Dovolená

Věříte některým mýtům o létání? 9 městských legend, které rozhodně nejsou pravdivé

Lékařské studie prokázaly, že hladina alkoholu v krvi není ve vzduchu vyšší než na zemi / Shutterstock
Městské legendy se říká mýtům, které kolují mezi lidmi, různě se během svého života přibarvují a zveličují, až je začnou lidé brát jako nezvratitelná fakta. O letecké dopravě jich koluje spousta a my jsme pro vás vybrali ty nejznámější, které jsou opravdu jen legendami.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

25. října 2018   |   09:55

Určitě jste už někdy slyšeli děsivé příběhy o šílených cestujících, kteří za letu otevřeli dveře letadla, o toaletách, které vcucly chudáka pasažéra, nebo o tom, že vzduchotechnika v letadle roznáší viry a bakterie. Nic z toho samozřejmě není pravda, a i když má i letecká doprava své mouchy jako každá jiná, stále je to statisticky nejbezpečnější druh dopravy.

1. Osobní elektronika může způsobit leteckou nehodu

Opravdu si myslíte, že zapnutý mobilní telefon, tablet nebo notebook by mohl ovlivnit letecké přístroje a způsobit katastrofu? Už dlouho se ví, že je to naprostý nesmysl. Kdyby byly mobily tak nebezpečné, už dávno by je v letadlech zakázali. Zapnuté mobily mají u řady společností i mnozí piloti v kokpitu.

Zákaz používání mobilů v letadlech možná už brzy zmizí

Letečtí odborníci se shodují, že vyspělé elektronice v letadlech signál mobilního telefonu absolutně neublíží. Neexistuje žádný důkaz, že by se to někdy stalo. Tenhle zákaz se pomalu přehodnocuje a řada leteckých společností už jej ruší. Skutečnost je taková, že zákaz má chránit spíše osobní pohodlí cestujících. Jen si představte, že by během letu, v přecpaném letadle každý telefonoval.

2. Z letadel se vypouští odpad za letu

Určitě jste slyšeli příběhy, že někomu spadl na dům, nebo dokonce na hlavu kus modrého ledu, obsahující splašky z letadla. Kdysi to tak bylo, ale dnes je to technicky zhola nemožné. Veškerá odpadní voda se ukládá ve speciálních nádržích, které mohou být vyprázdněny až po přistání.

Za letu s nimi posádka nemůže v žádném případě manipulovat. Protože se tyto jevy vyskytují zejména v oblastech s častým výskytem tornád a hurikánů, považují odborníci za nejpravděpodobnější vysvětlení oněch kusů ledu, že jde obsah vysátý vzdušnými víry z domovních septiků a menší kusy mohou být zmrzlým trusem ptáků.

3. Klimatizace v letadle roznáší viry a bakterie

Podle těchto legend je recirkulace vzduchu na palubě letadla zdrojem nejrůznějších nemocí a může roznést infekci během okamžiku po celém letadle. Stačí, aby někdo v předních řadách kýchl a viry se pomocí cirkulovaného vzduchu dostanou rychle až k vám. I to je ovšem jen legenda. Vzduch je do prostoru pro cestující vháněn pod tlakem a je filtrován tak dokonale, že se odstraní 99 % bakterií a virů. Pokud jste se v letadle něčím nakazili, bude to spíše tím, že jste se dotkli kontaminovaného předmětu, kliky u WC, stolku, nebo přikrývky.

4. Jídla v letadle jsou záměrně bez chuti

Asi málokdo má příjemné vzpomínky na jídlo servírované v letadle. Většinou jsou to potraviny bez chuti a vůně. Podle legend je to záměrně, aby cestující neměli velkou žízeň, nekonzumovali příliš tekutin a nechodili pak často na WC. Podle jiné legendy na to má vliv nižší tlak v letadle.

