autor redakce
11. listopadu 2018 | 15:12
Když se budete rozhodovat kam na dovolenou, měli byste si vybírat bezpečné destinace. Tam vám potom nehrozí, že vám pojišťovna odmítne pojistné plnění, pokud se něco přihodí. Podle pojišťoven se pojistné na léčebné výlohy a případnou ztrátu na životě týká i událostí jako je teroristický čin, jestliže se turista na dovolené stane jeho obětí.
Kdo posuzuje bezpečnost?
Tedy pokud by k teroristickému činu došlo v jinak zcela bezpečné lokalitě, pojišťovna vám újmu na zdraví zaplatí. Jak ale posuzují pojišťovny bezpečnost zemí a destinací? Nejdůležitější autoritou je zpravidla ministerstvo zahraničí, které může nedoporučit cestovat do určitých zemí a destinací. Tím se pojišťovny řídí. Pokud turista neposlechne a cestuje do dané lokality a něco se mu stane, je vysoce pravděpodobné, že si vše bude hradit sám. Stejně tak samozřejmě na vlastní riziko cestuje i do válečných zón. Na ty se pojištění vůbec nevztahuje.
Skupinové pojistné má rizika
Jedete na dovolenou s větší partou přátel. V takovém případě zní velice lákavě možnost nechat se pojistit dohromady jako skupina. Vychází to o poznání levněji, tak proč ne? Jenže celá věc má velmi podstatný háček. Daní za velmi rychlé a levné sjednání skupinového pojištění jsou různé výluky. Skupinové pojistné zkrátka nedosahuje takové úrovně krytí, jako kdyby si pojistku sjednával každý sám.
Například když jeden člen výpravy nechtěně způsobí zranění druhému (což se může stát třeba při lyžování na sjezdovce) - právě to je častá výluka u skupinových pojištění. Proto vždy pečlivě studujte smlouvu ke skupinovým pojistkám a když si nejste jisti, co všechno pokrývá, raději volte individuální pojistky. Jsou dražší, ale jistější.
Které sporty jsou rizikové
Chcete-li na dovolené provozovat nějaký sport, který je rizikový, měli byste si nejprve ověřit u pojišťovny, do jaké kategorie spadá. Každá pojišťovna má klasifikaci trošku jinak, takže co někde považují za rizikový sport, jinde může být už sportem extrémním. Týká se to třeba jachtingu, raftingu, potápění, jízdě na kajaku a kánoi. Dejte si proto pozor a prověřte předem, zda vám opravdu bude pojistka na danou aktivitu platit.
Pozor na jízdu na banánu
V opačném případě, kdy byste například byli pojištění jen rizikové sporty, a přitom provozovali sport extrémní, by vás případné zranění mohlo přijít draho. Existují i sporty, které nelze pojistit vůbec, nebo jen zvláštní smlouvou, třeba extrémní výpravy na otevřené moře. Pokud ale chcete na dovolené provozovat jenom běžné rekreační aktivity jako vycházky, plavání v moři nebo plážový volejbal či tenis, vystačíte s klasickou turistickou pojistkou. Pozor ale na jízdu na banánu, někde je součástí standardu, jinde se na ni musíte připojistit.