak Izrael, tak palestinská území. Návštěvníci chtějí i neotřelé zážitky, poznat místní kulturu a jídla, a ne se jen toulat po vyhlášených náboženských a historických lokalitách Historický Nablus na Západním břehu se stal vyhledávaným místem pro gurmány, ochutnávající vyhlášené palestinské lahůdky a sladkosti. Místní rodiny dokonce organizují pro turisty v tomto 2000 let starém městě úspěšné kurzy vaření. Navzdory bezpečnostní složitosti regionu, zaznamenal cestovní barometr OSN v tomto roce nárůst turistů v Palestině o celých 121 %.

Hit i v roce 2019

V současné době už začíná nejen u nás, ale na celém světě naplno prodej zájezdů do těchto destinací a už první prodeje signalizují, že rok 2019 zcela jistě předčí ten letošní. I pro naše turisty jsou zde příznivé směnné kurzy místních měn, a tak se dá očekávat, že tamější pláže a památky budou v znovu v obležení návštěvníků. Největší zájem se očekává o pobyty v Egyptě a v Maroku, které se v posledních dvou letech stalo doslova hitem. Pohostinství zdejších obyvatel je známé a všichni se těší, že v minulých letech opuštěné turistické atrakce znovu naplno ožijí.

Další zajímavé články
Reklama