Styl & Kultura

Pojedete na dovolenou po Evropě autem? Podívejte se, kolik vás bude stát dálniční známka nebo mýtné

Vlastním autem je dovolená snad nejflexibilnější, ale počítejte i s dalšími výdaji / Shutterstock
Když se vydáte autem po Evropě, potřebujete informace o tom, jak je to v sousedních zemích s poplatky za průjezd dálnic. V řadě zemí si zakoupíte dálniční známku, jinde se vybírá mýto za průjezd přímo na mýtných branách.
Reklama
Reklama

autor  redakce

19. června 2018   |   17:57

Stejným způsobem jako v České republice, tedy dálniční známkou, probíhá placení za průjezd také na Slovensku a v Rakousku. V Polsku, Itálii, Francii a Chorvatsku potom odevzdáte poplatky přímo na mýtných branách. Německo má pro osobní vozy průjezd po dálnicích zdarma, musíte zde platit pouze tehdy, když jedete do země s vozem nad 7,5 tuny. 

Dálniční známky

Slovensko

Na Slovensku musíte mít platnou dálniční známku pro vozidlo do 3,5 tuny. Vozy nad 3,5 tuny platí mýtné určené mýtným systémem - záleží na počtu ujetých kilometrů a kategorii vozidla. Pokud máte přívěs spadající do kategorie 01 a 02, musí mít dálniční známku i na ten.

  • 10denní známka stojí 10 euro
  • Za měsíční známku zaplatíte 14 euro
  • Roční známka vás bude stát 50 euro

Rakousko

V případě Rakouska mají motocykly nižší sazbu za dálniční známku, jinak zde platí stejné členění jako na Slovensku – vozy do 3,5 tuny platí dálniční známku, automobily nad tuto hmotnost mýtné. Kromě toho musí být tyto automobily vybaveny mýtným zařízením Go-Box. Některé tunely nebo horské úseky jsou zpoplatněny navíc.

  • Za 10 denní známku vydáte pro motocykly 5,20 euro a pro automobily 9 euro
  • Dvouměsíční známka vás bude stát 13,10 euro, pokud máte motorku, v případě, že vlastníte auto, pak 26,20 euro
  • Roční známka pro motocykl vás přijde na 34,70 Euro u motocyklu a 87,30 euro pro osobní vůz

Mýtné systémy

Polsko

Polsko má systém mýtných bran. Poplatky se zde vybírají podle 5 kategorií vozů, těžší nákladní vozy využívají automatický systém Via Toll. Na mýtných branách je možné platit v polských zlotých eurech i dolarech, anebo kreditními kartami. Na dálnici A1 je taxa za 1 km 0,16 polských zlotých, na A2 0,20 zlotého. Například úsek z Katowic do Krakowa stojí 20 polských zlotých.

Itálie

Itálie také využívá mýtný systém vybíraný mýtnými branami. Některé tunely se platí zvlášť (většinou tunely na hranicích s Francií). Míříte-li do Itálie častěji, vyplatí se automatický platební systém Telepass, případně předplacené karty Vicard. Jsou zde dva různé druhy mýtných systémů - v případě otevřeného platíte hned na vjezdové bráně a výše částky je za celý placený úsek - neřídí se počtem ujetých kilometrů. U uzavřeného systému platíte až při opouštění úseku pouze za to, co jste ujeli. Orientačně mýto za osobní vůz činí asi 9 euro.

Francie

I Francouzi sázejí na systém místních bran, které účtují mýtné podle kategorie vozidla a ujetých kilometrů. I zde jsou některé mosty a tunely zatíženy dalším poplatkem navíc. Zvláště se platí za Eurotunel z Calais do Folkestonu v Anglii - při 1-2 denním pobytu 30 euro, 2-5 denním 61 euro a s libovolným delším pobytem 79 euro. Platit mýtné je možné v eurech, librách, švýcarských francích a dolarech nebo kreditní kartou. Kdo jezdí do Francie častěji, vyplatí se mu systém Liber-t, kde je možno platit automaticky. Mýtné za 100 km osobním vozem je orientačně cca 8 euro (přesnou taxu je ale obtížné říci - dálnice spravují různé společnosti).

Chorvatsko

Čechy velmi oblíbené Chorvatsko má rovněž systém mýtných bran. Vozy se zde řadí do pěti hmotnostních kategorií počínaje motocykly a konče nákladními vozy. Pro častější návštěvníky Chorvatska jsou k dispozici předplacené kupóny s platností jeden měsíc a jeden rok. Na 100 km stojí mýtné přibližně 40 chorvatských kun. V hlavní turistické sezóně (od poloviny června do poloviny září je mýtné o 10 % dražší).

Další zajímavé články
Reklama