Dovolená

3 největší obavy z cestování a jak jim předejít?

Nezapomeňte si do mobilu stáhnout offline mapu destinace, v níž se pohybujete / Pixabay
Bojíte se cestování? Zkroťte své obavy. Nabízíme vám průvodce tím, na co před cestou i na cestách nezapomenout. Díky tomu eliminujete okamžiky hrůzy na minimum.
Reklama
Reklama

autor  redakce

01. srpna 2018   |   14:34

Někoho děsí, že ho mohou v zahraničí okrást, že se nedomluvíte, zabloudíte v neznámém městě... proberme si tedy několik hlavních okamžiků, které nahání často strach. 

Strach č.1: Co když se ztratíte?

Může se to stát velmi snadno. Ve městě zabloudíte mimo hlavní ulice, v přírodě vás zláká procházka v lese. Co teď? Především si zachovejte chladnou hlavu a rozdýchejte to. Pokud máte s sebou následující, hravě si s touhle situací poradíte.

Především jde o to mít nabitý mobil. Pro jistotu si berte na cesty powerbanku. Navíc rychlonabíječka s mezinárodním adaptérem je šikovná věcička a v batohu moc prostoru nezabere. Důležité je mít zapnutou GPS. Především v zemích, kde nepoužívají latinku (třeba v Číně), je GPS nepostradatelná. Vaši polohu určí dokonale.

Co dál? Nezapomeňte si stáhnout offline mapu destinace, v níž se pohybujete. Je to možné provést i v Google Maps. Hodí se dělat i printscreeny lokace, když se třeba ubytujete. Třeba Maps.me nabízí totiž možnost připnout lokaci. Podobně zvládnete i strach z toho, že se nedomluvíte. Google translate je nezbytností, chce to ale samozřejmě nabitý mobil.

Strach č. 2: Co když mne okradou? 

Základem je být pozorný, žádná nedbalost. Zkrátka oči na stopkách. Jakmile se okolo vás motá někdo cizí, zpozorněte. Máme pro vás i tipy, jak předejít následkům krádeže, pokud už se někomu podaří vás obrat.

Udělejte si kopie svých dokladů. Uložte si je v zavazadlech jinde, než tam, kde jsou originály. Uložte si také kopie dokladů online. Když už k nepříjemné situaci dojde, budete mít alespoň něco, čím prokážete svoji totožnost. Pořiďte si alespoň dvě peněženky a peníze si rozdělte. Stejně tak si vezměte dvě kreditní karty a každou dejte do jiné peněženky. Pokud vám jednu ukradnou, zbude druhá.

Nikdy nenoste moc peněz najednou. Někde to totiž funguje tak, že trhovci ceny zvednou, když si všimnou, že máte v peněžence dost bankovek... Když už přijdete o peníze, domluvte se před cestou s někým z příbuzných, známých, kdo by vám byl ochoten v takové situaci vypomoci - nejrychlejší je posílat peníze přes Western Union. Pomoci mohou také facebookové skupiny typu "Češi v…", většinou se najde někdo, kdo pomůže a poradí.

Strach č. 3: Co když mi bude špatně z jídla nebo pití?

V evropských zemích se nemáte čeho bát a pokud vyrážíte někam za exotikou, vybavte se balenou vodou. Vždy se informujte, jestli je voda z kohoutku pitná (ne vždy tomu tak musí být). Vodu vždy převařujte. Jídlo z pouličních stánků může být rizikové. Jedním z měřítek bývá zájem místních. Když se vydáte ke stánku, kde jí i domorodci, většinou bude jídlo dobré.

V každém případě mějte s sebou zásobu léků proti průjmu. Netroufnete-li si na místní jídlo, máte citlivější žaludek, raději nejezte nikde mimo hotel. I v těch nejvzdálenějších končinách zpravidla najdete v hotelu jídlo, které odpovídá evropským standardům. Bojíte-li se nedostatečné hygieny v exotičtějších destinacích, antibakteriální gel moc místa nezabere. 

Další zajímavé články
Reklama