Dovolená

Kdy vyrazit na dovolenou, aby byla co nejlevnější a cesta tam i zpět co nejrychlejší?

Chorvatsko vás vyjde v září levněji / Shutterstock
Naplánování vhodného termínu pro nástup dovolené závisí na celé řadě faktorů. Tím nejpodstatnějším je pochopitelně domluva se zaměstnavatelem tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Dalším faktorem je stanovení termínu odjezdu či odletu tak, aby připadl na období, kdy jsou pobyty v zahraničí nejlevnější. Tím třetím faktorem, s kterým musí počítat motoristé, je výběr takového termínu, kdy nebudete při cestě k moři čekat v několikakilometrových kolonách
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

10. listopadu 2018   |   10:55

My se budeme věnovat těm dvěma posledním faktorům, které můžete ovlivnit. Nejlevnější termíny pro dovolenou jsou samozřejmě před začátkem hlavní sezóny a po jejím skončení. Jsou to tedy měsíce červen a září. Výhodnější pro dovolenou u moře je určitě září, kdy je moře ještě prohřáté a venkovní teploty jsou v přímořských letoviscích velmi příjemné. Pokud plánujete individuální cestu letadlem, nejlevnější letenky bývají uprostřed týdne, nejdražší o víkendech, kdy se v letoviscích mění turnusy.

Je nejvyšší čas

Pokud hodláte využít služeb některé z cestovních kanceláří či agentur, přijde vás sice dovolená dráž, ale zato si ušetřite starosti s dopravou, transfery a některými službami. Naše rady jsou určeny předvším individuálním turistům, kteří se raději spoléhají sami na sebe a chtějí ušetřit.

Ty nejlepší a nejlevnější nabídky rychle mizí

Pokud chcete bydlet ve slušném hotelu, na výhodném místě, vězte, že je nejvyšší čas si jej zajistit. Ta nejlepší ubytování ve vyhledávanýách destinacích rychle mizí a mnohé zajímavé hotely jsou vyprodány i rok dopředu. 

Rady zkušených cestovatelů

Několik cestovatelských portálů provádělo nedávno dlouhodobý výzkum, kdy je nejlepší čas k návštěvě nejvyhledávanějších prázdninových destinací. Posuzovala se cena letenky, cena ubytování a také průměrné ceny služeb v daných destinacích. Na průzkumu se podíleli nejen odborníci ale i samotní cestovatelé, kteří mapovali průměrné ceny v daných měsících. Výsledkem je zajímavá tabulka, která i vám může pomoci v rozhodování, kdy na levnou dovolenou vyrazit, a to ať už jedete k moři, nebo za poznáváním.

Který měsíc je nejlevnější

Města

Paříž, Francie - srpen
Londýn, Anglie - duben
Řím, Itálie – srpen
Barcelona, Španělsko – listopad
Istanbul, Turecko – květen
Marrakéš, Maroko – červen
New York, USA - srpen
San Francisco, USA - duben

Přímořské destinace

Bali, Indonésie - duben
Kréta, Řecko - říjen
Phuket, Thajsko – listopad
Ayia Napa, Kypr – říjen
Tropea, Itálie – září
Makarská, Chorvatsko – září
Kanárské ostrovy – říjen
Sliema, Malta - říjen

Nejhorší termíny na cestu autem

Jsou samozřejmě během letních prázdnin a začátkem září. Pokud nemáte děti školou povinné a můžete cestovat i mimo sezónu, určitě se červnu a červenci vyhněte. Pokud už musíte vyrazit během prázdnin, snažte se naplánovat svůj odjezd na dny uprostřed týdne, tedy od úterý do čtvrtka. Soboty, neděle a pondělky jsou nejhorší.

Největší kolony se na dálničních tazích ke Středozemnímu moři a na Jadran vytvářejí ve dnech, kdy začínají prázdniny u nás nebo v Německu. Jednotlivé spolkové země SRN mají prázdniny rozvrženy různě.

Nejhorší termíny na cestu k moři jsou

22. až 23. června, 1. až 3. července, 20. až 21. července, 26. až 28. července.

Při zpáteční cestě se vyhněte termínům

2. až 4. srpna., 29. srpna až 1. září, 8. – 10. září.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama