Dovolená

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Letošní sezona se ponese ve znamení omezení / Depositphotos
Zatímco v Rakousku je celostátní lockdown a odsouvá se tak i start lyžařské sezony, v Itálii je situace jiná. V některých střediscích se už rozjely vleky. V zemi se samozřejmě počítá s dodržováním protiepidemických opatření. K prokázání bezinfekčnosti již ale nebude stačit test.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

01. prosince 2021   |   10:26

Itálie se rozhodla značně omezit neočkované při účasti na volnočasových aktivitách. Od 6. prosince už tak nebudou stačit k prokázání bezinfekčnosti testy, ale pouze doklad o očkování či prodělané nemoci. Nové nařízení se dotkne také skiareálů.

Mobilní aplikace poradí, jak se vyhnout frontám

Tamní vláda o novém nařízení rozhodla těsně před startem lyžařské sezony. Některé skiareály v Dolomitech už jsou v provozu, další se měly otevřít buď o nadcházejícím víkendu. Platnost nařízení má být zatím do 15. ledna. Pravidlo proto ovlivní zejména ty, kteří se chtěli do Itálie vypravit na lyže ještě před Vánocemi.

Dosavadní nařízení v Itálii zohledňovalo očkování, prodělání nemoci i testy. Vláda se však ocitla pod tlakem kvůli zhoršující se situaci v Evropě, a tak se rozhodla poslední možnost vyřadit, uvádí server Guardian. „Chceme být opatrní a zachovat to, čeho jsme letos dosáhli, zachovat normální stav,“ vysvětlil premiér Mario Draghi. 

Neočkovaní se tak minimálně měsíc nepodívají do kin, divadel, fitness center, nočních klubů, barů, restaurací, na stadiony a nesvezou se ani lanovkou. Kromě toho se lidé musejí bezinfekčností prokazovat například i ve veřejné dopravě, tady zatím platí i testy.

Na co se mohou lyžaři těšit

Virtuální fronta pro lyžaře

V Trentinu budou pro návštěvníky skipasy po online nákupu připraveny na recepci v hotelu, podle zástupců oblasti hrají v letošní sezoně inovace jednoznačně prim. Front se návštěvníci nemají obávat ani u turniketů či v restauracích, kde bude možné zařadit se do virtuální fronty a do té reálné se postavit teprve ve chvíli, kdy na vás přijde řada.

Nové aplikace i lanovky

V nové aplikaci Dolomiti Superski App je zase k dispozici inovativní mapa Skiers Map, z níž lze vyčíst množství lyžařů směřujících ke každému jednotlivému vleku. S rychlejším odbavením mají pomoci zejména nové vleky či lanovky. Už od loňska je připravená třeba lanovka v Carezze s vrcholovou stanicí ve skále. A příští rok v lednu se rozjede 60místná „cabrio gondola“ ze San Cipriana v údolí Tiers až do Růžové zahrady ve Frommer Alm.

V oblasti Brenty zvýší komfort nová 10místná kabinková lanovka Fortini–Pradalago v Madonně di Campiglio. Samotná lanovka bude kapacitnější než dosavadní sedačka, model D-Line pak zajistí nižší energetickou náročnost provozu, nižší hluk i vibrace. Lyžaři se mohou těšit na vyhřívaná sedadla i dostatek prostoru v kabince. Její horní stanice bude navíc umístěna na protilehlé straně silnice, díky čemuž se zjednoduší přejezd z lokalit Groste a Spinale – lyžaři už nebudou muset překonávat most, ale nastoupí do nové lanovky přímo na dojezdu sjezdovky.

Nevyužité skipasy

Provozovatelé lanovek dovolují dočerpat nevyužité skipasy z předchozích dvou sezon. Ceny těch letošních se proti poslední běžné sezoně mění jen mírně, narostou o necelých deset procent. Jednodenní skipas pro dospělého podle časového pásma sezony vyjde od 54 do 67 eur (zhruba 1300 až 1700 korun).

Ale například skiareál Campiglio Dolomiti di Brenta nachystal poměrně nevšední novinku. Ceny tamních skipasů totiž nejsou pevné, návštěvníci zaplatí pouze za to, co opravdu sjedou. Metoda „pay per use“ se přizpůsobuje lyžařům všech kategorií, a to i těm, kteří dovádění na svazích rádi prokládají pobytem v restauraci, opalováním nebo odpočinkem ve wellness. Nemusejí tak platit za celodenní skipasy.

Zdroj: dolomitysuperski.comsnow.cz.

Další zajímavé články
Reklama