Dovolená

Cestování letadlem s dětmi: Jak je zbavit stresu z létání a co všechno připravit na cestu

Zbavte děti stresu z létání / Shutterstock
Ať už letíte s batoletem, které je náchylné spíše ke spánku, nebo s odrostlejším dítětem, plným aktivity, musíte se vyrovnat s tím, že budete mít na cestě o jednu velkou starost více a náležitě se na to musíte připravit. Dítě s kterým nejsou vůbec žádné problémy, se vám během cesty letadlem může proměnit ve zcela neznámou bytost, která vás překvapuje každou chvíli svým chováním.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. listopadu 2018   |   09:01

Připravte se hlavně na to, že s ním zažijete řadu problematických chvilek, kdy bude těžké dítě zvládat, připravte se i na to, že se budete setkávat s negativními reakcemi některých spolucestujících. Problémem totiž nemusí být chování vašeho dítěte, ale vliv jeho okolí a netypické prostředí, s kterým se setkává.

Jak se připravit na cestu

Pokud je již vaše dítě ve věku, kdy vnímá všechno kolem sebe a dá se s ním komunikovat, berte jej jako rovného parťáka, který si nejede jen užívat, ale čekají ho i nějaké ty povinnosti.

Berte dítě jako rovnocenného parťáka

Už při balení se řiďte heslem „rozděl a panuj“. Se svým partnerem máte fůru starostí, co zabalit, na co nezapomenout, a tak zkuste malou rodinnou hru, kdy každý dostane určitou část úkolů, za jejichž splnění bude ručit. Proto i dětem dejte jejich specifické úkoly, samozřejmě přizpůsobené jejich věku. Těm nejmenším musíte sice všechno připravit vy, ale starší děti už si mohou své zavazadlo, ať už je to kufřík nebo batoh, sbalit samy.

Ať vás nezaskočí očkování

Pokud jedete do nějaké z exotických destinací, kde se doporučuje očkování, určitě jej nenechávejte na poslední chvíli. Absolvujte jej nejméně týden před odletem. Jen tak předejdete nežádoucím účinkům, které by se mohly u vašeho dítěte objevit. Mohou to být horečky, vyrážky, průjmy a další nepříjemné projevy, které by vám pořádně znepříjemnily cestu. Ze stejných důvodů nenechávejte na poslední chvíli i povinná očkování, která má absolvovat vaše batole.

Při nástupu využijte přednosti

Před nástupem do letadla nechte dětem co nejvíce volnosti, aby se mohly vyřádit a zbavit se přebytečné aktivity. Využijte nabídky dětských koutků, existujících na většině letišť, zahrajte si s nimi pár her a projděte se kolem obchodů. Děti pak nebudou v letadle tak aktivní. Při nástupu do letadla mají většinou rodiče s malými dětmi přednost. Je to především proto, že není žádná slast prodírat se naplněným letadlem kolem 27 řad loktů a vystrčených kolen.

Použijte vhodnou autosedačku

Sedadla ani bezpečnostní pásy v letadlech nejsou přizpůsobeny pro ty nejmenší děti a mít kojence na klíně není také vhodné, některé společnosti to ani nedovolují. Řešením je vlastní sedadlo, na které připevníte pásy vhodnou autosedačku. Existuje spousta speciálních typů, které poslouží jak v autě, tak v letadle a mají proto uzpůsobené i úchyty. Některé dokonce slouží i jako součást kočárků.

Do letadla můžete vzít i vhodnou autosedačku

Má to i další význam, dítě se bude cítit bezpečněji ve své sedačce, na kterou je zvyklé. Možná je pro vás taková autosedačka jen dalším, zbytečným a drahým zavazadlem, ale tady jde především o bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte a určitě byste na ní neměli šetřit. To, že bude vaše dítě dokonale zabezpečeno, oceníte už při první větší turbulenci.

Na delší lety s přestávkami

Někteří odborníci na dětské cestování doporučují, abyste dlouhý let rozdělili na více etap a absolvovali alespoň jedno mezipřistání s pobytem na letišti. Celková doba cesty se vám sice poněkud prodlouží, ale monotónní 10hodinová cesta v letadle není pro dítě nic příjemného. Čas během mezipřistání můžete zase strávit hrami a zábavou, při které dopřejte dětem co nejvíce pohybu. Využijte tohoto času i na nějaké to pořádné jídlo, které mají vaše děti nejraději. Strava na palubě letadel není nic moc a děti to ocení.

V letadle zapomeňte na módu

Je jasné, že zejména ženy se snaží vypadat co nejlépe a cestu letadlem mnohém považují za příležitost, jak předvést na veřejnosti své nejlepší módní kousky. Na to rychle zapomeňte. Uvědomte si, že budete potřebovat především volné, pohodlné oblečení, abyste se mohli o dítě neustále starat. Drahé, módní kousky mohou také přijít snadno k úhoně. Ve stísněném prostoru mezi sedačkami se nevyhnete jejich potřísnění jídlem a tekutinami, pamatujte, že dítě může dokonce i zvracet. Vezměte si do příručního zavazadla velkou šálu, nebo deku na zabalení dítěte, zázrak udělá i rezervní čisté oblečení, tričko, nebo košile.

Povolte dětem uzdu

Při cestování letadlem zapomeňte na přísnou rodičovskou výchovu a povolte si nějaké ty úplatky. Mohou to být například cukrovinky, které zásadně odmítáte kupovat, protože jsou “tak strašně nezdravé“, nebo oblíbené knihy a hračky. Ve chvílích nervozity či nepatřičného chování vašich dětí je to jeden z mála způsobů, které zabírají. I pokud váš styl rodičovské výchovy úplatkářství zásadně odmítá, tady doporučují i dětští psychologové z těchto zásad ustoupit.

Nezapomeňte na občerstvení

Na palubě letadla si sice můžete nápoje a malé občerstvení objednat, ale není nad to, mít s sebou to, na co je dítě zvyklé. Mohou to být nakrájené kousky ovoce či zeleniny, zabalené v plastových sáčcích, občerstvující tyčinky či nápoje. Pro ty nejmenší samozřejmě tekutou stravu v kojeneckých lahvích.

Při dnešních pečlivých bezpečnostních kontrolách s nimi bývá u některých leteckých společností sice někdy problém, ale většinou je do letadla dostanete. Nezapomeňte také na větší plastový pytel na odpadky. Cestou jich vyprodukujete více než dost. Ať už jde o zbytky jídla, obaly od cukrovinek či znečištěné pleny.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama