Dovolená

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Chorvatsko patří po právu mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace / Depositphotos
Přemýšlíte, kam letos vyrazíte na dovolenou a napadá vás léty prověřené Chorvatsko? Ale přesto byste chtěli trochu změnu? Zkuste objevit některý z krásných chorvatských ostrovů. Každý je jiný, ale přesto jedinečný svojí přírodou a plážemi.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. dubna 2021   |   16:25

Na jednom se shodují všichni cestovatelé. Kromě nádherné přírody a čistého moře spojuje chorvatské ostrovy skutečnost, že zdejší lidé jsou k turistům o poznání laskavější a přátelštější než na pevnině. Vypravte se na některý z ostrovů. Budete se na nich cítit báječně.

Malý, ale krásný Susak

Ostrůvek Susak, jehož jméno je odvozeno z řeckého označení pro oregano,  a které na ostrově také hojně roste, se nachází na severním pobřeží Jaderského moře a sousedí s ostrovem Lošinj. Jeho největší pozoruhodností je písečný povrch, kterým je Susak mezi ostatními převážně skalnatými ostrovy skutečně výjimečný. Proto se mu také říká "Písečný ostrov".

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace

Susak je velmi populárním výletním cílem z Malého i Velkého Lošinju, neboť je to jediný písečný ostrov na celém východním Jadranu. Turisty láká také svou nedotčenou přírodou a čistým mořem. Na necelých čtyřech kilometrech čtverečních žije okolo sto stálých obyvatel, nejrušněji je zde během letní sezóny. Cesta na Susak sice není zrovna jednoduchá, protože stojí stranou od hlavního turistického ruchu, ale trocha cestování navíc se vám určitě vyplatí. Uniknete turistickému šílenství, které zasahuje oblíbená letoviska pevninské části Chorvatska.

Různorodý Cres

Ostrov Cres leží v severní části Kvarnerského zálivu a  z hlediska různorodosti flóry patří k  nejrozmanitějším ostrovům v Evropě, neboť zde roste  více než tisícovka odlišných druhů rostlin. Obrovská bohatost rostlinstva i živočichů tak potěší všechny milovníky přírody. Ostrov je poměrně hornatý a pobřeží velmi členité. Zvlášť v západní a jižní části se nachází množství zátok a skrytých oblázkových pláží. Severní a východní část pobřeží je charakteristická strmými a vysokými útesy. Díky mnoha příkrým útesům působí ostrov na první pohled velmi nehostinně. Vnitrozemí je však patří k nejmalebnějším místům celého Chorvatska, a to i díky všudypřítomným olivovým hájům. 

Na ostrově naleznete veliké množství městeček, jejichž datum založení sahá daleko do  minulých století. Příkladem za všechny může být městečko Lubenice, nalézající se na příkrém skalním útesu. Velmi malebné je také hlavní město tohoto ostrova s názvem Cres, které se může pochlubit starověkým opevněním a také průplavem, jehož vznik se datuje do druhého tisíciletí př. Kr. Neobvyklým přírodním úkazem na ostrově je sladkovodní Vranské jezero. Jeho hladina je 13 m nad úrovní okolního moře a nejhlubší místo má 74 m. Vranské jezero je napájeno podzemními vodami z pevniny a zásobuje pitnou vodou ostrov Cres i Lošinj. 

Paklené ostrovy

Paklené nebo také Smolné ostrovy se nachází nedaleko přístavního města Hvar a čítají šestnáct ostrůvků. Název evokuje borovicovou smůlu, která se po staletí využívala na utěsňování trupů lodí. Ostrovy jsou unikátní svou divokou přírodou a skrytými zátokami.  Největší z ostrovů je Sveti Klement (též se mu říká Veliki otok, tedy Velký ostrov). 

Možností koupání a pěkných pláží je na Paklených ostrovech mnoho. Jsou skalnaté i oblázkové, některé jsou navštěvovány především naturisty. Patří k nim pláž Jerolim na stejnojmenném ostrově, který je nejvýchodnějším ostrůvkem celého souostroví a leží tedy nejbíže k městu Hvaru. 

Historický Šipan

Jeden z Elafitských ostrovů je dostupný lodí z Dubrovníku a žije na něm asi 500 lidí. Šipan je bohatý na olivy, fíky, víno, citrusové plody, mandle a palmy. Ostrov v 15. století sloužil jako letní sídlo bohatých rodin z Dubrovníku, které si zde budovaly honosná sídla. Ostrov je protkán řadou zajímavých historických budov, ať už se jedná o ruiny arcibiskupského paláce, nebo kostely vyzdobené historickými freskami.

Tajemný Vis

Ostrov Vis se nachází 44 kilometrů od pevninského Chorvatska, v sousedství Hvaru a Brače. Vis byl zapovězen cizincům až do 90. let, protože dlouhé roky sloužil především vojenským účelům. Ostrov byl zcela vyčištěn od zbytků munice z druhé světové války teprve před pár lety. Dnes profituje především ze zemědělské výroby a turismu. 

Chorvatsko patří po právu mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Bohatá fauna a flora v kombinaci s tyrkysovým mořem, historií, středomořskou architekturou a pohostinností místních obyvatel dělá z této země absolutního favorita. A o chorvatských ostrovech to platí dvojnásob. 

Další zajímavé články
Reklama