autor Pavel Přeučil
26. října 2018 | 18:29
Pamatujte, že základním pravidlem, které byste nikdy neměli porušit, je nenosit nikdy všechnu svoji hotovost pohromadě. Dokonce i když budete ignorovat všechny další rady, tuhle si zvlášť zapamatujte. Nejvíce turistů doplatí právě na to, že měli naditou peněženku se všemi penězi na rodinou dovolenou u sebe.
Zlodějům stačí chvilka a vy propláčete celý zbytek dovolené. Rozdělte tedy svoji hotovost i platební karty na více míst. Jedete-li jako rodina, rozdělte si peníze mezi sebou. Cestujete-li sólo, ponechte si třeba část peněz v příruční tašce a druhou část mějte u sebe. Pokud vám tašku ukradnou, vždycky budete mít dost, abyste se dostali do hotelu, na policii či na ambasádu.
Noste peníze na těle
V těch nejnavštěvovanějších turistických destinacích řádí celé gangy zkušených kapsářů, jejichž triky už jsou tak dokonalé, že jim stačí pár vteřin, abyste přišli o všechno. To samozřejmě vědí i výrobci cestovního vybavení a nabízejí širokou škálu ochranných pomůcek pro bezpečnou úschovu peněz.
Klasikou jsou dnes už peněžní pásy, nebo pouzdra na krk. Novější výrobky zahrnují například spodní prádlo či podprsenky se všitými kapsičkami na peníze, podvazky s kapsami, či nenápadná podpažní pouzdra v kterých se místo pistole nosí peníze a kreditní karty. Tyhle pomůcky jsou užitečné i v případech, kdy spíte například v kempinku ve stanu.
Nikdy nenoste velkou hotovost
Výměna nebo výběr velkých částek sice minimalizuje bankovní poplatky za výběr z bankomatů, ale zároveň zvyšuje nebezpečí, že přijdete najednou o velké peníze. I když se budete držet přechozí rady o rozdělení peněz, stále budete nosit zbytečně velkou hotovost.
Určitě nemá cenu vybírat z bankomatu 100 euro, když si chcete koupit suvenýr za 5 eur. V klidu si ještě v hotelu připravte hotovost potřebnou na celý den a ujistěte se, že máte připravené i drobné bankovky a mince na běžné nákupy, jako potraviny, nápoje, zmrzlinu nebo suvenýry. Zbytek peněz si raději nechte v hotelovém trezoru.
Zvolte bezpečné zavazadlo
Dnes jsou již běžně v prodeji cestovní příruční tašky či batohy, opatřené ochranou proti zlodějům. Jsou vyztužené bezpečnostními prvky, jako jsou ramenní popruhy, vyztužené ocelovým drátem, jsou vyrobeny z tkaniny, odolné proti proříznutí a mají i zamykací zipy. Krádeže cenností z batohů jsou totiž jedny z nejčastějších.
Zloději sebou nosí ostré řezací nože, jimiž vám v tlačenici nepozorovaně batoh rozříznou a vyberou jeho obsah. Stejně tak vám mohou bleskově přeříznout popruh tašky a zmizet v davu. Všechny tyhle bezpečnostní prvky většinou odvedou dobrou práci a přinejmenším zpomalí nebo odradí zloděje. Nákup těchto bezpečnostních zavazadel je sice větší investicí, ale vyplatí se.
Odlehčete si peněženku
Dobře si rozmyslete, zda budete v zahraničí potřebovat všechny své platební, slevové či věrnostní karty, nebo ty, které jsou platné jen doma. Asi ne. Před odjezdem na dovolenou ulehčete své peněžence od všech zbytečných karet. Měl by vám stačit identifikační doklad, tedy většinou občanka, karta pojišťovny, řidičský průkaz a jedna až dvě platební karty. Nejenže bude vaše peněženka skladnější a snáze ji ukryjete, ale pokud ji ztratíte, nebo vám ji ukradnou, budete mít méně starostí se sháněním náhradních dokladů či karet.
Trik s falešnou peněženkou
Dobře ho znají zkušení cestovatelé. Stačí si opatřit tu nejlevnější peněženku a do ní vložit pár neplatných karet, nebo jejich vzorků, případně pár drobných bankovek. Tuhle návnadu pak můžete kdekoliv veřejně vytáhnout, zaplatit z ní třeba nějakou drobnost. Falešnou peněženku můžete nosit třeba v zadní kapse kalhot, nebo navrchu kabelky.
Kapsáři jdou především po té nejsnadnější kořisti a když peněženku objeví, dál už nepátrají. Tahle věcička vám může zachránit nejen peníze, ale někdy i život. Pokud se stanete obětí loupežného přepadení, hodíte ji útočníkovi a utíkáte co nejrychleji pryč. Než se prohrábne obsahem peněženky, poskytne vám čas, potřebný k útěku.
Obejdete se i bez peněz
Nejlepší rada, jak nepřijít o peníze? Nenoste je vůbec. Ve většině zemí, kam se dnes jezdí na dovolenou, fungují jak bankomaty, tak přímé platby kartou. Při většině nákupů, se tak obejdete bez hotovosti. Pokud jste si ji vyměnili ve větším množství, uložte si ji v hotelovém trezoru. Většina lepších hotelů je má přímo na pokojích, ty jednodušší na recepci.
Mějte ale na paměti, že před odjezdem, musíte trezor zkontrolovat. Budete se možná divit, ale je na denním pořádku, že turisté zapomenou ve svém hotelovém trezoru jak hotovost, tak i další cennosti, které do něj uložili. Stává se tak ve spěchu, kdy se balíte rychle k odjezdu a na svou zapomětlivost přijdete až na letišti.