Podle studie, provedené výzkumnými pracovníky Univerzity v Manchesteru, by mohl být na vině hlasitý hluk z motorů letadla, který způsobuje, že cestujícím na palubě moc nechutná. Studie zjistila, že hluk v pozadí, pocházející od motorů, může změnit u cestujících vnímání, jak chutná servírované jídlo.

5. Za letu může cestující otevřít dveře

Příběhy o panikařících cestujících, kteří se pokoušejí otevřít dveře letadla během letu, se objevují každou chvíli. Většinou to končí prý tak, že cestujícího vysaje vzduch z letadla, někdy dokonce s dalšímu pasažéry. Žádný takový příběh nebyl v historii letectví zaznamenán. Ano, může se to stát při havárii, výbuchu na palubě a podobně, kdy se otevře v boku letadla otvor. Není třeba se však obávat otevření dveří. Je fyzicky nemožné. Za prvé jsou dveře dokonale jištěny, a i kdyby to nějaký šílenec překonal, nedovolí to velký rozdíl tlaku uvnitř letadla a venku.

6. Doporučovaná pozice ohrožuje život

Určitě jste četli v letových pokynech, nebo to znáte z předvádění stewardů, že v případě nebezpečí nouzového přistání, máte sklopit hlavu ke kolenům a přikrýt si ji rukama. Podle městských mýtů je to pozice, která vám při havárii a prudkém nárazu zaručeně zlomí vaz, protože leteckou společnost přijde levněji mrtvý pasažér, než jeho dlouhodobé léčení a náhrady škod.

Další teorie tvrdí, že je to kvůli uchování zubů, které pak pomohou po havárii v identifikaci cestujících. Pravdu nemá ani jedna z legend. Simulované i skutečné havárie letadel prokázaly, že tato poloha může skutečně zachránit život. Skloněním hlavy za sedačku před vámi výrazně omezíte její poranění.

7. WC mísa vás může uvěznit

Je to docela úsměvný mýtus, který zní tak hodnověrně, že mu uvěřila i BBC. V roce 2002 tato zpravodajská agentura vydala zprávu o ženě, která uvízla na toaletě v letadle poté, co spláchla, zatímco seděla na míse. Podtlak, který se přitom vytvořil, prý vytvořil vakuum a doslova ji přisál na sedátko. Nešťastnici se prý podařilo vysvobodit letištními techniky až po přistání letadla na letišti. BBC se poté musela omluvit, že uvěřila městské legendě. Ve skutečnosti, jakmile skončí spláchnutí, podtlak okamžitě zmizí, a navíc nikdy nebudete na sedátku dokonale těsnit.

8. V letadle se rychleji opijete

Možná byste byli rádi, kdyby to byla pravda a drahé nápoje, nabízené během letu za nekřesťanské peníze, by vás uvedly do stavu opojení rychleji než na zemi. Bohužel to není pravda. Lékařské studie prokázaly, že hladina alkoholu v krvi není ve vzduchu vyšší než na zemi, a to při zkonzumování stejného množství. Nicméně určitá špetka pravdy se na tomto mýtu najde. V letadle dochází k silné dehydrataci organismu a vaše následná kocovina tak může být silnější než po stejném množství nápojů, zkonzumovaných v pozemském baru.

9. Kyslíkové masky vás uvedou v opojení

Pokud dáváte přednost „vědeckým“ příkladům z hollywoodských filmů, můžete si myslet, jako ostatně mnoho lidí, že použití kyslíku z masek, použitých při poklesu tlaku, způsobuje u lidí kyslíkovou euforii a má tak za účel snížit paniku v letadle. Připadá vám to také směšné? Nicméně, jsou lidé, kteří tomu fakt věří.

Při katastrofě a následné panice, dýchají cestující rychleji a hluboce, což prý způsobuje onu euforii. Kyslíkové masky mají ve skutečnosti jediný účel, abyste mohli dýchat v případě ztráty tlaku v kabině, bez ohledu na to, co se vám filmy snaží namluvit.

Další zajímavé články
Reklama