Dovolená

Koronavirus komplikuje situaci natěšeným lyžařům. Za jakých podmínek a kam vyrazit?

Lyžařská sezona se rozjela naplno / Pixabay Kurtmonaui
Opatření proti šíření koronaviru dál komplikují život lyžařům. Zatímco Italové nebo Francouzi jsou lyžařům ze zahraničí po splnění podmínek o prokázání bezinfekčnosti otevření, v Rakousku je tomu kvůli lockdownu jinak. Kam a za jakých pomínek mohou již nyní milovníci lyžování vyrazit?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

04. prosince 2021   |   15:57

Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Pro očkované Čechy jsou dostupné svahy v Itálii a Německu. Ve Francii zatím postačí i negativní test na covid-19. Švýcarsko od soboty zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků z ČR ale vyžaduje dva negativní testy.

Očkovaní lyžaři mohou na svahy v Itálii a Německu

Ve všech státech shodně platí povinnost nosit roušky nebo respirátory na vlecích a lanovkách, přísnost opatření se podle jednotlivých států liší. Pravidla pro děti jsou také v jednotlivých zemích odlišná. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže to zatím vypadá, že Rakušané prodlouží lockdown pro zahraniční turisty do 22. prosince. „Nic zatím není potvrzené, ale dá se to čekat. Pak pustí sjezdovky i pro turisty," podotkl místopředseda. 

Lyžování v Itálii

Při cestě do Itálie musejí turisté ze zemí schengenského prostoru předložit digitální certifikát Evropské unie o očkování a také vyplnit speciální formulář, elektronicky nebo v papírové podobě. Pokud cestující při vstupu tyto doklady nemá, čeká ho pětidenní izolace, povinnost ohlásit se místním úřadům a po pěti dnech podstoupit test. Děti do 18 let mohou do Itálie cestovat bez omezení, pokud jsou v doprovodu rodiče, který pravidla pro vstup splňuje. Tato pravidla platí zatím do 15. prosince, jednotlivé italské regiony je mohou upravovat podle vlastní potřeby.

V Itálii platí vícestupňový systém a opatření se odvíjejí od vývoje epidemie na jednotlivých územích. V bílých a žlutých zónách, kde jsou nyní všechny regiony, mohou na sjezdovky lidi se základním covidovým certifikátem, jenž prokazuje očkování, uzdravení z nemoci či negativní test. V oranžových zónách se testy už neuznávají a v červených oblastech musejí areály zastavit provoz. Od pondělí se pro neočkované ztíží podmínky pro návrat do ČR, jelikož Itálie se na české cestovatelské mapě dostane mezi červená území.

Co vás čeká v Německu 

V Německu jako první 19. listopadu otevřel lyžařský areál Zugspitze, kam mohou jen očkovaní a uzdravení, kteří musejí předložit ještě dodatečný test. Kapacita ve středisku je omezená na dvě třetiny, lyžaři musejí mít na lanovkách respirátory FFP2. Od pátku fungují také areál v bavorském Oberstdorfu, kde platí stejné podmínky jako na Zugspitze, nebo středisko ve Schwarzwaldu v Bádensku-Württembersku, kde mohou lyžovat rovněž jen očkovaní a vyléčení, dodatečný test k tomu ale nepotřebují.

Francie s covidovým certifikátem

Ve Francii je ode dneška pro sjezdové lyžování potřeba mít covidový certifikát, tedy doklad o očkování, prodělání nemoci covid-19, o negativním výsledku PCR testu nebo nejvýše den starý antigenní test. Na sjezdovkách se podle médií dají očekávat kontroly. Takzvané covidové pasy jsou nezbytné i pro ubytování a v restauracích. Doklad je povinný pro děti od 12 let a dvou měsíců. Pro zakrytí nosu a úst jsou ve Francii přípustné chirurgické roušky, textilní nanoroušky splňující francouzskou normu nebo homologovaný filtrační nákrčník. Lyžaři musejí mít zakrytá ústa při vstupu do restaurace, ve frontách na vlek a také na všech sedačkách a lanovkách, včetně těch otevřených. Jedinou výjimkou jsou pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. 

Rakousko stále v lockdownu

V Rakousku platí celostátní lockdown a nejméně do pondělí 13. prosince mají turisté vstup do země zakázán. Spolková země Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami, zavedla uzávěru nejméně do 17. prosince. Hotely i jiné formy ubytování a rovněž bary, restaurace a další zařízení jsou z nařízení vlády uzavřené. Před uzavřením lyžařských středisek i po jejich otevření bude platit pravidlo nazývané 2G, tedy povinnost mít ukončené očkování nebo doklad o prodělané nemoci covid-19. Negativní test na koronavirus nestačí. Všichni také musejí nosit respirátory FFP2. Na děti do 12 let se pravidla nevztahují.

Podle Jana Papeže to zatím vypadá, že Rakušané prodlouží lockdown pro zahraniční turisty do 22. prosince. „Nic zatím není potvrzené, ale dá se to čekat. Pak pustí sjezdovky i pro turisty," myslí si Papež. 

Lyžování ve Švýcarsku

Po vstupu do Švýcarska musejí všichni cestující vyplnit příjezdový formulář. Pro rizikové země, mezi kterými byla i Česká republika, Švýcarsko zmírnilo ode dneška podmínky příjezdu a zrušilo karanténu. Od všech návštěvníků ze zahraničí starších 16 let se požaduje při příjezdu negativní PCR test, bez ohledu na očkování nebo prodělání nemoci. Další PCR či antigenní test je potřeba podstoupit mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Výsledek testu je spolu s formulářem potřeba poslat příslušným úřadům. Švýcarské zdravotnické úřady podmínky vstupu pravidelně aktualizují, stejně tak seznam rizikových zemí. V listopadu provozovatelé lyžařských areálů prohlásili, že nebudou po lyžařích žádat covidové certifikáty, pokud se situace výrazně nezhorší.

Zdroj: ceskenoviny.czcnniprima.cz.

Další zajímavé články
Reklama