Pobyt

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Lednicko-valtický areál je přezdíván jako Zahrada Evropy / Depositphotos
Nemůžete se nabažit jedinečné atmosféry pohádkových zámků, paláců a zahrad? Za krásou nemusíte cestovat daleko. Pohádkově krásný areál máme i v České republice.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. května 2021   |   14:30

Krásných míst je na světě velké množství a asi není v lidských silách všechna navštívit. Vždyť i krása je relativní a co se zalíbí jednomu, druhého vůbec nemusí oslovit. Na čem se ale většina z nás shodne, je krása a kouzlo historických staveb. Zámků a hradů, kde se odehrávaly dějiny. Máme pro vás tři nádherné stavby, které se vyplatí navštívit.

Lednicko-valtický areál, Česká republika

Nikoho nepřekvapí, že je Lednicko-valtický areál a park se zámky Lednice a Valtice součástí seznamu kulturních a přírodních památek UNESCO. Samotná stavba zámku je obklopená úchvatným parkovým komplexem plným rybníků, stromů a vzácných květin. Nedí divu, že se mu přezdívá také Zahrada Evropy.

Za krásnými místy nemusíte cestovat přes půl světa

Vybudoval ho rod Lichtenštejnů a svou konečnou podobu získával po více než 600 let. Výsledkem je nádherná francouzská zahrada a majestátní anglický park s mnoha nevšedními stavbami a budovami, z nichž mnohé jsou dnes přístupné. Zatímco Lednický zámek imituje anglickou tudorovskou gotiku, Valtice nesou dnes podobu barokní. A těšit se tu můžete i na nejrůznější kulturní akce. Jen pozor, během sezóny tu bývá opravdu přeplněno.

Palác rodiny Esterházyů, Fertöd Maďarsko

Přezdívá se mu "maďarský Versailles" a vznikl stejně jako jeho známější francouzský příbuzný na místě loveckého zámečku. Jde o monumentální barokně-rokokové sídlo z 18. století, odrážející se ve vodách jezera Neusiedl. Nechal ho postavit maďarský aristokrat a patron umění, princ Miklós József I Esterházy.

V jeho zdech vystupovalo množství slavných umělců a několik let se zde zdržel i významný rakouský skladatel Joseph Haydn. Ale nikoli dobrovolně. Aby své angažmá „na poušti mezi bažinami“ konečně ukončil, složil při této příležitosti symfonii na rozloučenou, v jejímž finále před sebou postupně zhasli všichni hudebníci svíčky, složili noty a vyšli i se svým hudebním nástrojem ven. Princ Miklós naštěstí narážku pochopil a Haydn mohl sídlo opustit. Ale četné kulturní akce a koncerty se tu pořádají i dnes.

Hagia Sofia, Turecko

Hagia Sofia je bezesporu nejznámějším příkladem byzantské architektury a je zároveň považována za jeden z milníků světové architektury. Tato úžasná stavba je známá také jako chrám Boží Moudrosti. Chrám byl postaven v dobách starověké Byzantské říše v letech 532 až 537 našeho letopočtu. Jeho stavbu nařídil císař Justinián. Bez pochybností jde o jednu z nejslavnějších staveb světa. Hagia Sofia byla totiž téměř 1000 let největší katedrálou na světě.

Dlouho předlouho byla křesťanským chrámem, ale po vzestupu mocné Osmanské říše se to změnilo. V roce 1453 padlo do rukou Osmanů i hlavní město Byzance Konstantinopol. Příchod Turků znamenal zánik Byzantské říše. Tehdy byl chrám přeměněn na mešitu a ta byla později opatřena čtyřmi minarety. Hagia Sofia se tak stala hlavní mešitou, po jejímž vzoru začaly být po celé Osmanské říši stavěny další podobné stavby.

V roce 1934 rozhodl tehdejší prezident Turecka Kemal Atatürk o tom, že bude Hagia Sofia sekularizována a že se z ní stane muzeum. V chrámu si tak dnes můžete prohlédnout expozice zachycující vývoj této krásné stavby. Roku 1993 byla na popud světové organizace UNESCO podniknuta rozsáhlá rekonstrukce, která měla zastavit a vylepšit chátrající stav budovy. Impozantní interiér, ale i venkovní vzhled chrámu dodnes fascinuje miliony návštěvníků z celého světa.

Cestujte a objevujte

Asi v každém z nás se někde hluboko v duši skrývá cestovatel a objevitel. Kdo by už nechtěl objevovat nová místa či nádhernou přírodu? Splňte si své sny a vydejte se za krásami naší země i blízkého či vzdálenějšího zahraničí. 

Další zajímavé články
Reklama