Dovolená

Dlouho očekávaná změna v cestování je tady

Od listopadu budou moci plně očkovaní Češi znovu cestovat do Spojených států / Depositphotos
USA se opět otevřou cestovatelům z Evropy. Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. I očkovaní ale budou muset mít test.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. října 2021   |   14:36

Americký prezident Joe Biden podepsal tento týden příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

USA se opět otevřou cestovatelům z Evropy

Spojené státy zavedly bezprecedentní cestovní restrikce loni v březnu ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Lidé, kteří pobývali v posledních 14 dnech na území států schengenského prostoru, v Británii, Irsku, Číně, Indii, Jihoafrické republice, Íránu a Brazílii, měli zakázaný vstup do země. „V zájmu Spojených států je opustit tyto restrikce stanovené pro jednotlivé země a přijmout opatření pro cestující letadlem, které stojí převážně na očkování,“ uvedl Biden v odůvodnění svého příkazu. Jeho vláda oznámila záměr uvolnit nynější restrikce již v druhé polovině září.

O tom, že budou moci od listopadu plně očkovaní Češi znovu cestovat do Spojených států na Twitteru informoval ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek již v září. Nový režim po více než roce nahradí systém omezení, která se vztahovala mimo jiné na turisty z Evropské unie a Británie. „USA se otevřou po dlouhých 18 měsících, kdy cestu znemožňoval covid-19,“ napsal Kulhánek.

Bílý dům potvrdil dřívější zprávy o tom, že se nový požadavek vakcinace nebude týkat lidí mladších 18 let stejně jako osob, které se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů. Cestující z asi 50 zemí s mírou proočkovanosti menší než deset procent, kteří do USA nemíří jako turisté, mohou rovněž obdržet výjimku. Ti, kteří budou z pravidel vyňati, však budou muset povětšinou podstoupit očkování v USA, pokud tam budou chtít zůstat déle než 60 dní.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již dříve oznámilo, že USA budou pro vstup do země uznávat veškeré vakcíny schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO), mezi něž patří všechny vakcíny používané v EU.

Cestovatelé se budou muset před nasednutím do letadla prokázat oficiálním očkovacím průkazem, aerolinky by je přitom neměly pustit na palubu, pokud od jejich druhé dávky uplynulo méně než dva týdny. K tomu bude ještě potřeba negativní test na koronavirus, který v čase odletu nesmí být starší než 72 hodin. Pro osoby, které mají z požadavku na očkování výjimku, nesmí být test starší než 24 hodin.

Zdroj: mzv.cz.

Další zajímavé články
Reklama