Dovolená

Jak vyzrát na platbu kartami v zahraničí? Nevyhazujte zbytečně peníze do vzduchu

Každá banka má jiné podmínky pro výběry z bankomatů i jiné transakční poplatky při přepočtu na místní kurz. / Shutterstock
Využívání platebních karet v zahraničí nespočívá jen ve vložení karty do bankomatu. Při použití karty byste měli mít na paměti vždy tři zásady. Jak se vyhnout placení bankovních poplatků, kde vybírat peníze a jak získat co nejlepší kurz. Přece jen, ty peníze jste nešetřili jen proto, abyste je darovali bankám. Každý ušetřený poplatek znamená více peněz na jídlo, aktivity a nákupy.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

31. října 2018   |   10:37

Je to zvláštní, ale většina turistů tak nějak s dalšími bankovními poplatky na cestách nepočítá. Neuvědomují si, že každá banka má jiné podmínky pro výběry z bankomatů a každá bankovní karta má jiné podmínky, tzv. transakční poplatky při přepočtu na místní kurz. To platí už ale jen mimo EU, kde byly transakční poplatky zrušeny.

Poplatky za výběry z bankomatů jsou na celém světě odlišné, ale u našich bank se pohybují od 9 korun až po sto korun za výběr. S oněmi devíti korunami je jednoznačně na špici žebříčku Equa Bank, na dolním konci se nacházejí například UniCredit Bank nebo Moneta Money Bank se stokorunou za výběr + 0,5 % z vybrané částky.

Časté výběry se prodraží

Spočítejte si vždy, kolik peněz budete během dovolené potřebovat. Jestliže  během 14denní dovolené použijete 5x bankomat, vyjde vás to u oněch nejdražších bank na více než 500 korun, a to už je částka, za kterou se dá leccos koupit. Tyto poplatky jsou většinou účtovány u účtů té základní kategorie. Pokud máte účet prémiový nebo vyšší kategorie, poplatkům za výběr z bankomatů se sice vyhnete, ale je jasné, že více zaplatíte bance na jiných poplatcích, a navíc musíte splnit určité podmínky.

Pozor na službu DCC

V zahraničí se často setkáte při výběru z bankomatu s nabídkou služby Dynamic Currency Conversion (DCC). Tahle služba je stále častěji nabízena i při platbě u obchodníků a je lépe se jí vyhnout. Spočívá v tom, že nabídne transakci přímo v českých korunách, a ne v dotyčné zahraniční měně. Většině turistů to připadá výhodné a bezelstně stiskne klávesu, potvrzující tuto transakci.

Platba prostřednictvím služby DCC se vám vždy prodraží

V té chvíli jste naletěli docela jednoduchému triku. Kurz v tomto případě určuje společnost, která bankomat provozuje a ten je někdy znatelně nevýhodnější nežli ten běžný v převodu na místní měnu. Obchodníci, kteří tento systém využívají pochopitelně mají z nastaveného vyššího kurzu určitá procenta. Rozdíl činí až 5 % a nákup se vám tak může značně prodražit. Obchodník má ale povinnost vás na tento způsob platby předem upozornit.

Debetní nebo kreditní karta?

Odborníci doporučují mít v zahraničí vždy oba druhy karet, a navíc od různých vydavatelů, jako jsou Visa či Mastercard. V některých zemích totiž s některou z bankovních karet neuspějete. Navíc v řadě půjčoven aut, v některých hotelech a penzionech debetní karty nepřijímají. Výběr z bankomatu v zahraničí kreditní kartou je také většinou dražší než výběr debetní kartou.

Naopak zase u obchodníků je výhodnější platit kreditní kartou, protože úročení plateb může být díky delším transakcím prodlouženo. Kreditní karty mají i tu výhodu, že v případě krádeže nepřijdete o své peníze, uložené na účtu a pokud vrátíte peníze bance včas, nehrozí vám ani žádný úrok. Při placení kartou například v resturaci ji stále mějte na očích. Nedopusťe, aby s ní číšník odešel jinam k terminálu, kam nevidíte.

Kde vybírat peníze?

Pokud jste dosud žili v přesvědčení, že všechny bankomaty vám nabídnou stejný kurz, tak jste na omylu. Převodní kurzy se mohou dost značně lišit i v celosvětové síti bankomatů ATM. Vyhněte se bankomatům v hotelech, ubytovnách a na frekventovaných turistických místech. Je to sice pohodlné, ale také si připlatíte.

Tyhle bankomaty vynechte a vyhledejte si ty, které jsou umístěny přímo v bankách. Tam jsou kurzy vždy nejpříjemnější. Pokud nemáte sebou žádnou hotovost a po příletu potřebujete ihned nějaké peníze, neměňte je přímo na letištních směnárnách. Ty mívají nejhorší směnné kurzy. Vždycky je lepší mít už z domova vyměněnou nějakou menší částku v místní měně na drobné výdaje.

Co si zkontrolovat před odjezdem

  • V první řadě si zkontrolujte, kdy vám končí platnost karty, je nemilé, když vám skončí zrovna během dovolené
  • Nezapomeňte si zkontrolovat nastavení limitů pro výběry z bankomatů a pro přímé platby. Upravte je ještě před odjezdem
  • Důležitá je i kontrola stavu vašeho účtu, a to v případě, že používáte debetní kartu
  • Mějte u sebe stále číslo na asistenční službu vaší banky pro případ ztráty karty a jejího rychlého zablokování
  • Podívejte se i na to, zda vám vaše karta nenabízí například cestovní pojištění, abyste jej zbytečně neplatili
Další zajímavé články
Reklama