Dovolená

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního dne

Chorvatsko povolilo, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat rok od závěrečné dávky / Depositphotos
Samoizolace i rok platné očkování. Ministr zveřejnil nové podmínky cestování. Chorvatsko povolilo, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat rok od závěrečné dávky. Do samoizolace musí nově lidé, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali covid-19 a přijedou ze Slovenska. Účinná je změna v takzvané mapě cestovatele, podle které se Slovensko přesunulo do červené kategorie států s vysokým rizikem nákazy.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

04. října 2021   |   09:16

Od 4. 10. 2021 budou Maďarsko, San Marino a Lichtenštejnsko figurovat nově mezi zeměmi se středním rizikem nákazy. Slovensko a Lucembursko se přesunou mezi země s vysokým rizikem nákazy. Ke Slovinsku a Litvě se do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy nově zařadí také Estonsko.

Do samoizolace při návratu ze Slovenska 

Nově se mezi státy s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem zařadilo Lucembursko a také Slovensko. Jeho zařazení do červené kategorie se týká jak Slováků, kteří přijíždějí do Česka, tak Čechů, kteří sousední stát navštívili a vracejí se odtud.

Ze Slovenska musíte zamířit přímo do karantény

Pro vysoce rizikové země (ke kterým již déle patří ze sousedních zemí i Německo a Rakousko) platí povinnost pobývat nejméně pět dní po příjezdu v samoizolaci, poté je nutné zajít na PCR test. Karanténa končí až v případě, že je jeho výsledek negativní. Navíc musí cestující podstoupit ještě jeden test již před cestou do Česka.

Nic se nemění na pravidlech pro cesty z Česka na Slovensko. Bratislava již v červenci stanovila pravidla, která nezáleží na epidemické situaci v konkrétních státech. Všichni, kdo na Slovensko přijíždějí, musí vyplnit příjezdový formulář.

Očkovaní lidé jiné povinnosti nemají, neočkovaní – včetně těch, kteří prodělali covid-19 – musí na pět dní do izolace a poté na PCR test, případně bez testu je třeba setrvat v izolaci dva týdny. Povinnost neplatí pro tranzitující cestující ani pro přeshraniční pracovníky.

Tyto povinnosti se netýkají všech. Výjimku mají zejména lidé, kteří mají alespoň dva týdny dokončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Karanténa není povinná ani pro malé děti, úřady stanovily i další výjimky. I očkovaní lidé musí vyplnit příjezdový formulář, jiné povinnosti po příjezdu ale nemají.

Do Chorvatska rok od ukončeného očkování

Chorvatsko povolilo, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat rok od závěrečné dávky. Na Twitteru to uvedl ministr zahraniční Jakub Kulhánek. Dosud byla platnost vakcíny 270 dní.

Chorvatsko je v létě nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů. Letos jich tam zamířilo přes 750 tisíc, což je téměř tolik jako před vypuknutím pandemie koronaviru.

Na takzvané mapě cestovatele patří Chorvatsko do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy. Seznam české ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Spolu s Chorvatskem budou od pondělí v červené kategorii také Bulharsko, Belgie, Irsko, Kypr, Norsko, Lotyšsko, Lucembursko, Slovensko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Řecko a Švýcarsko.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději čtrnáctý den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Zdroj: mzv.cz, korona.gov.sk.

Další zajímavé články
Reklama