Styl & Kultura

Čas dovolených se blíží: Víte, jak připravit děti na dlouhou cestu autem?

Pohoda před cestou zajistí, že proběhne i samotné cestování v klidu / Depositphotos
Nepřipravíte-li svoje ratolesti na cestu autem na dovolenou, může se vaše putování do Chorvatska či Itálie proměnit v nepříjemné drama. Děti vás budou zahlcovat otázkami: Kdy už tam budeme? Také si budou neustále na něco stěžovat - hlad, žízeň nebo nudu. Jak tedy zajistit, aby cesta proběhla v klidu?
Reklama
Reklama

autor  redakce

20. června 2018   |   10:15

Především musíte být v klidu vy. Konfliktní témata a starosti nechte doma. Jakmile je mezi rodiči dusno, dítě to okamžitě vycítí a nepohoda se přenese na něj. Takže snažte se včas si sbalit a nehonit všechno na poslední chvíli.

Počítejte raději s časovou rezervou. Je lepší si před cestou v klidu sednout a popovídat, než všechno honit s tím, že už jste dávno měli odjet. Pohoda před cestou zajistí, že vše proběhne v klidu. Sbalit kufr je to nejmenší.

Popovídejte si o cestě

Také je dobré si s dětmi před cestou sednout a povyprávět jim o ní. Co zajímavého uvidí cestou, co na místě. Budou pak mnohem pozorněji pozorovat okolní krajinu ubíhající kolem auta, když budou vědět, co zajímavého za okny je. Někteří se na chvilku zabaví třeba jenom tímto pozorováním a vy budete mít chvíli klid. To se ovšem týká těch starších, úplní mrňousi z toho ještě nemají rozum.

Nezapomeňte na hračky

Dobrá nálada se přenese i do auta a na děti. Můžete si povídat, vyprávět veselé historky, nebo zpívat. Hodí se i různé cestovní a slovní hry. Děti se tak zabaví a snáze budou snášet dlouhé cestování. Kromě toho je dobré mít s sebou do auta hračky.

Vězte, že více přestávek dítěti cestu příjemně rozdělí

Plyšáky, pro větší tablet nebo chytrý telefon. Výborná je samozřejmě poutavá knížka. Pozor ale na hračky, které vydávají melodie. Nebo chcete poslouchat celých 20 hodin cesty pořád dokola to samé?  Určitě ne.

Odpočinek je třeba plánovat

Naplánujte si během cesty odpočinek. První stačí po více než dvou hodinách, pak mohou být zvláště u velmi malých dětí i častější. Je třeba zastavit někde, kde se mohou děti trochu proběhnout, zatímco si dospělí dají kafe. Více přestávek dítěti cestu příjemně rozdělí. Dejte každou hodinu přestávku 10-15 minut, každé dvě hodiny pak cca 30 minut.

Takové přestávky jsou mimořádně důležité pro roční až dvouleté děti. Ty už nespí jako kojenci a jsou pevně upnutí v sedačce, což je omezuje v pohybu. Starší děti už se dokážou zabavit i samy. Mohou si číst, hrát hru a cesta jim snadněji utíká. 

Kontrolujte pitný režim

Nezbytné je mít dostatek jídla a pití. Dětem hlavně v létě hrozí dehydratace. Proto je nutné mít v tašce v autě lahev s pitím. Samotné dítě pozná, že chce pít většinou až když má velkou žízeň.

Je proto třeba myslet na dostatek tekutin už před odjezdem a během cesty připomínat dítěti, aby pilo a dávat mu lahev. Svačinka do auta se hodí. Krabičkujte, balíčkujte, volte spíše pevnější stravu, abyste pak neměli třeba pacholíka po celém autě.

Jak vyzrát na nevolnosti?

Důležitá je otázka případných nevolností. Poprvé to překvapí, podruhé už je třeba být připraven. Užít před cestou léky, mít dostatek pytlíků na zvracení, často zastavovat na vydýchání a zajistit v autě dostatek čerstvého vzduchu.

Pozor ale i na klimatizaci a otevřená okna. Jakkoli je to v parnu příjemné, dítě může nastydnout. Zároveň je ale nutné sledovat teplotu, pokud klimatizaci nemáte. Horko k pohodě dětí rozhodně nepřidá.

Další zajímavé články
Reklama