Ven z města

Dovolená pro romantiky: Cestujte za polární září

Velmi dobře se dá pozorovat polární záře na norském souostroví Vesterály a Lofoty / Shutterstock
Milujete přírodní úkazy? Jste třeba ochotni hodiny bez dechu zírat na západ či východ slunce? Fascinuje vás déšť, hromy, blesky či hvězdná obloha? Sledujete rádi přírodu a považujete její aktuální program za mnohem lepší než to, co můžete vidět v televizi? Odpovídáte-li ano, možná vás nadchne romantická dovolená spojená s pozorováním polární záře.
Reklama
Reklama

autor  redakce

13. června 2018   |   13:07

Nekonvenční světlená show, tak by se polární záře dala zcela jistě označit. Jedinou změnou je, že tohle není v režii člověka, ale samotné přírody. Aurora Borealis, tak označují polární záři na severní polokouli. Na jihu se nazývá Aurora Australis. Co způsobuje polární podívanou?

Na svědomí ji mají vesmírné síly, které působí na sluneční erupce. Sluneční vítr cestující vesmírem reaguje se zemským magnetismem, a to především u pólů. Právě proto se polární záře vyskytuje hlavně v těchto končinách, tedy poblíž magnetických pólů Země. Platí pravidlo, že čím blíže k pólu se nacházíte, tím silnější tento přírodní úkaz bude. Směrem k rovníku je polární záře stále slabší až nakonec není viditelná prakticky vůbec. I tak se ale dá za příznivých podmínek někdy spatřit slabá záře i u nás. Hodně ji ale ruší světelný smog velkých měst.

Norské Tromsø je skvělým tipem

Kde najdete záři nejsilnější? Pro Evropana je to samozřejmě nejblíže do Skandinávie. Výborným tipem jsou norská souostroví Vesterály a Lofoty. Krásný pohled nabízí i finské a švédské Laponsko, a to hlavně severně od švédské Rovaniemi a finské Kiruny. Pochopitelně i norské Tromsø je považované za bránu do polárních oblastí. 

Má výborné letecké spojení, což je o důvod víc se tam vydat. Dále je to i severní část Islandu, především národní park Thingvellir.  Švédové záři rádi pozorují ve svém národním parku Abisko, kde je nad jezerem nebe téměř pořád jasné a je tedy vysoká pravděpodobnost, že tu hodně uvidíte. Výbornou destinací jsou Špicberky.

Zkuste ruskou Sibiř nebo kanadský sever

Mnohde na severu už jsou na cestovatele za polární září připravení. Třeba ve finské i švédské části Laponska najdete hotely s prosklenými střechami. Pozorování tak bude o poznání příjemnější. Nejkrásnější pohledy na polární záři můžete spatřit v Grónsku, ale to je z cestovatelského pohledu už přece jenom hůře dostupné.

Menší část záře se dá vidět i na skotské Severní vysočině, případně na ostrově Skye. Další dobrou lokalitou je samozřejmě sever Kanady, někdy ale můžete barevnou podívanou spatřit až u Winnipegu. Můžete se vydat také do Ruska, a to hlavně na Sibiř, třeba do Murmansku. Neměli bychom zapomenout ani na Aljašku.  

Uvidíte široké spektrum barev

Důležité jsou pro pozorování hlavně dobré podmínky: bezoblačná obloha, blízkost magnetického pólu. Záře se objevuje ve vzdálenosti 60-150 km nad povrchem Země. Barevnost je daná právě tím, že se nachází v různé výšce. Proto spatříte záři namodralou, fialovou, červenou i zelenou.

Nejméně často se setkáte s červenou, naopak největší štěstí budete mít na zelenou. Nejvhodnější dobou je interval do října do března. Můžete si ji zkusit i vyfotografovat, ale počítejte s tím, že budete potřebovat dlouhý expoziční čas.

Další zajímavé články
Reklama