Dovolená

Zapomněli jste se pojistit na cestu? Návod, jak to zvládnout těsně před odjezdem nebo přímo ze zahraničí

Cestovní pojištění můžete uzavřít z pohodlí domova, na pobočce a dokonce i na letišti / Depositphotos
Kamarád jede do zahraničí a nabídne vám, abyste jeli s ním. Máte zrovna pár dní volno, tak proč ne? Klidně se hned sbalíte a můžete vyrazit. Má to ale jeden háček: Nejste pojištění. Co teď? Jak je to s pojistkou na poslední chvíli? A nebylo by lepší si pojistku zařídit raději až dorazíte na místo?
Reklama
Reklama

autor  redakce

05. října 2018   |   10:34

Nepanikařte. Jestliže máte od banky platební kartu, u které je pojištění sjednáno automaticky, nemusíte nic řešit. Pokud ne, řada bank umožňuje ke kartě sjednat pojištění online doplňkově. Podmínkou ovšem obvykle je, že pojistku musíte sjednat před cestou ještě na území České republiky. Pokud letíte, musíte pojistku mít zaplacenou před letištním odbavením.

Když budete pojistku sjednávat až v zahraničí, nemusí vám platit na cestu, kterou jste už nastoupili. Případně vám platit bude, ale až po několikadenní karenční době. Proč? Má to jednoduchý důvod: Banky se tak brání proti případným podvodům. Někdo by se totiž mohl pojistit až ve chvíli, kdy se mu přihodí nějaká pojistná událost.

Jde to i z ciziny

Pokud nechcete nebo nemůžete využít pojištění ke kartám, jsou ve hře pojišťovny. V současnosti si můžete sjednat pojištění online i v den odjezdu. Nemusíte se tedy obávat, že bude pojistka platit až od druhého dne, jak jste se s tím v minulosti běžně setkávali. Důležitá je ale jedna věc: I v tomto případě musíte pojištění zaplatit ještě předtím, než překročíte hranice České republiky.

Zaplatit musíte ještě před odletem

Naštěstí je platba před opuštěním ČR dnes maličkostí, pokud budete platit kartou online nebo elektronickou peněženkou. Pojistka pak většinou začíná platit od okamžiku platby, nebo po zaplacení, někde může být i nějaká čekací lhůta - záleží na konkrétních podmínkách pojišťovny. Většina pojišťoven uznává i sjednání pojistky ze zahraničí, může tam mít ale nějakou karenční dobu (viz banky).

Ušetříte i třetinu nákladů

Není rozhodující, zda si sjednáte pojištění jenom pár hodin před odjezdem nebo s větším časovým předstihem. Podstatné je, že ho sjednáte online, nikoli na přepážce, a tím výrazně ušetříte. Úspora může činit například i třetinu z celkové částky. Takže když si představíte, že máte pojistku za 300 Kč a stovka vám z této částky zůstane, zní to dobře. 

Vyplatí se celoroční pojistka?

Možná vás v souvislosti s cenou pojištění napadne otázka, zdali není lepší pořídit si celoroční cestovní pojištění, zejména pokud cestujete často a někdy se k odjezdu rozhodnete narychlo. Je pak otravné sjednávat si pokaždé znova pojistku. Potom si ovšem musíte vše spočítat. Nejlevnější celoroční pojistka na cesty po Evropě vás vyjde na částku od cca 1100 Kč, do světa vás nejlevnější varianta vyjde na zhruba 2500-3000 Kč.

Aby se vám pojistka vyplatila, většinou je třeba strávit v zahraničí cca 40-50 dní v roce. Tedy jedna letní a jedna zimní čtrnáctidenní dovolená, do toho třeba tři eurovíkendy, dále 2-3 čtyř nebo pěti pětidenní cesty na Velikonoce, červencové svátky či Dušičky a máte zaplacenou částku s přehledem doma, a ještě ušetříte stovky korun.

Udělejte si kalkulaci

Uvádíme ale jenom příklad, sami byste si měli udělat alespoň hrubou kalkulaci toho, kolik jste za minulý rok za cestovní pojištění dali, a zda se tedy opravdu v reálu vyplatí si celoroční pojistku pořídit. S celoroční pojistkou můžete ušetřit stovky korun zejména pokud takto pojistíte celou rodinu. Naopak pokud si dopřejete ročně třeba jen dvě jednotýdenní zahraniční dovolené a jinak do ciziny nejezdíte, vyjde vás rozhodně levněji jednorázová pojistka.

Další zajímavé články
Reklama